Tuhkapäevaga algab suur paast, mis kestab kuni lihavõtte- ehk ülestõusmispühadeni. Juba 7. sajandi lõpul on tähistatud tuhkapäeva tuha pähe riputamisega, millest lähtub päeva nimetus ja rida kombeid, mis väljendavad puhastamist ja kõige kurja eemale tõrjumist.
Mida tuhkapäeval teha ei tohi?
Maagilistel põhjustel olid keelatud mitmesugused tööd ja toimetamised:
Tule süütamine ja kaua ärkvel olemine olid keelatud.
Pikalt voodis pikutada ei tohtinud. Ärgata tuli varakult, sest kaua põõnajaist sai terveks aastaks tuhakott.
Juuste kammimine oli keelatud, sest vastasel juhul need muutuvad tuhkjaks, katkevad, lähevad sassi ja on inetud; või lähevad halliks, kõõm tuleb pähe jne.
Kaua ei tohi üleval olla ega tule valgel töötada, sest muidu vaatab laisknaine su ära. Laisknaine liikus ringi Läänemaal ja Muhus.
Naised ei tohtinud esimesena külla minna ja üldse ei olnud külaskäigud sel päeval tavaks, sest sellest kardeti loomakahju, haigusi ja majapidamisriistade riknemist.
Mida tuleks tuhkapäeval kindlasti teha?
Ärgata tuleks juba varavalges, et laiskus ei saaks ligi tikkuda.
Oluline oleks tubade puhastamine ja nn laiskuse või nn tuhkapussi väljapeksmine.
Pesu pesemine tasub just tänasel päeval ette võtta.
Tuleb süüa lihaleiba ja karaskit. Tuhakoogid ehk lihtsalt pannkoogid olid tuhkapäeva tüüpilisemaid roogasid.
Vanarahvas alustas pikka kevadpaastu just tuhkapäeval.
Tuhk
Tuhka on väga laialdaselt kasutatud mitmesuguste riituste juures ja viljakuse taotlemiseks, samuti ravimisel. Tuntud maagilise tõrjevahendina kaitses tuhk igasuguse nõiduse ja kahjustamise eest, mistõttu teda on riputatud metsloomade ja kurjade inimeste jälgedesse, visatud soovimatutele isikutele, vaenlastele, nõidadele kas riietele või näkku. Ravimisel kasutati tuhka erinevate nahahaiguste peletamiseks.
Tuhka kasutati ka ennustamisel. Eestlased vaatasid, millised jäljed olid hommikuks koldetuhale tekkinud, ja ennustasid selle põhjal enda ja loomade saatust. Tuhka nagu muldagi on võetud amuleti või mälestusena kaasa.
Tuhka laotati põllule viljakuse saavutamiseks, tuhk oli oluline väetis. Sarnasel põhimõttel rajaneb ka krematsioonituha puistamine loodusesse või kodukohta – see on tagasipöördumine ja õnnistus maale.
Tuhk oli oluline puhastusvahend, sellest keedeti lehelist ja seepi pesupesemiseks.
Allikas: Vanarahva tarkused | Maagilised ja kaitsvad rituaalid soolaga
Maagilised nõuanded, kuidas raha ja rikkust ligi meelitada
Suhtemaagia: kuidas tõmmata oma ellu õige partner?