Taaskasutus – 10 lihtsat nippi plastikjäätmete vähendamiseks

Plastikut leidub tänapäeval kõikjal. Enamus tarbekaupu on plastikusse pakendatud. Plastikust on suuremal osal valmistatud telefonid, arvutid ja autod. Kuigi enamus plastikuliike on võimalik uuesti kasutada kasutada pole see taaskasutus siiski samaväärne. Šampoonipudelist ei saa teha uut šampoonipudelit vaid väiksema kvaliteedinõudega eset nn plastikmassist plaate ja neid ei ole võimalik taaskasutada - ringi lõpp. Plastjäätmed satuvad prügimägedele, randadele, jõgedesse ja ookeanidesse, mis aitab kaasa tõeliselt suurele saasteprobleemile.

Õnneks on olemas lihtsad võimalused kuidas me kõik saame kaasa aidata plastikjäätmete vähendamisele. Siin on teile kümme lihtsat nippi, kuidas oma süsiniku jalajälge vähendada.

Ei kõrtele!

Üks lihtsamaid viise plastikjäätmete vähendamiseks on lõpetada kõrte kasutamine. Kõrrest joomine on õpitud abitus, meil ei ole neid ju tegelikult vaja. Iga inimene saab oma joogi klaasist kätte ka traditsioonilisel viisil Ja kui tõepoolest armastus kõrte vastu on piiritu, siis valmistatakse ka korduvkasutatavaid nt. klaasist joogikõrsi.

Korduvkasutatav poekott

Igal minutil kasutatakse lähes miljon kilekotti ja iga kilekoti lagunemisperiood on 1000 aastat. Miks seda tehakse? Mugavusest? Ei saa öelda, et oleks mugav ujuda kilekotte täis veekogus ega juua sisse plastikosakesi, mis on vette sattunud. Me ei lähe ju külma ilmaga kodust välja ilma jopeta. Samahästi võib seal jopetaskus igapäevaselt olla ka üks riidest poekott. Poekotti valides eelista puuvilla või muid naturaalseid materjale sest ka tavalised tekstiilide koostisosad polüester ja nailon on plastikust valmistatud.

Karbid pudelite ja kilekottide asemel

Osta pesupulbrit plastikpudeli ja kilekoti asemel hoopis pappkarbis, sest pappi on palju lihtsam ümber töödelda ja kasutusvõimalused suuremad.

Näts?

Närimiskummi valmistati algselt naturaalsest kummist/puuvaigust, kuid sünteetilise kummi sündides hakkasid polüetüleen ja polüvinüül enamus nätsuretseptides naturaalset toorainet asendama. Plastiku närimine on üks asi, aga võimalik on, et närite toksilist plastikut (polüvinüüli lähteaine vinüülatsetaat tekitab närilistel kasvajaid).

Ära osta mahla

Mahla ostmise asemel pressi ise värsket mahla, tee smuutisid või söö lihtsalt rohkem värskeid puuvilju. Lisaks saastatuse vähendamisele saad rohkem vitamiine, antioksüdante ning palju vähem lisatud suhkruid.

Klaaspurkide taaskasutus

Üsna palju toiduaineid ja kastmeid on saadaval klaaspurkides nt. marineeritud kurgid, päikesekuivatatud tomatid, oad, pähklivõi ja tomatikaste. Selle asemel, et purgid minema visata saad neid kasutada toidu hoiustamiseks. Viimane aeg hakata sügisel ise endale talveks hoidiseid tegema Kasuta taaskasutatavaid pudeleid ja tasse/klaase.

Pudelivesi toodab üle 1.5 tonni plastikjäätmeid aastas ja nende pudelite valmistamiseks läheb vaja üle 177 miljoni liitri nafta. Ka veepudeleid saab korduvalt kasutada selle asemel, et tühi pudel ära visata ja samasugune asemele osta. Veel parem on osta BPA vabast plastikust joogipudel ja kasutada ainult seda pudelivee ostmise asemel. Kraanivesi on meil ju puhas. Samamoodi võiks tööle/kooli võtta kaasa oma kohvitassi ja lõpetada ühekordsete topside kasutamise. Kasutades kontoris ühekordseid vee ja kohvitopse on keskmine kogus aasta kohta 500 topsi.

Unusta plastikust söögiriistad!

Ära kasuta plastikust kahvleid, nuge, lusikaid ega söögipulki. Puidust valmistatud alternatiivid ei ole ka lahendus, sest nende valmistamiseks võetakse maha metsi ning kasutatakse neid samamoodi vaid korra enne ära viskamist. Kanna endaga kaasas söögikomplekti või vii tööle siis on sul alati söögitarbed olemas, kui poest lõunat ostad.

Kasuta tikke

Prügimäed on paksult täis odavaid plastikust välgumihkleid, veipe. Kasuta tikke või kui sa tõesti ei suuda välgumihklist loobuda hangi endale metallist täidetav välgumihkel. See on ühekordne väljaminek ning kindlasti hoiad seda ka hoolikamalt

Puhasta roheliselt

Tohutu hunniku plastikpudelites keemiast pakatavate puhastusvahendite järele ei ole tegelikult vajadust. Kui sul on olemas söögisooda, äädikas, sool ja sidrunid, saad valmistada kõik vajalikud kodused puhastusvahendid ise. Nii säästad aega, raha, loodust ja ka oma tervist.

Autor: Kadri Tammistu

Allikas: Vegamama.ee

Seotud