Taruvaigul on väga tugev mikroobide, bakterite, seentaimede ja viiruste vastane toime

Inimesed on mett oma toidu rikastamiseks kasutanud juba aastatuhandeid. Esimesed ülestäheldused mesindusest pärinevad 15 00 aastat enne Kristust. Tänapäeval tuntud mesitarusid hakati arendama 18. ja 19. sajandil, mil tulid kasutusele kärjeraamid. Kuid lisaks meele on võimalik mesilaste pidamisel koguda ka mitut muud inimestele kasulikku saadust. Õietolm ja suir sisaldavad paljusid vitamiine, asendamatuid aminohappeid ja mineraalaineid. Mesilasema toitepiim aitab turgutada haigusest kurnatud organismi ning parandab tervel inimesel töövõimet ja vähendab väsimust. Lisaks sellele toodavad mesilased ka taruvaiku. See kleepuv “mesilaste liim” on mitmekülgne tervist toetav vahend, millel on muuhulgas avastatud ka vähivastane toime, vahendab Telegram.ee.

Mesinike jaoks võib taruvaik olla vahel üsna tülikas kõrvalsaadus. Mesilased koguvad erinevatel taimedelt vaha, segavad selle kokku tumepruuniks tihedaks kleepuvaks aineks ning tihendavad sellega kõikjalt seestpoolt oma taru pinnad ja praod, kleepides kokku kõik taruraamid ja nende vahel olevad liistud. Mesinik võib tarude ja raamiliistude puhastamisel ühel hooajal tarust koguda 50-100g vaiku. Taru tihendamine on vaevarikas töö ning mesilastel on väga hea põhjuse selle vaeva nägemiseks. Ehitades taruvaigu abil pesa ava piisavalt väikeseks, takistab see hiirtel, madudel ja sisalikel pessa pääseda. Kuid taruvaik on palju enamat, kui lihtsalt ehitusmaterjal – sellel on väga tugev mikroobide, bakterite, seentaimede ja isegi viiruste vastane toime. Teadlased on leidnud, et taruvaiguga vooderdatud tarudes elavatel mesilastel on kehas vähem baktereid ning “vaiksem” immuunsüsteem.

Vähivastane toime

San Diego osariigi ülikooli teadlane Dr Seema Patel on koostanud põhjaliku kirjanduse ülevaate kirjandusest taruvaigu ja vähi erinevate vormide kohta. Ta on leidnud, et erinevate laboratoorsete- ja loomkatsete põhjal võib taruvaik olla efektiivne aju-, kõhunäärme-, pea- ja kaela-, neeru- ja põie-, naha-, eesnäärme-, rinna-, käärsoole-, maksa- ja verevähi e leukeemia vastu.

Taruvaik sisaldab enam kui 300 erinevat aktiivainet, mis aitavad vähi vastu võidelda mitmel moel. Sealjuures näiteks:

– takistades uute veresoonte arengut vähkkasvajas, mis toovad toitained vähirakkudeni;
– takistades metastaaside levikut ühest organist teiseni;
– peatades vähirakkude jagunemist;
– kutsudes esile apoptoosi ehk programmeeritud rakusurma.

Lisaks on leitud, et taruvaik aitab leevendada keemiaravis kasutatavate ravimite toksilisi kõrvalnähtuseid.

Taruvaiku on rahvameditsiinis kasutatud juba tuhandeid aastaid mädapaisete, haavade ja infektsioonide raviks. Moodne teadus kinnitab neid kasutusalasid. Taruvaigu kasutuse kohta on kirjutatud enam kui 2000 teadustööd, mis toetavad seda, et taruvaik on väga mitmekülgne ja kasulik aine mitte ainult mesilastele, vaid ka inimestele.

Baktereid, seeni ja viiruseid tõrjuv

Taruvaigul on tugev toime paljude erinevate bakterite, seeneliste ja viiruste vastu. Ühes loomkatses leiti, et diabeedi all kannatavate rottide haavadele taruvaigulahuse määrimine aitas neil haavadel palju kiiremini paraneda.

Laste puhul on leitud, et taruvaik aitab ennetada hingamisteede nakkushaiguseid, leevendada külmetushaiguste sümptomeid ja ennetada keskkõrvapõletikku.

Eesti taimetark Aive Luigela õpetab, et mao- ja kaksteistsõrmiksoole haavandite korral võib proovida ravikuuri, mille käigus võetakse 18-20 päeva vältel 1 tund enne sööki 15-20 tilka taruvaigutinktuuri sooja vee või piimaga segatuna. Selle seguga võib põletiku puhul loputada ka igemeid või angiini korral kuristada kurku. Angiini, gripi korral võib lausa tüki taruvaiku suhu panna ja hoida, kuni tükike lahustub. Bronhiidi puhul võib teha tükikese taruvaiguga kuumal vesivannil inhalatsiooni, sama kehtib ka nohu korral. Nohurohuks on aga parim taruvaigu õlilahus.

Parandab põletushaavu

2002. aastal ajakirjas Journal of Alternative and Complementary Medicine avaldatud uuringus leiti, et taruvaik võib aidata kaasa väiksemate põletushaavade paranemisele. Teadlased võrdlesid seda tavapäraselt põletushaavade ravis kasutatava kreemiga ning leidsid, et taruvaik on teise astme põletushaavade ravis sama efektiivne, kui hõbe-sulfadiasiini sisaldav kreem.

Ennetab hambaauke

Vana Kreeka ja Rooma arstid kasutasid taruvaiku suuõõnt desinfitseeriva vahendina. Tänapäevased uuringud toetavad seda ideed, näidates, et taruvaik on efektiivne kroonilise hammast ümbritsevate kudede põletiku ehk Seitse nippi, kuidas kasutada mett oma keha eest hoolitsemisel

Suurem osa poes müüdavast meest polegi tegelikult mesi

Päris- ja võltsmesi: kuidas teha vahet töötlemata ja töödeldud meel

Taimetarkus | Milliseid ravimtaimi korjata juulis ja augustis?

Taimetarkus: kanarbik ravib köha ja palavikku ning toob leevendust radikuliidile

Vaarikas – taim, mille lehti peaks leiduma kõikide naiste ravimikapis

Taimetarkus: pojeng pakub lisaks silmailule ka tõhusat terviseturgutust