Teadliku hingamise harjutamine aitab meil kogeda rõõmu ja rahu. Kui keskendume oma hingamisele, ei kanna mõtted minevikust ja tulevikust meid iseendast eemale. Me oleme vabad kõigist oma mõtetest. Kui oleme oma mõtteisse ära eksinud, ei saa me ka päriselt kohal olla. Descartes on öelnud: “Mõtlen, järelikult olen olemas.” Kuid meie ajal on enamasti tõene pigem: “Mõtlen, järelikult mind ei ole päriselt siin kohal.”
Kui keskendame oma tähelepanu sissehingamisele, ei mõtle me oma sissehingamise peale, vaid see on vahetu kogemine. Me elame oma sissehingamist läbi. Meie sissehingamine ei ole mõte, vaid reaalsus. Me elame reaalsuses, milleks on meie sissehingamine.
“Sisse hingates naudin ma oma sissehingamist.” Kui me sel moel teadlikult hingame, siis võime mõista väga paljusid asju. Me tajume elu imet, sest teadlikult hingates mõistame, et me oleme elus. Elus olemine on suurepärane asi. See on ime, et me saame hingata ning siin ja praegu olemas olla. Elu on üks suuremaid imesid. Vanemad, kes hoiavad käte vahel oma vastsündinud last, teavad seda. Niisamuti teavad seda surivoodil olevad inimesed. See on imeline asi, et me saame olla elus, hingata ja kõndida sellel planeedil ringi. Me ei pea selleks mingit veini jooma või pidusööki nautima. Et elus olemisest rõõmu tunda, tundkem rõõmu iga hetke üle, mil hingame või kõnnime.
Olles teadvel ja keskendunud, saame igapäevaelus igas hetkes kohal olla ja kogeda elu kui imet. Me saame seda teha täna, just nüüd ja praegu. Energeetilise teadvelolemisseisundi saab luua igal ajal ja igas kohas. Teadlikult hingates ja kõndides tajume seda energiat ja saame sügavalt osa elu imedest ning see ongi see, mis toob meile õnnetunde.
See harjutus on vägakonkreetne ja lihtne. Kui hingad sisse ja tõepoolest hingamisele keskendud, siis toimub kohe muutus. Sa oled kohe rohkem kohal ja tajud reaalsust palju sügavamalt. Kui praktiseerid jalutusmeditatsiooni, siis kõnnid sa sellise teadlikkusega, et oled võimeline reaalsusega sügavamal viisil ühenduses olema. Nii hakkad sa oma elu palju sügavamalt elama. See, kui sügavuti sa reaalsusega ühenduses oled, sõltub sinu hingamisest ja nägemisvõimest.
Toon siin ära ühe lihtsa teadliku hingamise harjutuse, mida võid alati kasutada, kui tunned, et hirm või valu esile kerkib.
Valulise või ebameeldiva tunde märkamine: “Sisse hingates tean, et minus on valuline tunne. Välja hingates rahustan ma selle valulise tunde maha.” Valu on nagu energia ja mittepraktiseerija võib olla oma valude vang. Meist saavad selle valulise tunde – kehalise aistingu või emotsiooni – ohvrid. On olemas tugevaid emotsioone, mis teevad palju haiget, kui nad energiablokkidena meie teadvuse sügavustest manifesteeruvad. Praktiseerija omandab kiiresti teadmised, kuidas sellega toime tulla, kui mõni valulik tunne või emotsioon esile kerkib.
Buddha meetod pakub välja ühenduse loomise meie sees oleva teadveloleku seemnega. Me saame teadlkult hingates ja kõndides luua sellise energeetilise seisundi, mis võimaldab tegeleda selle energeetilise seisundiga, mis on tekkinud valusatest tunnetest. Väga tähtis on end treenida teadlikult hingama ja kõndima, et teaksime, kuidas teadvelolemise ja keskendumise energiat luua. Just sellesama energiaga on meil võimalik selle valusa tundega toime tulla.
Uus energia, milleks on teadvelolek ja keskendumine, kerkib üles ja võtab omaks varasema energia, mille on loonud valulik tunne. Me peaksime seda meetodit täpselt järgima. Teadvelolemise ja keskendumise energia abil esmalt lihtsalt märkame valusat tunnet ja võtame siis selle omaks. “Tere, mu hirm. Tere, mu viha. Tere, mu kurbus. Ma tean, et sa oled minus olemas. Ma hoolitsen su eest kenasti.”
On olemas valuenergia ja on olemas teadvelolemise ning keskendumise energia. Kui see positiivne energia võtab omaks valuliku energia, on see kohe tunda. Teadvelolemise energia läbib kõike justkui kuumalaine või päikesevalgus.
Varajastel hommikutundidel püsib lootoseõis suletuna. Kui päike tõuseb, siis hakkab päikesevalgus õielehti puudutama. Päikesevalgus mitte ainult ei ümbritse lootoseõit, vaid footonid tungivad lootoseõiest oma energiaga läbi ja varsti õis avanebki. Meie teeme täpselt sedasama.
Kui võtame oma valu omaks, siis tungib teadvelolemise ja keskendumise energia footonite sarnaselt valust läbi. Mõne minuti pärast toob see kaasa kergenduse. See on sama, justkui lülitaksid jahedas ruumis sisse radiaatori ning see hakkab soojalaineid kiirgama. Need soojalained ei aja külma välja, vaid võtavad külma õhu omaks ja mõne aja pärast muutub õhk soojemaks. Selles ei ole mingit vägivalda ega mingit võitlust. Praktiseerija teeb täpselt sedasama. Teadvel olles ja keskendudes võtame valu lihtsalt omaks.
Katkend on pärit kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Mida teha siis, kui hirm kipub su elu kontrollima?
Margus Vaher: elu algab sealt, kus lõpeb hirm ja algab armastus
Alkeemia lugemisnurk: kuidas vabaneda teadlikest ja alateadlikest hirmudest?
Vabasta oma meel: andestamise meditatsioon