Sven Grünberg: Kohtumisel mõne teise tsivilisatsiooniga võiks meid esindada dalai-laama, mitte mõni idufirma boss või IT-guru

Esmaspäeval kell 18 tähistatakse Hirvepargis suure kontserdiga Tema Pühaduse XIV dalai-laama 80. juubelit. Üle kogu maailma armastatud rahu ja headuse saadiku ning tänapäeva ühe võimsaima vaimse juhi juubelikontserdi eel jagab Alkeemia lugejatega oma mõtteid helilooja ja Budismi Instituudi direktor Sven Grünberg.

“Ajal, mil kogu maailm on vajumas taas vägivalla ja muude segaduste sohu – vaadakem näiteks Venemaa käitumist ja peaegu kõikide rahvusvahelise lepingute eiramist, ISISe tegevust, Kreeka majanduskatastroofi jne -, on üha enam vaja kuulata neid, kes esindavad vastupidist ehk headusele ja tarkusele keskendunud maailmapilti. See on oluline,” räägib budist ja helilooja Sven Grünberg, dalai-laama juubelikontserdi peakorraldaja.

Fakt, et inimkond tervikuna on kasvuraskustes ja rüseleb niiöelda teismeeast väljakasvamise probleemipuntras, ei ole teadlikule inimesele ilmselt uudiseks. “Kui meie tsivilisatsioon peaks kohtuma mõne teise tsivilisatsiooniga, mida me siiani ei tunne, ja me peaksime saatma nendega kohtumisele planeet Maa esindaja, siis mina arvan, et see inimene võiks olla dalai laama, mitte Bill Gates või mõni idufirma boss või IT-guru. Dalai laamas kehastub see, mis on inimkonnas kõige väärtuslikum: kaastunne, headus ning muidugi tarkus ja huumorimeel  – need on need väärtused, mille pärast tasub üldse elada ja inimene olla,” lisab Grünberg.

Praegune Tema Pühadus XIV dalai-laama Tenzin Gyatso on kolmel korral ka Eestit külastanud. “Eesti maa sool ja dalai-laama olemus on väga sarnased, kujundlikult kõneldes. Eesti rahvatarkus ja dalai-laama tarkus puutuvad omavahel päris tihedalt kokku. Ja see on ka põhjus, miks dalai-laama on Eestisse alati äärmiselt soojalt suhtunud ja Eestit ebatraditsiooniliselt esile tõstnud,” sõnab Sven Grünberg, kes on olnud kõigi kolme visiidi korraldaja ja Tema Pühadusega korduvalt kokku puutunud.

Kuigi dalai-laama loobus mõne aasta eest vabatahtlikult oma poliitilisest võimust, on lisaks usujuhi positsioonile temast kujunenud ka maailma eetilise poliitika võrdkuju. Kommunistlik Hiina Rahvavabariik anastas ja okupeeris Tiibeti 1950. aastal. Dalai-laama põgenes 1959. aastal oma kodumaalt ning on sestpeale elanud Indias paguluses. Tunnustuseks rahumeelsele võitlusele Tiibeti vabaduse eest anti talle 1989. aastal Nobeli rahupreemia. 1991, 2001 ja 2011 aastal külastas Tema Pühadus XIV dalai-laama Eestit. 2005. aastal valiti dalai-laama Tartu Ülikooli audoktoriks. 

Esmaspäeval, 6. juulil kell 18 kogunevad dalai-laama sõnumi ja elutöö austajad Tallinnasse Hirveparki, et tähistada Tema Pühaduse XIV dalai-laama 80. juubelit. Kontsert kannab nime “Headuse väel” ning üles astuvad Tõnis Mägi, Riho Sibul, Sven Grünberg, Ott Lepland, Liisi Koikson, Chalice jt ning sõnavõttudega esinevad Andres Herkel, Artur Talvik, Sven Grünberg, Yoko Alender. Kontsert on kõigile tasuta!

Uuri lisa kontserdi kohta facebookist

Vaata ka Budismi Instituudi ja ühenduse Tiibeti Sõbrad kodulehti ning äsja Daniel Golemani sulest ilmunud raamatu “Headuse väel: dalai-laama visioon tuleviku maailmast”

Kuula Sven Grünbergi Raadio 2 saates “Hallo, Kosmos!”

Seotud