Mesi ravib herpest paremini kui ravimid. 2004. aastal avaldatud uurimuses selgus, et paikselt pealekantuna toimis mesi efektiivsemalt kui herpese ravim Zovirax (toimeaine atsikloviir), ja seda nii labiaalse (suu-huule) kui ka genitaalherpese haiguskollete puhul. Oluline fakt on seegi, et villidele kantuna ei tekitanud mesi mingeid kõrvalnähte, samal ajal kui ravim tekitas osal katsealustel sügelust.
Mesi aitab tasakaalustada veresuhkru taset. Filtreerimata mee ja kvaliteetse kaneeli sümbioos aitab stabiliseerida vere glükoositaset ja ennetada südamehaigusi. Kaneeli on soovitav meele lisada just selle kõrge kroomisisalduse tõttu, mis reguleerib täiendavalt veresuhkrut. Segu tuleks eelnevalt kokku segada, nii on seda mugavam kasutada ja ka ained imenduvad paremini.
Mesi suudab alandada kolesteroolitaset. Selleks pole vaja muud, kui igapäevaselt koos toiduga tarbitav suhkur meega asendada. Suhkru asendamine meega on eriti soovituslik just vanainimestele, eriti neile, kes põevad diabeeti või südamehaigusi, kannatavad kõrge vererõhu või mõne muu vaevuse käes.
Mesi võitleb edukalt halbade bakteritega nii suus kui ka kehas. Kõlab uskumatult, aga mesi saab hakkama ka ravimiresistentse Staphylococcus aureusega. See bakter toodab biokihti, millest tavalised mikroobide vastased ravimid on võimetud läbi tungima. Lisaks parandab mesi tavapäraste antibiootikumide toimet, pannes ravimiresistentse stafülokoki neile paremini alluma.
Mesi aitab reguleerida maohappe taset. Soodne mõju algab u 5 minutit pärast mee võtmist ja kestab kuni 45 minutit. Seedeprobleemide puhul soovitatakse võtta 1 tl mett 3 korda päevas enne sööki.
Peavalude ennetamiseks soovitatakse iga toidukorra ajal süüa kaks teelusikat mett. Migreenihoogude puhul tuleb aga poole klaasi sooja vee sees lahustada kaks teelusikat mett ning see ära juua. Kui migreen ei taha 20 minuti jooksul järgi anda, tuleb protsessi korrata.
Mesi toidab hellalt seedetraktis olevaid häid baktereid. Mesilaste kehas, söögitoru ja nn pugu vahel on kühmuke, kus elutseb rikkalikult erinevat tüüpi kasulikke piimhappebaktereid. Public Library of Science´i (PloS) poolt avaldatud uuringus leidis kinnitust fakt, et erinevad mesilaseliigid pakuvad kodu täiesti uudsetele Lactobacilluse ja Bifidobacteriumi perekonda kuuluvatele bakteriliikidele ning nende kollektsioon mesilastes on suurem kui üheski teises putukaliigis. Seega, naturaalne kuumutamata mesi toidab tõhusalt häid baktereid. Eksperimendi käigus selgus, et tavalise suhkruga võrreldes kasvas meega kokkupuutunud erinevat tüüpi piimhappebakterite arv katseklaasis lausa 10-100-kordselt.
Just see on ka põhjuseks, miks paljud holistilised arstid candida ülekasvu puhul siiski mett soovitavad: piimhapet tootvad bakterid aitavad soolestiku loomulikku mikrofloorat taastada, toituvad candida’st ja aitavad pärmseenele vohamisele piiri panna.
Mesi teeb imet haavadega. Meega on haavu ja haavandeid edukalt ravitud juba Vana-Egiptuse aegadest peale. Üks põhjus, miks mesi nii tõhusalt toimib, on tema võime toota antibakteriaalset vesinikperoksiidi. Kui puhas vesinikperoksiid on õhu ja valgusega käes üsna ebastabiilne ning võib oma karmi toimega paranemist isegi pikendada, siis mees tekib bakteritega kokku puutudes aeglaselt vabanev stabiilne vesinikülihapend, mis aitab patogeene hävitada ja kudesid efektiivselt taastada.
Mesi kaitseb mao limaskesta. Uuringud on näidanud, et mesi hoiab ära alkoholi ja mittesteroidsete põletikuvastaste ravimite (NSAID – indometatsiin ja aspiriin) tarvitamisel tekkida võivaid mao limaskesta kahjustusi.
Mesi võib aidata õietolmu allergia puhul, seda muidugi juhul, kui inimene pole meele allergiline. Saksamaal läbiviidud uuringutest selgus, et mees leiduvat õietolmu ei lagundata seedeprotsessi käigus ja see jõuab vereringesse. Ilmnes, et õietolmulahus leevendas heinapalaviku ning allergiaga seotud astma sümptomeid tervelt 84% juhtudest. Seega soovitatakse õietolmuallergia leevendamiseks süüa inimese lähipiirkonnast pärit mett, mis eeldatavasti sisaldab samu osakesi, mis allergiat põhjustavad. Teisisõnu tundub tegu olevat homöopaatia põhimõtte “Similia similibus curantur” (sarnane ravib sarnast) teadusliku tõestusega, kus vaevuse ravimiseks kasutatakse sama ainet, mis algselt vaevuse tekitas, kuid pisut teises potentsis.
Allikad: Taruvaik peletab tõhusalt nii valu, põletikke kui ka viiruseid
Päris- ja võltsmesi: kuidas teha vahet töötlemata ja töödeldud meel
Seitse nippi, kuidas kasutada mett oma keha eest hoolitsemisel