Mentaalsed mõttemustrid, mis kujundavad meie kogemusi
Nii meie heaolu kui ka raskused ja haigused on mentaalsete mõttemustrite tulem, mis kujundab meie elusündmusi. Meil kõigil on palju häid mõttemustreid, mis toovad meie ellu häid, positiivseid kogemusi, ja neid me naudime.
Muret teevad meile hoopis negatiivsed mõttemustrid, mis toovad kaasa ebamugavaid, pettumust valmistavaid elukogemusi. Soovime neid haiguslikke mudeleid oma elus muuta, nii et need asenduks täiusliku hea tervisega.
Oleme aru saanud, et igale elus esinevale asjale eelneb mõttemuster, mis seda tekitab ja alal hoiab. Meie järjepidevad mõtlemismustrid loovadki meie igapäevaseid kogemusi. Nii et muutes mõtlemisviisi, saab muuta ka kogemusi.
Millise rõõmuga puutusin ma esimest korda kokku väljendiga “metafüüsilised põhjused”! See tähendab, et meie sõnades ja mõtetes peitub loov vägi, mis vormib meie igapäevaelu. See avastus heitis valgust seostele mõtete ja erinevate kehaosade ja füüsiliste probleemide vahel.
Sain aru, kuidas ma olin teadmatult oma haigused ise loonud ning see muutis mu elus paljutki. Sain nüüd lõpetada olude ja teiste inimeste süüdistamise kõige selle pärast, mis oli mu elus ja kehas valesti. Sain nüüd oma tervise eest täie vastutuse enda kanda võtta. Ilma et oleksin iseendale etteheiteid teinud või tundnud end süüdlasena, hakkasin nägema, kuidas vältida tulevikus haiguslike mõttemustrite loomist.
Vanade mustrite asendamine
Selleks, et tekkinud haiguslikust olukorrast jäädavalt vabaneda, peame esmalt tegelema mentaalsete põhjustega. Kuid enamasti on meil väga raske asjaga algust teha, kuna me ei tea, mis on põhjustaja. Kui ka sina kurdad näitekas, et:”Kui ma vaid teaks, mis seda valu põhjustab”, siis ma loodan, et saad vihjeid selle kohta, kuidas põhjustajat leida ja kuidas luua uusi mõttemustreid, mis tervendavad su keha ja mõistust.
Olen aru saanud, et igale elus valitsevale olukorrale eelneb vajadus selle järele. Vastasel juhul me poleks sellisesse olukorda sattunud. Sümptom on vaid väline tagajärg. Mentaalse põhjuse “tühistamiseks” peame laskuma sissepoole.
Just sellepärast ei toimi mentaalse põhjuse puhul ainult tahtejõud ja distsipliin – need kemplevad vaid väliste tagajärgedega. See on nagu umbrohu pealsete äralõikamine, selle asemel, et välja saada juur.
Nii et enne uute mõttemustrite kinnitamise juurde asumist, tee tööd valmidusega vabastada vajadus kas sigarettide või peavalu või ülekaalu või mistahes muu asja järele. Kui vajadus on läinud, kaovad ka välised tunnused. Ükski taim ei kasva ilma juurteta.
Mentaalsed mõttemustrid, mis põhjustavad kehas kõige rohkem haigusi, on kriitika, viha, pahameel ja süütunne. Näiteks kriitilisus, mida on viljeletud pikemat aega, põhjustab sageli liigesepõletikke. Viha pöördub kehas nähtusteks, mis kihavad, põletavad ja nakatavad. Kauaaegne vimm ja pahameel mädandavad ning söövad sind, mis võivad viia kasvajateni. Süütunne otsib alati karistamist ja põhjustab valu.
Palju lihtsam on vabastada oma mõistusest negatiivseid mõttemustreid, olles veel terve, kui üritada neid välja kaevata paanikahoos, kui oleme juba otsapidi kirurgi noa alla sattumas.
Järgnev nimekiri mentaalsetest vastetest on koostatud paljude aastate pikkuse uuringu tulemusena. See on lihtsustatud tabel tõenäolisi seoseid mõttemustrite ja füüsiliste haiguste vahel.
Adenoidid:
Tõenäoline põhjustaja – peresisesed konfliktid, vaidlused. Laps tunneb, et ta on soovimatu, jalus.
Uus mõttemuster – See laps on soovitud ja teretulnud ja sügavasti armastatud.
Akne:
Tõenäoline põhjustaja – iseenda eitamine. Vastumeelsus iseenda suhtes.
Uus mõttemuster – Olen jumaliku elu väljendus. Ma armastan iseennast ja aktsepteerin ennast just sellisena, nagu praegu olen.
Alkoholism:
Tõenäoline põhjustaja – käegalööv suhtumine – millelgi pole tähtsust. Tuntakse end kasutult, süüdi ja alaväärsena. Enese kõrvaheheitmine.
Uus mõttemuster – ma elan praeguses hetkes. Iga hetk on uus. Väärin kõike head. Ma armastan iseennast ja arvan iseendast hästi.
Allergiad:
Tõenäoline põhjustaja – kelle vastu sa allergiline oled? Omaenda väekuse salgamine.
Uus mõttemuster – Maailm on ohutu ja sõbralik. Ma olen kaitstud. Ma olen eluga rahujalal.
Aneemia:
Tõenäoline põhjustaja – hirm. Elu eest põgenemine. Suutmatus iseennast kaitsta.
Uus mõttemuster – olen alati arukas, vapper ja pean endast lugu. Elu on turvaline.
Astma:
Tõenäoline põhjustaja – lämmatav armastus, lämbumistunne, summutatud pisarad.
Uus mõttemuster – võtan ise vastutuse oma elu eest ja tunnen end turvaliselt. Olen vaba.
Bronhiit:
Tõenäoline põhjustaja – kurnav perekondlik atmosfäär. Vaidlused ja kisa. Väljaütlemata asjad.
Uus mõttemuster – minu sees ja minu ümber valitseb rahu ja harmoonia. Kõik on hästi.
Depressioon:
Tõenäoline põhjustaja – arvamus, et sinul pole lubatud vihane olla, kuigi oled. Lootusetus.
Uus mõttemuster – ma ei tunne hirmu ega piira ennast sellest lähtudes, mida teised võiksid arvata. Ma loon omaenda elu.
Gripp:
Tõenäoline põhjustaja – reageering negatiivsetele uskumustele, mis on massiliselt levinud. Hirm. Usk statistikasse.
Uus mõttemuster – mind ei mõjuta teiste uskumused ega gripihooaja saabumine. Ma jään terveks.
Haavandid:
Tõenäoline põhjustaja – väljendamata viha, mis jääb settima.
Uus mõttemuster – ma väljendan oma emotsioone rõõmsal ja positiivsel moel.
Hüperaktiivsus:
Tõenäoline põhjustaja – hirm. Tuntakse end survestatuna ning hirmununa.
Uus mõttemuster – ma olen kaitstud. Kogu pinge lahustub. Ma olen piisavalt hea.
Iiveldus:
Tõenäoline põhjustaja – hirm. Vastumeelsus mõnede mõtete või toimuvate sündmuste suhtes.
Uus mõttemuster – ma olen kaitstud. Ma usun, et elukulg toob mulle ainult head.
Impotentsus:
Tõenäoline põhjustaja – seksuaalne pinge, surve, süütunne. Ühiskondlikud uskumused. Vimm eelmise kaaslase peale. Hirm ema ees.
Uus mõttemuster – ma luban oma seksuaalsusel avalduda täie vägevuse, kerguse ja rõõmuga.
Kasvajad:
Tõenäoline põhjustaja – vanade solvumiste pidev meenutamine, vimma kogunemine.
Uus mõttemuster – ma annan kergesti andeks. Ma armastan iseennast ning ma premeerin end kiitvate mõtetega.
Allikas: Louise L. Hay “Tervenda oma keha”