Tänasel ussimaarjapäeval on töö tegemine ja metsa minek keelatud

Täna, 8. septembril on ussi urguminemise päev. Ussid, siud, küüd, maod või kuidas iganes neid maakeeli nimetatakse, poevad maasse talvituma ja kaotavad oma mürgi. Rahvakalendris tuntakse seda päeva ka ussi magamise päeva, ussimaarjapäeva ja väike maarjapäevana.

Mõistagi ei lähe ussid talvituma päevapealt ja seda märkasid meie esivanemadki. Arvati, et peale õiget päeva väljas olevad siud on kedagi salvanud ja maa ei võta neid pahateo pärast vastu. Külma käes roomamine pole kõigusoojase eluka jaoks just meelakkumine.

Kartusest siugusid häirida ei minda ussipäeval metsa. Kodustest töödest pole õmblemine ja kudumine soovitavad, kuna vastasel korral võib järgmisel aastal uss häda teha.

Nagu maarahva pühade puhul ikka, on ka ussipäeval eri paigus ise kombed. Tartu- ja Võromaal seondub päev mõnevõrra viljakoristuse lõpuga. Vastseliina kihelkonas ja Setomaal ka õitsilkäimise lõppemisega. Rõuge kihelkonnas on tapetud lambaid ning Vigalas äestatud kesapõldu, et hävitada ussipesi ehk kahjureid. Seto- ja Vadjamaal tähistatakse ussi maassepugemist aga hoopis 14.09.

Ussi urguminemise päevaks on valminud esimesed jõhvikad ja siitpeale võib neid rahvatarkuse kohaselt noppima hakata. Korjatakse ka pohli ja seeni. Küllap on hea sel puhul ussisõnad meelde tuletada.

Eesti nõiasõnade hulgas on ussisõnad ühed tavalisemad ja rohkearvulisemad. Lausutakse neid enne metsa minekut või peale salvata saamist.

Kulukarva, kullakarva,
murukarva, mullakarva,
veekarva, vihmakarva,
puukarva, pädaiakarva,
mäekarva, männikarva,
togu toone-karvaline,
madu musta, moa-alune,
kiilaspea kivi-alune,
paljaspea pao-alune,
silepea silla-alune,
karepea kadaka-alune,
vilti-välti vasekarva,
sookarva, sammalkarva!
Ära sa salva salaja,
nägemata näpistelle.
Salva sarapuu juurta,
pista pilliroogu.
Suus kui mesi,
huules kui või!

Põltsamaa. H II 26, 1059 (1). 1889.

Allikas: Praktiline maagia: tee pihlamarjadest maagiline kaitsev kaelakee!

MINE METSA! Kätte on jõudnud seeneaeg

ALKEEMIA TAROSKOOP SEPTEMBRIKS | Mida toob sügiskuu armastuse, töö ja tervise osas?

9 selget märki, mis näitavad, et universum “kõneleb” sinuga

Seotud