Kõik soovivad, et nende elu oleks kontrolli all ning kodus valitseks idüll. Ometi kogevad enamus mehi aegajalt tagasilööke. Kuidas neid vältida ja hoida end tervena ning pereelu toimivana?
1. Regulaarne tervisekontroll
Tavaliselt on arsti või hambaarsti juurde minek meeste jaoks viimane abinõu, kui nikastatud pahkluu on paisunud greibisuuruseks või hambavalu on muutunud väljakannatamatuks. Ent ometi peaks iga mees laskma end regulaarselt kontrollida – kui mitte suguhaiguste ja vananemisega seotud hädade (eriti südame- ja eesnäärmetõbede) pärast, siis vähemalt selleks, et elada üldiselt tervislikult. Tobe uhkus ja hirm võib meid takistada märkamast ja kõrvaldamast väikesi probleeme, enne kui nad tõsiseks muutuvad.
2. Asjade korras hoidmine
Millal sa viimati oma auto salongi sisemust puhastasid? Aga millal keret? Kas oled viimasel ajal oma särke triikinud? Või kuidas on lood kingadega? Kas need ei vajaks viksimist? Nimekiri tegemata jäetud pisitoimetustest on lõputu ning kuigi kiirel ajal on raske järjel püsida, peaks seda siiski kindlasti tegema. Lihtsam on küll loota, et asjad saavad kuidagi ise korda, mis teisisõnu tähendab, et me oleme laisad ja särkide triikimine on märksa ebahuvitavam kui korvpalli vaatamine. Võibolla tõesti triikimist selgeks ei saa, aga iseenda ja oma asjade eest hoolitsemine on igal juhul vajalik.
3. Kasutusjuhendi lugemine
Kui vaatad oma kodus otsiva pilguga ringi, avastad tõenäoliselt, et sinu elektroonika, auto ja tarbeseadmete kasutusjuhendeid pole kordagi loetud (kui need sul üldse alles on). Kes ikka vajab, et mingi väike mitmekeelne vihik teda juhendaks? Pealegi on nad pooltel kordadel täiesti loetamatud. Aga kui ruumilise heli süsteem on õigesti üles seatud, saab filme vaadata nii, nagu see on mõeldud – valju ja tõetruu heliga.
4. Pesu pesemine
Enamik meist alustab pesu pesemist heade kavatsustega. Me tahame seda teha regulaarselt ja õigesti, kuid meil on raskusi sildil toodud juhiste järgimisega ning lõpuks juhtub ikka nii, et värviline ja valge pesu on segamini, puhtad riided satuvad mustade peale ning kõige enam triikrauda vajavad riided jäävad triikimata.
Kõik teavad, et pesu pesemine on nõme – sellepärast me lähtumegi seda tehes sageli põhimõttest “mida kiiremini, seda parem või kui võimalik siis võiks keegi teine seda teha”. Miks me peaksime seda ikkagi tegema? Kui meie rõivad on lohakad, määrdunud või kortsus, ei jäta me teistele inimestele endast just kõige paremat muljet ja kui me laseme seda kogu aeg oma naisel teha, siis väsitame me ta ära ning siis on kodus turtsuv väsinud kallim.
5. Eelmäng
Naistele meeldib eelmäng, aga enamiku meeste jaoks on see justkui ümber nurga rääkimine. Tegelikult on üsna raske põhjendada, miks see nii on. Suuremale osale meist ju meeldib naistepesu, me naudime õrritamist, puudutusi, rollimänge ja limpsimist, aga mingil põhjusel painab meid kinnisidee, et asjadega tuleb kiiresti ühele poole saada.
Meie varustus on meile antud asja pärast, miks siis paratamatut lõppeesmärki edasi lükata? Ei saa ju süüa lõputult eelroogi, kui tahaks juba prae kallale asuda. Eriti kehtib see neil öödel, kui oleme väsinud ja ainus, mida me tahame, on juba asjaga peale hakata. Aga siiski, kui me teeme rohkem eelmängu ja võtame aega, et oma naist pöördesse ajada, on lõpptulemus seda magusam ning kodus õnnelik naine. Kui naine on õnnelik, siis on lapsed rõõmsad.
6. Vanade asjade ära viskamine
Igal mehel on mõni lemmiksärk, -müts või –kingapaar, nendest on raske lahkuda. Lihtne on arvata, et neid võib veel kunagi vaja minna. Alati on tunne, et võibolla läheb seda veel vaja. Kui sa ei ole mingit asja aasta jooksul kordagi kasutanud, siis ei lähe sul seda vaja, võid rahulikult ära visata Suurem osa sellest kasutust pahnast, mida me kokku kuhjame, ei tee muud kui kogub tolmu ja võtab enda alla kasulikku pinda.
7. Telekavaatamise piiramine
Kuigi koju jõudes võib su esimene soov olla diivanile vajuda ja teleka ette unelema jääda, mõtle kui palju muid asju sa jõuaksid ära teha, kui sa vähem seda kasti vahiksid. Näiteks võiksid minna sinna trenni, millest sa alati räägid, või isegi lugeda raamatut.
Need alternatiivid ei kõla just väga põnevalt, aga samas mitu korda sul siis ikka on vaja vaadata, kuidas saates Pimp My Ride auto pagasiruumi X-boxi paigaldatakse. Vaatamata sellele, et telekava ei paku suurt midagi, püsib enamikus meist kustumatu lootus avastada mõni põnev saade. Me ju teame, et käimasolev saade võib küll olla kohutav, aga ühel hetkel me leiame selle telemängu, filmi või saate, mis väärib vaatamist. Arvestades, kui palju on tänapäeval halbu tõsielusarju, võib liigne telekavaatamine olla tõeline ajaraisk. Eriti kehtib see suviti, mil programmi täidavad kordused ja soe ilm kutsub kodunt välja.
8. Toidu säilivusaja vaatamine
Kas külmiku ukse avamine on sinu jaoks hirmutav? Kui on, siis tea, et sa pole ainus. See kohutav roiskumislehk, mida me kardame, lööb vastu päris paljude meeste külmkappidest. Ning kuigi osalt on see tingitud sellest, et me ei viitsi vana toitu välja visata, algab probleem juba varem.
Meestena ei vaevu me tihti toidupoes näiteks juustu, piima, mahla või liha ostes selle aegumistähtaega vaatama. Sest toidu ostmine on nagu pesupesemine – tihti on see tõeliselt tülikas, nii et me tahame sellega kiiresti ühele poole saada ja ei keskendu. Samuti ei ole abiks see, et enamasti on meie tähelepanu toidupoes suunatud seal viibivate naiste kiikamisele. Toidumürgitusest ja salmonelloosist hoidumine ei tee kellelegi halba. Samuti võime säästa natuke raha, kui me ei pea kaks päeva pärast ostmist poolt oma külmkapi sisu minema viskama.
9. Koduste toru- ja elektritööde usaldamine professionaalidele
Kas usaldaksid ennast oma pimesoolt lõikama? Miks siis arvad, et suudad ise oma koduse elektrisüsteemi ümber ehitada? Mõistagi tundub meile, et tilkuvat kraani või vigast kaitsmekarpi on lihtne parandada ja tõepoolest see on meie kodu, aga tõele näkku vaadates me ei tea ju neist asjust suurt midagi. Olgem ausad: me oleme tavalised inimesed, mitte supermeistrimehed ning kuigi teise mehe kohalekutsumine seda tööd tegema võib olla väga valus, peaksime need tööd siiski professionaalidele jätma.
Nagu oma territooriumi valvavatel loomadel, on meil raske vaadata, kuidas teine mees meie eest probleeme lahendab ning saab endale ka sellega seotud naudingu. Miski ei riku nädalavahetust rohkem kui üleujutus keldris, välja arvatud ehk elektrilöök. Oma pere ja kodu ohutuse tagamiseks tuleb tekkinud probleemide kõrvaldamiseks kohale kutsuda ikka eksperdid.
10. Suurte rindade jõllitamisest hoidumine
Meie praegusel eluetapil ei tohiks silme alla jääv kopsakas rinnapaar olla enam midagi erilist. Isegi kui me jätame kõrvale isiklikud kogemused, on enamik mehi rindade kujutistega meediakanalitest niigi üle ujutatud. Mis seal siis ikka erilist? Võiks arvata, et nüüdseks oleme me selle vaatepildiga nii harjunud, et ei pane seda enam tähelegi.
Miks küll põgus pilt suurtele tissidele meid täielikult halvab, olgugi et vaid põgusaks hetkeks? Sest need on ju rinnad ja nad on suured… lõppude lõpuks nad ju väärivad teatavat tähelepanu. Ka väiksemad rinnad väärivad tähelepanu. Pealegi hakkab suurte rindade mõjuvõim meie üle pikapeale meeste mainet kahjustama. Pidage meeles, et sugude võitluses ei tohi me oma nõrkusi paljastada.
11. Sokkide ja musta pesu laiali jätmine
Väga mugav on võtta sokid jalast ja jätta nad sinna, kus nad jalast võtsid. Sama lugu on riietega, mis on määrdunud. Nende kõikide jaoks on olemas majas pesukast.
12. Homme alustan
Ärme alusta homme, alustame kohe täna. Kindlasti on igal mehel oma nimekiri asjadest, mida ta peaks tegema, aga mingil põhjusel ei tee. Oluline on leida enda jaoks moodus, kuidas hakata neid asju regulaarselt tegema.
Toimetas: Rain Siemer, originaalallikas Kolm suurepärast raamatut, mida võiks lugeda iga mees!
Millised on parimad toidud meestele?
Mis teeb mehe õnnelikuks?