Täna algab sügis: tähista pööripäeva tänulikkusrituaaliga

Täna, 22. septembril on sügisene pööripäev ehk võrdpäevsus, millal kogu maal on päev ja öö sama pikad – 12 tundi. On aeg pühitseda tänulikult suve lahkumist ja võtta avasüli vastu sügis. Loe, millised on sügisese pööripäevaga seotud uskumused ja traditsioonid.

Mets ja aas kolletavad ja punetavad juba tükk aega ja õhus on ammugi sügise hõngu. Ööd on jahedad ning päevad sügiseselt vihmased. Suurem jagu laululindegi on enne pööripäeva vaikselt lahkunud. Käes on sügise viljakaim hetk – valminud on seened, marjad ja sügisviljad, mida on nüüd õige aeg eelolevaks talveks varuda.

Pööripäevaga seotud vanarahva uskumused

Üldiselt on usutud, et kustkandist puhub tuul pööripäeval, sealt puhub ta terve sügise või talve. Haljalas on öeldud, et tuul teeb pööripäeval pesa. Päripäeva pöörav tuul võib ennustada pehmet talve ja kalakohast puhuv tuul head kalasaaki.

Saartel pole soovitatud pööripäeval lammast pügada ega villa kedrata, sest siis jäävad lambad haigeks.

Vastseliinas on arvatud, et kõik mutukad ja putukad lähevad pööripäeval talvekorterisse.

Helmes taas on arvatud, et pööripäeval sündinud inimese elukäik saab olema heitlik.

Tähista pööripäeva tänulikkusrituaaliga

Erinevalt talvisest ja suvisest pööriajast on kevadine ja sügisene pööripäev maarahva pärimuses esindatud tagasihoidlikumalt. Päris ilma pühitsemata pööriaeg siiski ei jää – tehakse tänulikkuseriitust. Rituaaliga tänatakse möödunud suve kõige kauni ja hea eest ning kõige marjade ja viljade eest, mida emake Maa on meile andnud. Saad sügise saabumist pühitseda nii väljas kui ka halva ilma korral toas.

Toas olles piisab, kui kaunistad laua roheliste, kollaste või oranžide küünaldega ning kaunite värviliste sügislehtede ja lilledega. Kindlasti valmista söögiks head ja väekat toitu – seene- ja marjapirukaid, õunakooki, kõrvitsasuppi, midagi sellist, milles kasutad tervislikke sügisande. Ära unusta ka värskeid marju ja õunu. Enne sööma asumist täna loodust ja emakest Maad.

Ilusa ilma korral looduses viibides tee pisike lõke ning pea piknikku. Tunneta oma ühtsust looduse ja ajaringiga ning rõõmusta sügise saabumise üle.

Väekat pööripäeva!

Toimetas: Katrin Oidra

Allikas: Kuidas end sügiseks energeetiliselt ette valmistada?

Praktiline maagia: tee pihlamarjadest maagiline kaitsev kaelakee!

Ööpäeva maagia: 15 lihtsat reeglit esivanematelt

Viis tehnikat, kuidas kaitsta end negatiivse energia ja pahasoovlike inimeste eest