Tangude kuninganna tatar aitab vabaneda ülekaalust, unehäiretest, stressist ja maitseb hea

Tatar on suurepärane toiduaine, millega oma keha kostitada. Ta on B-grupi vitamiinide, asendamatute aminohapete ja mikroelementide sisalduse poolest esimesel kohal võrreldes teiste kõrrelistega. Minulaps.ee pakub välja portsu tatraroogade retsepte.

Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine? Tatratangu peetakse “tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).

Mis vahe on tatral ja tatral?

Toidud tatratangust on väärtuslikud, ei soodusta rasvade ladestumist kudedes, aitavad lahti saada ülekaalust, unehäiretest, stressist, parandavad naha, juuste ja küünte olukorda, takistavad kaariese teket, luude hõrenemist.

Ilma kestadeta tatraterade saamiseks tööstuses aurutatakse tatraterasid umbes 80 kraadi juures kuni viljad-pähklid paisuvad ja eralduvad koorest, seejärel kõik kuivatatakse ja tuulutamise teel eraldatakse kestad. Selliselt valmistatud tatratooted muutuvad kahe kuu pärast täiesti “surnud toiduks”, tatar enam ei idane, annab organismile ainult mikroelemente ja kaloreid.

Terveid “tatrapähkleid” nimetatakse tatratanguks, töötlemisel purustatuid aga tatra peentanguks. Üha sagedamini puhastatakse tatrateri ehk eraldatakse kestad spetsiaalsetes mehhaanilistes veskites (nagu seda tehti vanasti Eesti taludes). Selliselt on võimalik saada tatratangu (tatrateri), millest toidu valmistamine on palju kiirem, nendes säilivad kõik bioaktiivsed ained ja elujõud, idanemisvõime.

Tatar on B-grupi vitamiinide, asendamatute aminohapete ja mikroelementide sisalduse poolest esimesel kohal võrreldes teiste kõrrelistega. Kõige rohkem on tatras rauda, vaske ja P-vitamiini ehk bioflavonoide, sh eriti palju kvertsetiini. Tatravalgud on hästi lahustuvad ja omastatavad (kõhus ei teki raskustunnet), tatras sisalduvad glükoos ja fruktoos annavad mõnusa maitse.

Nagu väidavad spetsialistid juba kümneid aastaid: “Tatras sisaldub kõike”. Inimene võib mitmeid kuid täisväärtuslikult toituda süües ainult tatart ja piimasaadusi. Tatart loetakse üheks parimaks looduslikuks organismi “puhastajaks”, “isu normaliseerijaks” (tatart omastab organism aeglaselt, inimesel ei teki ilmaasjata söögiisu jne).

Tatra tervislikud omadused

  • Mõjub ergutavalt, suurendab lihasjõudu, vastupidavust;
  • Toniseerib, tugevdab ja puhastab veresooni, eriti kapillaaride võrku sidekudedes, parandab vere tsirkulatsiooni kapillaarides ja sellega ainevahetust, takistab tursete ja verevalumite teket, soodustab vereloomet ning hoiab hästi töökorras silmanägemist ja ajuvereringet;
  • Tugevdab põletikuvastaseid protsesse, takistab organismis selliste ainete moodustumist, mis põhjustavad reumatoidartriiti, jämesoolepõletiku ja nendega seotud valude teket;
  • Suurendab immuunsüsteemi elementide moodustumist ja nende aktiivsust, pidurdab bakterite paljunemist, vähendab ägedate nakkushaiguste tekkevõimalusi hingamisteedes;
  • Soodustab liigse kolesterooli väljaviimist organismist, vähendab kolesterooli ladestumist arterite ja teiste veresoonte seintele;
  • Reguleerib suhkrusisaldust veres.

Mõned tervislikud toidud tatrast
Tatrakissell

Koostis: tatrajahu, (tatra)mesi, marjade või puuviljade püree.

Valmistamine: 1 liitri vee kohta võtta 3-4 supilusikatäit peentatrajahu (toortatrast), 1-2 klaasi püreed ja 2-3 spl mett. Panna vesi keema, lahustada jahu 3 klaasis vees, segades ühtlaseks seguks. Keetmise alguses valada vette peenikese joana segu, pidevalt segades, et ei tekkiks klimpe, oodata, kuni kõik läheb keema ja võtta ära pliidilt. Kisselli jahtumisel (jahutamisel) alla 40 kraadi valada, segades sisse ettevalmistatud marjade või puuviljade püree. Hästi sobivad püreestatud mustikas, vaarikas, aedmaasikas, jõhvikas, kiivi; värskelt tehtud puuviljade mahlad vastavalt maitsele. Võib kisselli vees enne leotada ja keeta pehmeks kuivatatud või värskelt tükeldatud puuvilju ja edaspidi tegutseda analoogselt.

Tervislik on võtta hommikuti 1 klaasitäis ja 0,5l pudeliga kaasa päevaseks joogiks või toiduna pikal teekonnal või tegutsemisel, sportimisel, pikaajalisel töötamisel jne. Hästi säilib, eriti hea jahutatuna tatraküpsistega, juustuga jne.

Toime: normaliseerib ainevahetust, takistab rasvumist, hea toit ajule, ennetab vähi arengut. Eriti hea tarvitada enne igasugust intensiivset tegutsemist (töö arvuti taga, eksamid, igasugune “ajudega ragistamine”, spordivõistlused jne) või sellist laadi tegutsemise käigus tekkivatel vaheaegadel (iga 1,5-3 tunni tagant).

Toortatrasalat

Koostis: 1,5 klaasi tatart, 200 g konservmaisi, 1 karp tuunikala vees, soola, tuunikalavedelikku, 100g juustukuubikuid, 2 keedupeeti, pipart, pisut õli.

Leota tatart 5h külmas vees. Lisa tatrale ülejäänud ained ja maitsesta.

Kiirpuder peentatratangust

  • Toidupotti panna toores peentatar (tang) ja valada peale keev vesi nii, et seda oleks umbes kahe sõrme laiuselt üle tatra pinna, lisada maitse järgi soola, oliiviõli või võid. Katta pott ümberringi hästi soojalt (käterätt) ja lasta seista valmimiseni (30-60 minutit või jahtumiseni).
  • Koos keeva veega võib potti lisada ka kala- või lihapuljongi kuubikuid.
  • Pudru valmimisel lisada umbes iga 400 g pudru kohta 1 tuunikala või lõhe naturaalne konserv (vajalik aju tööks).

P.S. Sobib hästi kasutada, kui pole toidupliiti, on vaid vee keetmise võimalus, näiteks reisil, pikka maad autoga sõitjatel, töökohas jne.
Tatraleib

Vahusta 4 muna, lisa 300 grammi keefiri või hapupiima, 100 g oliiviõli, 10 g soola, 10 g mett ja uuesti vahustada. Sõelu 350 g jahu, lisa sinna 5 g kurkumit ja 10 g küpsetuspulbrit, sega ja vala vedela segu sisse. Sega kõik uuesti ja vala vormi (see kogus on sobiv ristkülikukujulisse teflonvormi). Küpseta 220°C juures 30-35 minutit. Soovi korral võib lisada igasuguseid maitseaineid nagu karri, paprika (magus või vürtsikas), erinevaid ürte.

Kohupiima-meekook tatrajahuga

  • Võta 12 muna, eralda munavalge ja kollane, jäta 3 munakollast eraldi alles.
  • Võta 750 g kohupiima ja lisada 300 g mett (mee puudumisel 200 g suhkrut), 10 g soola, 10 g vaniliinisuhkrut, 9 munakollast ja vahustada saumikseri või blenderiga.
  • Sõelu 300 g tatrajahu, lisa 10 g küpsetuspulbrit, 5 g kurkumit – kõik segada. Pese rosinad ja kuivata, lisa jahusegule. Jahusegu lisa kohupiimale ja sega.
  • Vahusta 3 munakollast 100 g meega nagu koogel-moogel ja lisa 100 g purustatud pähkleid (näiteks kreekapähkel, metsapähkel või mandel).
  • Vahusta munavalged ja sega ettevaatlikult ülejäänud taignaga. Aseta küpsetuspaber ahjuvormi ja vala sisse tainas. Peale vala munakollase segu pähklitega ja kata sellega kook ühtlaselt.
  • Tõsta kohupiimakoogi vorm eelnevalt 200 kraadini soojendatud ahju. Küpseta umbes 40 minutit.


Tatrapilaff

Koostisained: 5-6 spl oliiviõli, 500 g kalkuniliha (võib kasutada igasugust liha, ka näiteks lambahakkliha), 1 peenestatud porgand, 2 sibulat (tükeldatud rõngasteks), 3 kl vett, 2 tl soola, maitse järgi pipart, 1 tl kurkumi, 2 kl pestud tatratangu, 5-6 küüslauguküünt, veidi supirohelist.

Pane kastrulisse oliiviõli, kuumuta ning lisa tükeldatud kalkuniliha ja prae veidi. Lisa porgand ja prae edasi. Seejärel lisa rõngastena tükeldatud sibulad ja prae veel 5 min, siis lisa 3 kl keevat vett. Kui kõik läheb keema, siis lisa sool, pipar, kurkum, tatratang.

NB! Enne lõplikku valmimist ära pilaffi sega! Lase uuesti keema ning hoia tasasel kuumusel.
Kui vesi keemisel aurub välja, siis aseta kastrulisse küüslauguküüned ja pane kastrulile tihedalt kaas peale.
Hoia nõnda kõige väiksemal kuumusel 20 minutit. Lülita kuumutamine välja ja lase tõmmata 10 minutit.Sega pilaffi korralikult ja aseta vaagnale. Raputa peale supirohelist ja serveeri soojalt koos aedviljasalatiga.

Allikas: www.remedyway.ee

Seotud