Taimetarkus | Milliseid ravimtaimi korjata augustis?

Käes on viljakas õitsemisperiood. Praegu on suurpärane aeg selleks, et minna metsa ja niitudele korjama väekaid maarohtusid ja ravimtaimi. Kui taimed ise korjad, saad olla kindel, et need pärinevad puhtast kasvupiirkonnast ning oma käega korjatud taimedest droogide ravijõud on alati mitmekordselt suurem kui apteegist ostetud ravimil.

Kadakamarjad

Rahvasuu ütleb kadaka marikäbide kohta lihtsalt kadakamarjad. Botaanilises mõttes on aga tegemist eriliste lihakate käbidega. Kadakamarjad on kasutusel erituselundite põletiku ja veepeetuse vastu, külmetushaiguste (hingamisteede põletikud) ja seedeelundite põletike korral. Droogiks kõlbavad ainult küpsed sinaka kirmega mustad marjad.

Kuidas kadakamarju säilitada?

Et marikäbid säiliksid, tuleb need kuivatada. Parem on teha seda toatemperatuuril, ehkki see võtab rohkem aega. Kõrgem temperatuur soodustab eeterlike õlide lendumist, mis halvendab saagi maitse- ja raviomadusi. Kadakamarjade ravivõime väheneb ka ajapikku, nii et üle paari aasta ei tasu neid hoida.

Kummel

Teekummel on maailma tuntumaid ravimtaimi. Teekummel ajab külmetushaiguste korral higistama. Kummeliteed kasutatakse desinfitseeriva ja põletikuvastase toime tõttu kõhugaaside korral, samuti mao- ja kaksteistsõrmikhaavandite korral. Soodustab uriini- ja sapieritust ning ergutab seedimist. Kummeliteega pesemine parandab haavu ja nahahaigusi, paiseid ja ekseeme. Kummeliteest saab abi ka hambavalu ja igemepõletiku puhul.

Kuidas kummelit säilitada?

Kummeliõisikud tuleks peale korjamist laiali laotada suure pinna peale ning kuivatada. Kõige paremini väilivad õied peale kuivatamist paberkotis.

Raudrohi

Raudrohi vähendab valusid pea-, kukla- ja seljapiirkonnas, korrastab seedetegevust, neerude tööd, vereringet ja südametegevust, samuti menstruatsioonitsükleid.

Kuidas raudrohtu säilitada?

Taime korjatakse õitseajal. Kuivatamiseks kogutakse umbes 15 cm pikkuseid varsi koos õisikutega, mis seotakse väiksestesse kimpudesse. Need asetatakse kuivama õhurikkasse ja varjulisse kohta.

Liht-naistepuna

Lähtudes naistepuna biokeemilisest koostisest ja erinevate ainete sisaldusest, on ta kasutamine laialdane: siseparasiitide, bronhiidi, astma, sapikivitõve, kõhulahtisuse, öise voodimärgamise, reuma ja seedehäirete ravis. Lisaks mao- ja soolekatarri, maohaavandite, menstruatsioonivaevuste, peapöörituse, lihasevalude ja jämesoolepõletiku korral. Põhitoime kinnitatakse olevat depressioonivastane.

Kuidas naistepuna säilitada?

Kuivatatakse kimpudena või laiali laotatult pööningul, kuuris või mujal tuulutatavais ja päikese eest varjatud kohtades või siis kuivatis temperatuuril 50-60 °C. Säilitatakse kotis, klaas- või puunõus 2 aastat.

Nõmm-liivatee

Nõmm-liivatee on ka tuntud ravimtaim nii sees- kui välispidiseks kasutamiseks. Tänu mikroobe hävitavale mõjule ja rögalahtistavale toimele on taime kõige rohkem kasutatud erinevate hingamisteede haiguste korral. Teda kasutatakse palaviku alandamiseks, sapi sünteesi ergutuseks ning liigse vee väljutamiseks organismist. Välispidiselt kasutatakse taimeosi erinevate mikroorganismide hävitamiseks põletikukolletes.

Kuidas nõmm-liivateed säilitada?

Taim säilib kõige paremini kuivatatult. NB! Kõikide taimede kuivatamisel tuleb silmas pidada, et kuivatada tuleb õhurikkas soojas kohas ning taim on lõplikult kuivatatud siis, kui ta on krõpskuiv.

Seotud