1. Taimetoit on tervislik
Suurendades taimse toidu osakaalu igapäevamenüüs või minnes täielikult üle taimsele toidule on võimalik vähendada riski haigestuda paljudesse levinud kroonilistesse haigustesse. Taimetoitlastel esineb vähem kõrgvererõhktõbe, eesnäärmevähki, naistele spetsiifilisi vähiliike, diabeeti, silmakaed, kilpnäärme ületalitust, kõrgenenud verekolesterooli, ülekaalu ja rasvumist.
Mitmed suured terviseorganisatsioonid nagu Maailma Terviseorganisatsioon (WHO), Maailma Vähiuuringute Fond jt on võtnud selgelt suuna taimsel toidul põhineva toitumise propageerimisele.
2. Taimetoit on loomasõbralik
Konservatiivsemate arvutuste kohaselt säästab taimetoitlane aastas vähemalt 406 looma elu. See tähendab, et taimse toidu eelistamine kasvõi kord nädalas säästab aastas vähemalt 58 looma elu. Sellesse tehtesse pole kaasatud metsloomi, kes kannatavad tänu intensiivsele põllumajandusele ja sellest tingitud keskkonnakahjudele.
3. Taimetoit on jätkusuutlik
Farmiloomade pidamine mõjub planeedile laastavalt. Kulub meeletul hulgal maad, vett ja väetist ainuüksi farmiloomade toitmiseks (näiteks loomasööda jaoks mõeldud soja, mille põllud laienevad igal aastal Amazonase vihmametsade arvelt) ja ülalpidamiseks, kes hiljem omakorda inimeste toidulauale jõuavad. Lisaks toodavad lehmad ja piimatööstus aastas mitmekümneid kuni sadu miljoneid tonne kasvuhoonegaasi metaani (CH4), mis on näiteks süsihappegaasist (CO2) kordades ohtlikum kasvuhoonegaas.
4. Taimetoit on mitmekülgne ja vaheldusrikas
Maailma Terviseorganisatsiooni kohaselt koosneb tervislik taimne toidusedel viiest toidugrupist: köögiviljad (sh seened ja merevetikad), puuviljad ja marjad, kaunviljad, pähklid ja seemned ja täisteraviljad. Paljusid taimse maailma võlusid pole eestlased veel avastanud. Näiteks kaunviljad vääriksid kaubanduskeskustes lausa eraldi suurt ja pikka riiulit. Kaunviljadest väärivad esiletoomist keedetud, konserveeritud ja idandatud oad, läätsed, herned ja kikerherned, toored herned, traditsioonilised sojatooted, maapähklid ja maapähklivõi.
5. Taimetoit on maitsev
Soome uuringufirma Foodwest küsitluse kohaselt vähendab iga viies soomlane liha söömise koguseid. Tollesama uuringu üks üllatavamaid avastusi oli see, et lisaks eetilistele, keskkonnakaitselistele ja tervislikele põhjustele on taimse toidu eelistamise puhul põhjuseks ka maitse. Taimne toit lihtsalt maitseb paremini. Seda pole taibanud mitte ainult tarbijad, vaid ka toidutootjad. Üha rohkem ilmub poelettidele uusi liha- ja piimaalternatiive, taimseid valmistoite ja uudistooteid. Innovatsioon taimse toidu sektoris õitseb, taimse toidu rännakutel on avastamisrõõmu palju.
Sel laupäeval, 4. novembril kell 11-17 Tallinna Kultuurikatlas toimuvat taimetoidumessi korraldavad vabaühendused Eesti Vegan Selts, Loomus ja Loomade Nimel, kes on võtnud endale eesmärgiks tõestada, et taimne toit on tervislik, loomasõbralik, jätkusuutlik, mitmekülgne ja maitsev. Uuri Vegan toitumine – kõik, mida üks omnivoor tahab teada taimetoitluse kohta
Lihtne nipp, kuidas valmistada ise pähkli-, seemne ja kaerapiima
Kuidas saada veganina söönuks 3 euro eest päevas?