Tiibeti meditsiini viis soovitust viirushaigustega toimetulekuks

Tiibeti meditsiin aitab meil rajal püsida, mõista tervikliku ja tervisliku elustiili saladusi sügavamalt ning aitab luua jõudu ja oskust enda tervise hoidmiseks. Loe, millised on Tiibeti meditsiini järgi haiguste esmased ja teisesed põhjused ning saa teada, kuidas haigusi ennetada.

Iidse Tiibeti meditsiini järgi on haigestumistel esmased ja teisesed põhjused. Nagu teistegi loodusravimeetodite puhul on siingi oluline roll haiguse ennetamisel.

Esmased haiguste põhjused – seotud meelega

Esmased põhjused on seotud meelega – me võime seda ka tänasesse päeva tõlkida sõnaga stress. On lõputul hulgal erinevaid negatiivseid emotsioone, mis panevad meid end halvasti tundma. Tiibeti meditsiini järgi on kolm peamist meeleplekki, millel põhinevad kõik teised emotsioonid. Need on viha, laiskus või ignorantsus ja ihad või klammerdumised.

Emotsioonidel iseenesest pole ju midagi viga, aga kui inimene pidevalt nende pärast kannatab, tunneb, et kõike on liiga palju, ei suuda stressi ja meeleolumuutustega toime tulla, võib sellest saada tõsine probleem.

Teisisõnu – kõige tõhusmakas soovituseks tervena püsimiseks Tiibeti meditsiini järgi on vaja tööd teha oma meelega, oma mõtete ja emotsioonidega. Mida rohkem liigseid mõtteid, negatiivseid emotsioone, stressi, seda lihsam on ka haigeks jääda.

Kõige kasulikum viis on võtta endale aega, teha meeleharjutusi, tegeldeda mõtluse või heade soovide soovimisega – siis ka meel rahuneb ja negatiivsed emotsioonid, sh stress ei saa meid nii lihtsalt kätte ja ka tervis püsib parem.

Teisesed haiguste põhjused

Teisesed haiguse põhjused on seotud elustiili, toitumise, (aasta)aja ja väliste, silmale nähtamatute faktoritega.

Ebasobiva elustiili alla kuulub suuresti kõik see, mida meie tänane elu kaasa toob – kiirus, vastutus, vähene ööuni, liigne istumine, vähene õues viibimine, vähene kvaliteetne vaba aeg, liigne infomüra ja muu müra.

Kui soovid terveks jääda on seega olulisim saada paika oma unerežiim – vähemalt 8 tundi võiks kvaliteetset und olla igas ööpäevas. Umbes 8 tunnisele tööajale võiks lisada siis 8 tundi kvaliteetset aega – oma pere ja sõpradega koos olemist, söögi tegemist ja nautimist, väljas jalutamist, hobidega tegelemist. Siia ei peaks kuuluma pidev Internetis istumine või teleri vaatamine, liiga intensiivsed või ekstreemsed tegevused. Vajame täna rahulikku ja aeglast kulgemist rohkem kui kunagi vähem, kui mitte muul põhjusel, siis enda ja oma lähedaste tervise hoidmiseks. Loomulikult on omal kohal ka hügieen ja värske õhk. Looduses jalutades on viiruseid saada oluliselt keerulisem, kui ülerahvastatud kontori- või poeruumidest. Loodus oma puhta viie elemendiga on hea ravimeetod suure osa terviseprobleemide lahendamisel.

Kvaliteetne toit ei tähenda Tiibeti meditsiini mõistes ei loetud kaloreid ega toorest salatit, vastupidi. Kvaliteetne ja parim toit on mitmekesine (ei pea küll sisaldama liha, kellele see ei sobi), isetehtud, omamaisest toorainest ja tervislikult kuumtöödeldud. Oluline on ka söömise viis – rahulikud mõnusas seltskonnas söögikorrad loovad palju rohkem tasakaalu kui kiirustades karbisalati söömine arvuti ees või koosolekul. See võib tunduda jaburalt lihtne või mitte oluline, kuid suuresti meie immuunsus luuakse just selle sama söögi ja söömise viisi kaudu, mida endale suust sisse paneme. Viiruste levimise ajal eriti võiks vähendada suhkru- ja piimatoodete tarbimist. Kui juba haigus kallal on, võiks vältida liiga teravaid toite – ennetamiseks on siiski ka tugevamad vürtsid omal kohal.

Ajalised faktorid Tiibeti meditsiini kontekstis on seotud peamiselt mõistmisega, et loodusega tuleb elada kooskõlas, muuhulgas süüa ka seda, mida parasjagu loodus sel aastaajal pakub. Selge on ju see, et talveperioodil on jahedam, seega tuleks hoida end soojas ja ka toidulaud võiks sisaldada rohkem rammusamaid toite, teravilju, köögivilju mis ka meie esivanematel sahvris või keldris sel aastaajal vastu pidasid. Veel mõnikümmend aastat tagasi ei tulnud kellelgi pähe keset talve rohelist salatit või toorest tomatit-kurki süüa. Kevade poole tuleks mõtelda kasvõi kergemale paastumisele – ega ilmaasjata pole paastuaeg mitmetes traditsioonides just kevadega seotud. Aru tuleb ka saada, et eri vanuses inimesed vajavad erinevaid toite ja neid toetab erinev elustiil. Kui see tundub keeruline, vaata õue ja püüa mõista, mida loodus meile räägib ja soovitab.

Silmale nähtamatud faktorid tähendavad ühelt poolt nii viiruseid, kui teisalt ka Tiibeti kultuurilisest spirituaalsest vaatepunktist tulenevalt nähtamatu maailma vingerpusse. Kõige parem viis end kaitsta nähtamatute haigustetekitajate vastu on elada heasoovlikku ja kaastundlikku elu, olles aupaklik kõige elava ja kogu looduse vastu ning avatud mõistmaks maailma kõigi selle eri tahkudega – see annab ka võimaluse mõista ja osata kaitsta end parimal võimalikul moel ja toime tulla ka juba tasakaalutust tekitavate väliste mõjutajatega, olgu selleks mõned loodusravimid, rituaalid või kaitsemaagia.

Mitmed soovitused on ju midagi sellist, mida tänasegi päeva meditsiin teab ja soovitab. Ometigi oleme me paljude hädade vastu kaitsetud. Kui sa pelgad viiruseid või põed sagedasti viirushaiguseid, vaata üle need 5 peamist punkti – meelerahu, elustiil, toitumine, aastaaegadega kooskõlas elamine ja kogu maailma mõtestamine ja teistesse suhtumine – kas saad ütelda, et pole sel teel libastunud?

Tiibeti meditsiin aitab meil rajal püsida, mõista tervikliku ja tervisliku elustiili saladusi sügavamalt ja aitab luua jõudu ja oskust enda tervise hoidmiseks.

Autor: Kaia-Kaire Hunt

Seotud