Vastupanu muutustele on tegelikult üsna sagedane nähtus ja seda mitmel põhusel. Enamik neist põhineb hirmul, et midagi hakkab olema teistmoodi. Inimestele meeldib säilitada status quo’d, sest nad kardavad seda, kuidas nende endi muutumine võib mõjutada nende elusid. Võib-olla me kardame, et kaotame oma identiteedi, mille me oleme endale loonud, või peame seisma silmitsi millegagi, mis on meie eludes valesti.
Kui me laseme hirmul ennast tagasi hoida, siis ei saa me kunagi teada, kui tugevad me tegelikult oleme ning kuidas Elu meid tegelikult armastab ja on meie jaoks alati olemas!
Psühholoogid oskavad anda nõu, kuidas pöörata sisemist vastupanu muutustele poolehoiuks, nagu näiteks „Jälgi oma käitumist“, „Pane sündmused loogilisse järjekorda“ ja „Analüüsi tagajärgi“. Aga meie ei aja seda kõike keeruliseks ja jagame sinuga paari nõuannet, mida sa võid juba täna hakata järgima.
Otsusta, et sina oled piisavalt tähtis. Kui sa lõpuks midagi proovid ja näed, et see sinu jaoks töötab, annab see sulle loa seda uuesti teha, mis omakorda teeb muutustega leppimise palju lihtsamaks. Sa pead lihtsalt lubama endal seda proovida. Sa pead tundma, et sa oled piisavalt tähtis, lubamaks seda endale, jätta endale ruumi muutumiseks, seada see enda elus prioriteediks ja toetada ennast meie ülejäänud nõuannetega! Mõnikord on parim viis muutumiseks võtta see lihtsalt ette, teha see esimene samm ja teadvustada endale, et tervis ja heaolu on tähtsad. Sina oled tähtis.
Üks samm korraga. Vali mõni väike asi – see võib olla nii väike ja lihtne, nagu sa soovid. Lihtsalt vali üks asi ja hakka pihta. Suudle näiteks oma kätt ja ütle: „Sa oled tervenemist väärt.“ Sa võid seda teha nii kaua, kui sa soovid, ja liikuda edasi täpselt siis, kui sa oled selleks valmis. Ära unusta kilpkonnalt ja jäneselt saadud õppetundi: kindlameelsus ja järjepidevus viivad võidule.
Ole enda vastu kena. Mida kenam sa enda vastu oled, seda parem. „Pole valu, pole kasu“-lähenemine siin ei tööta. Enda armastamine tähendab seda, et sa hoiad asjad lihtsad ja oled enda vastu kena. Mõtle selle peale, mida see tähendab. Ära unusta, kui hirmul meie neerud sageli on, ära unusta oma sisemist last ja ole enda vastu kena. Näiteks ütle endale: „Minuga oled sa väljaspool ohtu.“
Ole järjekindel. Pea meeles, et mida rohkem sa peegli ees afirmatsioone harjutad, seda lihtsamaks see muutub. Mida järjekindlam sa oled, seda tulemusrikkam su tegevus on. Mõtle kasvõi harjutamise põhimõtte peale – kui sa omandad ükskõik millist uut oskust, siis ei saa sa ju kohe alguses eeldada, et sa oled selles valdkonnas asjatundja. Mida rohkem sa harjutad, seda osavamaks muutud!
Leia endale kaaslased. Üks suurepärane viis kontakte luua ja muudatusi ellu viia on luua endale tugisüsteem. See võib olla kas sõber, abikaasa, treener, perekonnaliige või ükskõik kes, kellega sa tunned ennast mugavalt. Mõned inimesed leiavad või loovad tugigruppe internetis või Facebookis. Ükskõik milline variant sulle kõige paremini sobib, mõttekaaslaste või omaste toetus on suureks abiks afirmatsioonide harjutamisel ning sa saad nendega jagada kõiki takistusi ja võite, mida sa sellel teekonnal koged.
Naudi kogu protsessi! Muuda see protsess nii meeldivaks kui võimalik. Naera enda üle, luba endale tobedusi. Peeglist möödudes ütle: „Hei, sina seal, küll sa näed täna alles hea välja!“ Jäta meelde, et muutused ja tervenemine võivad olla vägagi nauditavad protsessid!
Tähista ka väikseid kordaminekuid. Kui sa hakkad muutuma, siis kiida ennast selle eest, et sa otsustasid seda teekonda alustada! Sa ei pea ootama suuri muutusi selleks, et tähistada, tunnusta ka väiksemaid õnnestumisi Premeeri ennast asjadega, millel on sinu jaoks tähendus – need võivad olla väga lihtsad asjad, nagu näiteks enda kallistamine või suudlemine. Väiksed lapsed teavad, kui tõhusalt leevendavad igasuguseid „aiasid“ emalt saadud musid. Suudlused ja kallistused on tugevate raviomadustega, eriti kui sa ise neid endale annad. See võib algselt tunduda küll totter, kuid see on kaunis viis, kuidas olla enda vastu kena.
Mõtle positiivselt. Muutusi on lihtsam omaks võtta, kui need ei põhine süütundel, häbil või hirmul, vaid positiivsel mõtlemisel.
Muutused võivad alguses tunduda küll rasked, kuid millegi uue proovimises on alati midagi maagilist. See annab sulle võimaluse näha, kui tugev sa tegelikult oled.
Muutus on üks parimaid õpetajaid. Kuna muutused hirmutavad meid, siis ärgitavad need meid leidma sügavalt enda seest julgust, mida me isegi ei teadnud, et meis peitub. Muutused paluvad meil iga päev tõestada oma pühendumist iseendale. Muutused viivad meid pimedatesse kohtadesse ja lubavad meil täita need valgusega. Need näitavad meile meie endi tahke, mille olemasolust me ise midagi ei teadnud. Muutused aitavad meil mõista, et ebaõnnestumine ja edu on vaid sama mündi kaks poolt. Ja enne kui me arugi saame, näitavad need meile, kui mõjuvõimsad ja tugevad me oleme. Muutused ei palu meil minna kiiremini või kaugemale, kui me oleme valmis minema – need õpetavad meid kuulama oma südant ja võtma riske, mis meid vabastavad.
Allikas: Louise L. Hay, Ahlea Khadro, Heather Dane „Tervendav enesearmastus“, kirjastus Pilgrim