Teadlikkusepõhine emotsioonide vabastamise tehnika (EFT) ehk tänapäevane koputamisteraapia

Koputamisteraapiaks nimetatavate energeetilise psühholoogia meetodite algus jääb 70ndatesse aastatesse, kui avastati meridiaanipunktide mõjutamise kaudu emotsioonide vabastamise saladus. Gary Craigi poolt loodud EFT ehk Emotsionaalse vabaduse tehnika, mis ka Eestis päris laialt levinud on, tekkis 1990ndatel.

Kuigi EFT on nii üks tõhusamaid eneseabitehnikaid kui teraapiavahendeid, on aeg edasi läinud ja viisid, mis 70ndatel ja 90ndatel töötasid vajavad täna täiendamist. Miks? Inimkeha ja ka -hing on tõesti samad, kuid meie kui inimeste viis iseendast aru saada, kontakt iseendaga on muutunud kehvemaks tänu oluliselt suurenenud infomürale, pidevatele nutiseadmete kasutamisele ja kaugenemisele oma algloomusest.

Kasutades heas mõttes ära EFT kui tehnika parimaid külgi, aga lisades juurde tänapäevased mindfulnessi (teadveloleku) tehnikad, sündiski Teadlikkusepõhine EFT.

Mis eristab teadlikkusepõhist EFT’d tavalisest EFT’st?

Esimene ja kõige suurem vahe on see, et teadlikkusepõhises EFT’l on oluline osa oskustekogumil, mis võimaldavad oma emotsioonidega kontakti saada. Tänapäeva inimene elab aina enam nö peas, püüdes oma probleemidele, ebameeldivatele emotsioonidele ja aistingutele lahendust leida läbi probleemi korduva analüüsimise ja (üle)mõtlemise. Ometigi on emotsioonid, mõtted ja kehalised aistingud nagu iseseisvad raudteerööpad, mis omavahel kokku ei puutu, mis omakorda tähendab, et püüdes läbi analüüsimise lahendada emotsionaalset valu ei anna sageli muud tulemust kui tõdemust, et probleem ei ole lahendatav.

Kasutades mitmeid teadveloleku (mindfulness) harjutusi, tekib parem oskus iseendast, oma emotsioonidest, aistingutest ja mõtetest aru saada, areneb oskus neid jälgida ja vaadelda, misläbi on ka parem võimalus neid lahustada. META-EFT õpetaja Tron Enger on ütelnud, et enamasti on põhjus, miks EFT ei tööta inimese oskamatuses emotsiooniga ühendust saada ehk probleemi sõnastada. Ka tänasel päeval igapäevases teraapiatöös juhtub sageli nii, et inimene ei oska või julge emotsiooni kogeda ja selle asemel valib probleemi korduva jutustamise või analüüsimise. Teadvelolekuharjutused aitavad tulla tagasi emotsiooni ja ka keha aistingute juurde ja seega suurendavad oluliselt EFT kui tehnika positiivseid tulemusi.

Teine väga oluline erinevus Teadlikkusepõhisel EFT’l ja algsel EFT’l põhineb vahe tegemisel, millised emotsioonid vajavad üldse vabastamist ja millised mitte. Inimesena kogeme me paratamatult emotsioone. Nii nõrku kui tugevaid, nii positiivseid kui negatiivseid. Emotsioonid on oluline tööriist enesearenguks, oma elus tervendamist vajavate mustrite ja teemade läbitöötamiseks, maailma ja inimeseks olemuse mõistmiseks. Probleem tekib siis, kui vanad läbielamised või traumad jäävad meid piinama ja kui me kanname neid nagu rasket seljakotti kaasas, vahel tehes seda täiesti alateadlikult. Nii võib saada piiratud meie potentsiaal, julgus otsustada, avastada maailma uuel ja teistsugusel moel, võimalus elada täiel rinnal ja lõpuks võib kannatada saada kogu meie elukvaliteet.

Teadlikkusepõhine EFT aitab ka aru saada, kas tegemist on emotsiooniga, mida peab vabastama, või on tegemist lihtsalt – huumoriga öeldes – ühe nö inimeseks olemise eripäraga. Teadlikkusepõhine EFT kasutab lisaks koputamisteraapia võtetele ka teadvelolekumeetodeid lihtsamate, täiesti normaalsete ja vajalike emotsioonidega aktsepteerimiseks ja toimetulekuks.

Lihtsaks näiteks võib tuua esinemisärevuse. Väike pabin enne klaverikontserti või eksamit käib asja juurde ja on täiesti normaalne nähtus, milles pole midagi halba ega vale kui seda õieti mõtestada ja kasutada osata. Kui aga ärevus võtab inimese üle nii, et eksamilaua taga läheb kõik meelest või suurest pingest värisevad käed viisil, et klaveriklahvidele pole võimalik pihta saada, muutub pabin takistavaks, häirivaks ja võib-olla isegi elu piiravaks tegevuseks. Ometigi on see ju lihtsalt emotsioon, millega oskuslikult ja teadlikult ringi käies võib toimuda täielik transformatsioon, alkeemiline protsess kui soovite ja kardetud esinemistest võib saada nauditav ja edasiviiv tegevus.

Teadlikkusepõhise EFT kursusel ongi seega fookus jagatud erinevate mindfulness harjutuste ja klassikalise EFT tehnika vahel. Teadvelolekuharjutusi omakorda saab aga kasutada ka iseseisvalt lihtsalt igapäevase meditatsioonipraktikana, EFTd sinna juurde toomatagi. Nii annab Teadlikkusepõhine EFT korraga mitmed kasulikud eneseabi ja professionaalsed abivahendid tööks oma emotsioonide ja piiravate uskumustega.

Teadlikkusepõhise EFT kursus toimub Tallinnas 15. mail. Täpsem info on leitav SIIT.

Seotud