Täna ja homme on tunda Maad tabava päikesetormi mõjusid

USA Rahvusliku Ookeani ja Atmosfääri Administratsiooni (NOAA) andmeil võib täna ja homme, 14. ja 15. märtsil tabada Maad päikesetorm, mis võib segada toiteallikate tööd, kahjustada satelliite ning tuua kaasa võimsaid virmalisi. Samuti võib esineda tervisehäireid tundlikumatel ja südameprobleemidega inimestel.

Päikesepurse on looduslik plahvatus, kus kuum aine paiskub välja päikeselaikude kaudu. Maad mõjutavad siia jõudvad elektromagnetiline kiirgus ja laetud osakesed. Päikeselt saabuv tugev röntgenkiirgus mõjutab atmosfääri ülemist kihti, segades GPS satelliitide tööd ja kui Päikeselt väljunud koronaalse massi purse põhjustab tugevaid elektromagnetilisi kõikumisi Maa magnetväljas, siis võivad rivist välja minna elektrivõrkude transformaatorid ja satelliitide pardal olevad elektroonikaseadmed.

Üha rohkem tehnoloogia abil toimivas maailmas, kus väga palju sõltub mobiiltelefonidest, kus GPS on kasutusel nii autodes kui lennukites ja finantstehingud börsil sõltuvad ülitäpsetest kelladest, on magnettorm tõsine asi. Tormi mõjud peaksid eriti tunda olema Šotimaal, Suurbritannia põhjaosas ning kohati ka Michiganis ja Maine’is.

Tervise seisukohalt võiksid tundlikumad inimesed teada, et päikesepurse avaldab mõju enim haigetele ja vanematele inimestele, st inimestele, kelle tervis pole kõige parem. Päikesepursked võivad mõju avaldada ka tervetele inimestele, tekitades stressi kardiovaskulaarsele süsteemile.

Päikesepurske enim kogetud sümptomiteks on väsimus, uimasus ja unisus päevasel ajal. Samuti unehäired, keskendumisvõime raskused, seletamatult kehv meeleolu ja ärevus, kergesti ärritatavus. Võib esineda ka peavalu.

Allikad: Ncei.noaa.gov, Ilm.ee

Seotud

5 praktilist nippi kuidas meeleolu tõsta

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.