Täna on sügisene pööripäev: tähista suve lõppemist tänulikkusrituaaliga

Täna, 22. septembril on sügisene pööripäev ehk võrdpäevsus, millal on kogu Maal päev ja öö sama pikad – 12 tundi. On aeg pühitseda tänulikult suve lahkumist ja võtta avasüli vastu sügis. Loe, millised on sügisese pööripäevaga seotud uskumused ja traditsioonid.

Pööripäeval asub Päike seniidis ekvaatori kohal. Põhjapoolusel lõpeb polaarpäev ja algab polaaröö, lõunapoolusel lõpeb polaaröö ja algab polaarpäev.

Mets ja aas kolletavad ja punetavad juba tükk aega ja õhus on ammugi sügise hõngu. Suurem jagu laululindegi on enne pööripäeva vaikselt lahkunud.

Pööripäevaga seotud uskumused

Üldiselt on usutud, et kustkandist puhub tuul pööripäeval, sealt puhub ta terve sügise või talve. Haljalas on öeldud, et tuul teeb pööripäeval pesa. Päripäeva pöörav tuul võib ennustada pehmet talve ja kalakohast puhuv tuul head kalasaaki.

Saartel pole soovitatud pööripäeval lammast pügada ega villa kedrata, sest siis jäävad lambad haigeks.

Vastseliinas on arvatud, et kõik mutukad ja putukad lähevad pööripäeval talvekorterisse.

Helmes taas on arvatud, et pööripäeval sündinud inimese elukäik saab olema heitlik.

Tähista sügisest võrdpäevsust pööripäevarituaaliga

Erinevalt talvisest ja suvisest pööriajast on kevadine ja sügisene pööripäev maarahva pärimuses esindatud üsna tagasihoidlikult. Päris ilma pühitsemata pööriaeg siiski ei jää – tehakse tänulikkuseriitust.

Rituaaliga tänatakse möödunud suve kõige kauni ja hea eest ning kõige marjade ja viljade eest, mida emake Maa on meile andnud. Saad sügise saabumist pühitseda nii väljas kui ka halva ilma korral toas.

Toas olles piisab, kui kaunistad laua roheliste ja kollaste küünaldega ning kaunite värviliste sügislehtede ja lilledega. Kindlasti valmista söögiks head ja väekat toitu – seene- ja marjapirukaid. Ära unusta ka värskeid marju ja õunu. Enne sööma asumist täna loodust ja emakest Maad. Väljas tee pisike lõke ning pea pikniku.

Allikas: Maavald.ee, Alkeemia.ee

Seotud