TÄNA ALGAB SÜGIS: tee tänulikkuse rituaali, ennusta saabuva talve ilma ja pane end valmis muutusteks

Selle aasta sügisene pööripäev ehk sügisene võrdpäevsus on täna, 23. septembril. Kogu Maal on päev ja öö sama pikad – 12 tundi. See on ka astronoomilise sügise alguspäev.

Sügisene pööripäev ehk ka sügise päevakäänd, päevakäänak, sügisene pööripääv, sügisa pööriba, pöörtuspäiv, on ööpäev, kus öö ja päev on ühepikkused. Kuni jõuluni jäävad päevad aina lühemaks. Mets ja aas kolletavad ja punetavad juba tükk aega ja õhus on ammugi sügise hõngu. Suurem jagu laululindegi on enne pööripäeva vaikselt lahkunud.

Erinevalt talvisest ja suvisest pööriajast on kevadine ja sügisene pööripäev maarahva pärimuses esindatud üsna tagasihoidlikult. Maarahvas on pidanud sügiseseks ja talvisekski posti- ja pööripäevaks kasupäeva (29.09.) ja kolletamispäeva (14.09.).

Kevadisel ja sügisesel pööripäeval pole tehtud mingeid taigasid ega muud olulist. Need n.ö. poolpööripäevad aitavad eeskätt ennustada eeloleva aasta ilmasid.

Üldiselt on usutud, et kustkandist puhub tuul pööripäeval, sealt puhub ta terve sügise või talve. Haljalas on öeldud, et tuul teeb pööripäeval pesa. Päripäeva pöörav tuul võib ennustada pehmet talve ja kalakohast puhuv tuul head kalasaaki.

Saartel pole soovitatud pööripäeval lammast pügada ega villa kedrata, sest siis jäävad lambad haigeks.

Loe lisaks: SÜGISENE PÖÖRIPÄEV: millist mõju avaldab see erinevatele sodiaagimärkidele?

Pärimust

Kõik väikese eläjä – mutukad ja putukad – lähevad pööripäeval talvekorterisse.

Vastseliina

Pööripäeval sündinud inimese elu ei püsi rahulikult.

Helme

Pööripäeva tuuled on jällegi haruldased asjad ja järelevaatamist väärt. Kust sügisel pööripäeval tuul on, säält on enamiste kõik talv.

Karula

Kui sügisesel pööripäeval on lõunatuul ja tuul pöörab päripäeva ringi, siis on loota pikka sügist.

Pärnu

Kui sügisesel pööripäeval tuul läänest on, siis on sel sügisel pikalt soe.

Suure-Jaani

Pööripäeval vaadete, kust tuul puhub. Kui maa poolt, siis ei ole sel kevadel kalu saada, kui mere poolt, siis oli head kalasaaki loota. Kust tuul pööripäeval puhub, säält ta puhub teise pööripäevani.

Karja

Lambaniitmine oli keelatud ja kedramine ka, siis lambad jäävad kiduraks, surevad ää.

Karja

Tähista sügisest pööripäeva vääriliselt

1. Tee nimekiri nendest asjadest, mille üle oled tänulik

Tänulikkus paneb märkama seda, mis sul on ja mille üle saad rõõmu tunda. Kui sa ei tea, millest alustada, siis pane kirja kasvõi see, et sul on katus pea kohal, tuba soe ja toit laual. Peagi märkad, et nimekirja lisandub asju juurde ja juurde. Tänulikkus on üks külluse alustaladest.

2. Pea maha korralik pööripäeva söömaaeg

Toas olles piisab, kui kaunistad laua roheliste ja kollaste küünaldega ning kaunite värviliste sügislehtede ja lilledega. Kindlasti valmista söögiks head ja väekat toitu – seene- ja marjapirukaid, kõrvitsast valmistatud hõrgutisi. Ära unusta ka marju, õunu ja pirne. Enne sööma asumist täna loodust ja emakest Maad. Kui pead söömaaega väljas, siis süüta ka pisike lõke.

3. Taasta oma kodus harmoonia ja tasakaal

Tuuluta tube, korista tolm ja vabane seisma jäänud riietest, jalanõudest ja muudest asjadest, mida sa ei vaja. Kuula mantraid, põleta viirukit ja küünlaid. Valmistu teadlikult uue aastaaja – sügise saabumiseks.

4. Mine loodusesse

Pööripäeval mine kindlasti loodusesse, jaluta metsas või mereääres, pane tähele sügise märke, korja seeni või marju, too tuppa värvilisi lehti, käbisid või kastaneid, et oma kodu kaunistada.

5. Otsi välja sügiseselt turgutavad kristallid

Tsitriin – Kollase kaunitari kiired panevad sinu päikesepõimiku energia pöörlema ning meie sügis-talvise hooaja sündroom – kurvameelsus ning teotahte puudumine saavad pai ja leevenevad. Tsitriin on ka lootuse, rõõmu ja julguse kivi – see aitab meil pimeda ajal päikese põues hoida.

Granaat – Punane kristall kiirgab energiat, mis mõjub meie sakraaltshakrale, äratades seal ellu elujõu, taastades energiavarud ning avades loovuse kanalid. Tubasel ajal on eriti mõnus tegeleda väiksemat või suuremat sorti loovuse ja loominguga. Granaadi kirglik energia paneb loovuse õitsema – joonista, maali, vooli, küpseta, rebi, täida, koo või luuleta – ei, mitte teistele näitamiseks, vaid enda hinge rõõmustamiseks.

Ametüst – Sügisperiood on sisekaemuse aeg. Ametüst ühendab meid oma kõrgema minaga ehk kohaga, kust saab alguse meie nö sisetunne, kohaga, kus pesitseb meie sisemine teadmine. Ametüst aitab vaadata enda sisse sügavamale tasemele, mõista iseend ning tegeleda vaimse arengu ülesannetega.

Mõnusat ja maagilist pööripäevaaega!

Allikas: 10 võimsat looduslikku antibiootikumi tervise turgutamiseks ja immuunsüsteemi tugevdamiseks

Teadjanaine Mai-Agate Väljataga annab nõu, kuidas tulla toime uue sagedusega energiatega

Seotud