Tiibeti teraapiatega kaamose ja rõskuse vastu

Sugugi mitte kõikidele eestlastele pole rõsked ja pimedad kaamoseilmad meeltmööda ning tihti hakkavad just siis kimbutama külmetushaigused, pahatihti hiilib meeleolulanguski ligi. Meel nõuab valgust ja keha päikest. Kuidas külm periood üle elada, sellest räägivad Tiibeti meditsiini terapeudid Polina Kilimnik ja Riina Järvela.

Kuidas Tiibeti meditsiin käsitleb inimese tervist ja haigestumist?

Haigus ilmneb siis, kui kehaenergiad ei ole tasakaalus. Tiibeti meditsiini kohaselt saab tasakaalutus kõigepealt alguse meie meelest. Seega esmased haigestumise põhjused on meie negatiivsed emotsioonid ehk meeleseisundid, millest igaüks on seotud vastava energiaga. Seni, kuni haigus ilmneb füüsilisel kujul, läheb aega. Haigestumist saaksime ennetada tegeledes meeleparanduse ehk oma emotsioonide lahtimõtestamise ja vabastamisega. See on suurim kingitus, mida endale teha saame. Kui aga tasakaalutus on ilmnenud, saab abi Tiibeti Kunye massaažist ja teraapiatest, mis aitavad taastada normaalse energiate tsirkulatsiooni. Tiibeti meditsiini peamine ülesanne on keha ja meele kui terviku tasakaalu säilitamine ning taastamine.

Meie keskusesse külastamisel määrame esmalt küsitluse ning diagnostika teel inimese keha- ja meeletüübi. Inimesed jaotatakse seitsmeks tüübiks. Kolmest keha põhienergiast (Tuul, Sapp ja Lima) moodustuvad kaksik- ja kolmiktüübid. Teades oma algupärast tüüpi, on võimalik end paremini tasakaalus hoida nii füüsiliselt kui ka vaimselt. Igale tüübile on näidustatud kindlat laadi toitumine ja eluviis, samuti on soovitatav teatud asjadest hoiduda. Teeme kindlaks võimalikud tasakaalutuse põhjused ja valime vastava teraapia.

Peale negatiivsete emotsioonide, mis on esmased haigestumise põhjused, mõjutavad meie tervist aastaaegade vaheldumine ehk kliima, provokatiivsed negatiivsed energiad (vaimolendid), vale toitumine, vale eluviis või keskkond.
Kõiki erinevaid aspekte silmas pidades on ka meie jahedas ja pimedas kliimavöötmes võimalik püsida terve ja reibas, võtmesõnaks on aga tasakaalus meel.

Millised oleksid toitumisnõuanded lähtuvalt Tiibeti meditsiinist?

Kõigepealt peaks olema toitumine korrapärane. Ideaalne on alustada hommikul klaasi keedetud leige vee joomisega, mis aktiveerib seedimise. Jahedal ajal peaksid menüüs olema kindlasti soojendavad toidud . Oluline on jälgida põhimõtet, et süüa vaid nälja korral ja piirduda ühe toiduga (supp, praad ja magustoit on organismile rasked korraga seedida). Dieedi pidamist kaalu langetamiseks ei soovita. Paastumist ei kasutata Tiibeti meditsiinis sellisel kujul, nagu seda propageeritakse läänes. Nälgimine suurendab veelgi Tuule kehaenergiat, mille kasvades keha tasakaalutus suureneb. Soovitatav on teha pigem nn koormusvabu päevi, süües kas ainult aurutatud aedvilju, pehmet riisiputru ingveriga, naturaalset puljongit.

Olemegi kulgemas kaamose poole – milliseid vahendeid oma töös kasutate ja mida soovitate külmale ajale vastu minnes?

Oma töös kasutame teraapiavahenditena näiteks spetsiaalseid ravimipadjakestega rotangist keppe. Neid kasutasid Tiibetis muistsed joogid, kes tegelesid vaimsete praktikatega. Stressi kuhjudes tekib meie kehasse palju blokke. Rotangist keppidel on pehme toime. Vibratsiooniga tekitatav mõju on leebe – avab energiakanalid, ja kohtades, kus on energia puudus – täidab need. Kliendid on maininud toimet, kui “mõnusat kuminat” mis jääb pärast teraapiat kehasse.

Praegusel sügisesel ajal, kus külm on juba jõudnud kehasse pugeda, annab häid tulemusi Tiibetis tunnustatud kuputeraapia. Seal tuntud Buddha nektarikausi teraapia nime all. Kupu panemise eesmärk on kehast välja tõmmata ja elimineerida blokeerunud Tuule, Sapi või Lima energia. Eriti efektiivne on see köha ja muude kopsu probleemide korral, samuti ülaselja lihasvalude puhul.
Külma elimineerimiseks kasutame sooje kive ning soola ning liivaga täidetud kotikesi, mida asetame teraapia käigus probleemsele piirkonnale. Sügava ja tugeva toimega on moksa (puju sisaldav sigari taoline pulgake) kasutus. Tule energiat kasutades mõjutame vastavaid punkte ja parandame sellega vereringet ja energia liikumist, elimineerime blokke ja valu, parandame üldist energiataset.

Naturaalne seesamiõli, mida Kunye massaažis kasutame, on oma olemuselt samuti soojendava toimega. Õlile on lisatud ravimtaimi, teda on päikeseenergiaga laetud ja mantratega pühitsetud. Enne kehale kandmist kuumutame õli. Kuna terviklik Kunye massaaž kestab 2,5 tundi, on õlil piisavalt aega imenduda ja keha energiaid tasakaalustada, verevarustus paraneb, keha soojeneb ja inimene lõdvestub. Õli on turgutav külmast kuivanud ja väsinud nahale. Külm aeg, iseäranis talv, ongi parim aeg massaaži tegemiseks, kuna keha hoiab külma tõttu suletud poorides nii sisemise kuumuse kui head energiad.
Mõnus saun või kuum vann, kuhu saab lisada soojendavaid ravimtaimi, on igati teretulnud kodused protseduurid. Seespidiselt soojendava toimega on aga ingveri tee meega.

Ennustatakse külma talve. Kas teie olete oma keskuses “külmaraviks” valmis?

Kuna Tiibeti kliima on kohati ekstreemselt külm, siis on ka traditsioonilises meditsiinis palju vahendeid organismist külma välja ajamiseks ja haigestumise ennetamiseks. Kõige mõnusam ja tõhusam abivahend selleks puhuks on Kunye massaaž. See leebelt sügavuti minev protseduur tasakaalustab kehaenergiad, aktiveerib verevarustuse, aitab vabaneda jääkainetest, mõjub lõõgastavalt ja rahustavalt. Massaaž koosneb erinevatest osadest, mis terviklikult käivitavad keha loomulikud taastusprotsessid, aidates organismil püsida terve. Hubane keskkond küünlavalguse, rahustava tiibeti muusika ja hõrkude viirukiaroomidega aitavad meelel kergesti lõõgastuda, mis on võtmeks keha loomulikule tervendamisvõimele.

Riina Järvela ja Polina Kilimnik on Tiibeti Teraapiakeskuse Lhamo terapeudid
www.tiibetiteraapia.ee

 

Seotud