Täiskuu ei aja hulluks

Paljud on veendunud, et täiskuu ajab inimesed püstihulluks. Paljud neist veendunutest on veendunud kindlasti ka edaspidi, aga Kanada psühholoogid ei leia oma äsja valminud uurimuses täiskuu ja hullumeelsuse vahel mitte mingisugust seost.

Lavali Ülikooli psühholoogid eesotsas Genevieve Belleville’iga vaatasid läbi andmed 771 inimese kohta, kes aastail 2005 kuni 2007 olid pöördunud kahte Montreali haiglasse ja kaevanud rindkeres valu, millele seejärel ei leitud mingit kehalist põhjust. Kuid psühholoogilised hinnangud andsid alust arvata, et paljusid neid kehaliselt põhjendamatu rindkerevaluga haiglasse pöördunud inimesi vaevasid paanikahäire, meeleolu kõikumised või muud hingehädad.

Kui siis aga analüüsiti, millise kuufaasi ajal sedasorti juhtumid aset oli leidnud, siis ei leitud nende juhtumite ja kuufaaside vahel pisimatki seost. Mitte mingit seost täiskuu ja psüühikaprobleemide vahel see uuring ei tuvastatud.

Uurimistulemused ilmuvad ajakirjas General Hospital Psychiatry.

Üks uuring, nagu olen teadusuudiste lõpus ka varem öelnud, ei selgita muidugi kunagi kogu tõde välja. Nii et kõik, kes omaenese tähelepanekute põhjal on veendunud, et kuu ja hullus on seotud, saavad muidugi veendunud olemist jätkata.

Vaata veel: Full moon not tied to crazy behaviour, Canadian study finds (Toronto Star)

Autor: Priit Ennet

Allikas: http://teadus.err.ee/

Seotud

5 praktilist nippi

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.