Tiibeti traditsiooniline energeetiline tervendamine

Tiibeti meditsiinisüsteem on väga mitmekihiline, põhjalik ja sügav. Tiibeti meditsiinis kasutatakse palju lihtsaid, igaühele arusaadavaid ja kättesaadavaid tervendamisviise, näiteks toitumise või elustiili korrigeerimist, kuid oma suur osa on ka taimeravil ning välistel teraapiatel. Täiesti eraldi valdkond on energeetiline ravi, millest ka selles artiklis juttu tuleb.

Tiibeti traditsioonis on kolme tüüpi astroloogiat. Need on napsi, artsi ja yang char. Napsi on sarnane sellega, mida meie peame horoskoopideks; kartsi on taimede ja tähtede info ning nädalate, kuude ja aastaaegade iseloomustus; yang char on kõrgem õpetus peenenergiatest ja singnaalidest, mida me saame planeetidelt, ja mis muudab ja mõjutab meie energiaid. Viimast antakse edasi vaid õpetusliini pidi väga vähestele valitutele.

Tiibeti meditsiinis, mille üks peamisi eesmärke on püsida terve, elurõõmus ja elada pikalt, kasutatakse teadmisi kõigest kolmest astroloogiatüübist, sestap võib Tiibeti arst või terapeut vahel lisaks klassikalistele teraapiatele kasutada ka peenema tasandi teraapiaid ja tegevusi.

Üks energialiik, millega Tiibeti meditsiinis tööd tehakse on bLA energia (hääldatakse LA). See energia liigub koos meie teadvusega. Tegelikult on teadvusega alati seotud veel 2 energialiiki – rLung (hääldatakse lung), mis on otsetõlkes tuuleenergia, aga mida võib käsitleda ka eluenergiana ja viie elemendi peeneimad aspektid.

Tiibeti traditsioonis usutakse, et kui inimene sureb hetkel, kui ta tunneb väga suurt viha või klammerdumist, jääb osa bLA energiast maha sellesse kohta, kus inimene suri või liigub kadunukese elukohta. Metafoorina võrreldakse seda justkui purki pandud küüslauguga – isegi kui küüslauk on eemaldatud, on lõhn sellest siiski veel alles.

bLA energia on igale inimesele oluline, sest see annab elujõu, tarmukuse, püsivuse, vaimse selguse, rahuldustunde, õnnetunde, seksuaalse rahulolu, hea jume, keha igakülgse harmoonia. Dr Gyu Mipham on kirjutanud ka sellest, et bLA energia aitab tasakaalustada ka seksuaalenergiat. Omakorda bLA energia kaotamine võib kaasa tuua võpatused unes (mis on üks peamisi bLA energia kaotuse tunnuseid), kurbuse, meeltesegaduse, vaimse raskustunde, kroonilise väsimuse, tüdimistunde, ärevuse, arusaamatud hirmud, tuhmunud jume jms.

Osa bLA energiast võib minna kaduma näiteks õnnetuse, šoki või traua tagajärjel; operatsioonide tagajärjel kui on opereeritud kohta, kus parasjagu bLA energia asub; kuid ka näiteks tehes valeravi, liiga tugevat massaaži, invasiivseid teraapiaid valel ajal või valel moel.

Kui bLA energia on liiga nõrk või tasakaalust väljas, oleme energeetiliselt haavatavad, meid võivad mõjutada erinevad provokatsioonid. Eriti haavatav on bLA energia öösiti. Seega olles hommikul peale korralikku ööund endiselt väsinud, võib tegemist olla bLA energia kaotamisega. Kui bLA energia on täielikult kadunud, siis inimene sureb.

Tiibeti vanas šamanistlikus bön uskumussüsteemis on mitmeid rituaale, kuidas kaotsiläinud energiat tagasi kutsuda. Selleks läks inimene, kes arvas, et tal on bLa energia kaotus, metsa, kus käis ringi peatumatult kuni ilmnes nägemus mõnest loomast. Tulenevalt sellest, mis loom nägemusse ilmnes, valiti rituaali liik.

Tiibeti arstid aga arendasid välja spetsiaalse massaaži, mis aitab bLA energiat tasakaalustada ja mis ennetavad selle kadumist ning mida võivad õppida kõik, kel on soov teisi aidata.

bLa energia liigub kehas ringi vastavalt kuu liikumisele. Vastavalt Tiibeti kuukalendrile algab bLA liikumine naistel paremalt ja meestel vasakult kehapoolelt. Ühe kuutsükli jooksul teeb bLA kehas täisringi. bLA liikumise võrdluseks tuuakse vere või lümfi liikumine kehas – lihtsalt selle vahega, et bLA liigub ühest punktist teise 24 tunni jooksul.

bLA massaaži korral käiakse läbi kõik bLA energia punktid, sinna juurde kuuluvad teatud visualiseerimised ja tiibeti häälikute häälimine. Seega nõuab bLa massaaži tegemine terapeudilt nii oma keha, meele kui hääle kasutamist.

TULE bLA MASSAAŽI KURSUSELE! Esimest korda on võimalik bLA massaaži õppida Tallinnas 20.aprillil Tiibeti jogiini Drukmo Gyali juhendamisel.

Puude võlujõud: millised puud annavad ja millised võtavad energiat?

Ingel igaks päevaks | Miks ingellik energia meile nii südamelähedane on?

Seitse fakti sauna ja vihtlemise mõjust tervisele

Ghee, armastuse eliksiir: seitse põhjust, miks ghee´d tasub kasutada igal naisel

Seotud