1. Eelarve koostamine annab rahaasjust reaalse pildi
Kas sa oled vahel endalt küsinud, kuhu raha küll kaob? Vastuse sellele küsimusele annab eelarve koostamine, sest selle mõte on saada ülevaade oma tuludest ja kuludest. Viimaste puhul ei tohiks unustada ka väikeseid oste, sest mõnekümnesendistest kuludest kasvavad kuu lõpuks päris suured väljaminekud. Kulutuste analüüsimine aitab üles leida ka need ostud, mis kõige vajalikumad ei olnud ning vajadusel on võimalik nende arvelt edaspidi kokku hoida.
Kui oled juba kuu aega eelarvet koostanud, on sul pilt ees, kui palju sul kuus mingi kululiigi (toit, laenud, igakuised arved jne) peale raha läheb. Nüüd võiksid järgmiseks kuuks seada igale kululiigile limiidi, millest kinni pidamist regulaarselt jälgid.
Hea oleks eelarvet planeerida ka ettevaatavalt, sest paljud raha nõudvad elusündmused on ette teada – lapse koolilõpetamine, kodukindlustuse makse, suvepuhkus jne. Kõik need nõuavad raha ja seega tasub need kulud vastava kuu eelarvesse sisse arvestada ning vajadusel alustada raha kogumist. Oma eelarvet saad pidada näiteks veebipõhise lahenduseMinu Rahaabil.
2. Tekita endale puhver hädajuhtumiteks
Kuigi meil ei kiputa säästmisesse väga soosivalt suhtuma, peaks sellest hoolimata igal inimesel olema veidi varuraha ootamatustega toimetulekuks. Rusikareegel ütleb, et kõrvale võiks olla pandud vähemalt kolme kuu väljaminekuteks vajalik summa. Arvuta, kui palju saaksid igakuiselt säästa ja kui kaua läheks aega kolme kuu vajadusi katva summa kokku saamiseks. Võid kasutada kasäästmise kalkulaatorit.
3. Vähenda kulukaid laene
Vaata üle oma kohustused – kui oled võtnud kõrge intressiga tarbimislaene, tee eelarve ja arvuta, kas suudaksid teha suurema osamakse, et laen kiiremini tagasi maksta ning niimoodi vältida suuri intressikulusid. Kindlasti uuri, kas laenu ennetähtaegse tagastamise või suurema osamakse tegemisega kaasneb teenustasu. Laenu ennetähtaegsest tagastamisest saad lugedasiit.
Kui oled harjunud kasutama krediitkaarti, kuid kipud kulutatud raha tagasimaksmisega hätta jääma, siis tee eelarve ning arvuta, kui kiiresti saaksid kulutatud summa tagasi maksta. Tee endale tagasimakse graafik ja pea sellest kinni! Kui senine kogemus näitab, et krediitkaardi kasutamine käib sulle tegelikult üle jõu, tasub kaart sulgeda, kui võlg makstud.
4. Vaata üle oma teenuste lepingud
Harjumuste ohvriks on kerge langeda ja nii kipume jääma oma kauaaegse teenusepakkuja juurde, kuigi mõne teise juurest saaks samadel tingimustel hoopis soodsamat teenust. Võibolla on vahepeal su vajadused muutunud ja mõnda teenust sa enam ei vajagi.
Vaata üle oma mobiilipakett ja TV-internetipakett – kas mõni teine sama operaatori või tema konkurendi pakettidest oleks taskukohasem ning kataks samuti su vajadused?
Uuri oma pangalepinguid – võib-olla kasutad mugavusteenuseid, nagu tasuline SMS-teavitus, kui su kontole raha laekub või on sul mitu pangakaarti, millest igaühe eest maksad igakuist kaardi hooldustasu, aga kasutad ainult ühte kaarti? Siinvõrdlustabelissaad võrrelda kümne panga teenustasusid.
5. Mõtle läbi oma pikaajalised plaanid
Kas sul on lähemate aastate jooksul plaanis mõni suurem väljaminek? Näiteks elamistingimuste parandamine, auto ostmine, reisimine, enda või laste koolitamine? Kui jah, siis tasuks mõelda, millisel viisil saaksid oma soovid täide viia ning kuidas selleks raha leida.Siitsaad lugeda raha kogumise jasiitinvesteerimise kohta. Kui sul on plaanis laenu võtta, saad erinevate laenu liikide kohta infotsiit.
Allikas:www.minuraha.ee