Šveitslane annetab Maa päästmiseks miljard dollarit

Pariisi Jumalaema kirikut laastanud tulekahju tagajärjena hävis Prantsusmaa kõige kuulsama katedraali katus ning kohe hakkasid sotsiaalmeedias levima ka pildid, kus põlev kirik kõrvutati Kevin Carteri 1993. aastal avaldatud ning Pulitzeri preemiaga pärjatud fotoga "Nälgiv laps ja raisakotkas". Pealtnäha oli selle võrdluse eesmärgiks juhtida üldsuse tähelepanu pakilisematele ülemaailmsetele probleemidele, muuhulgas ka näljahädale, mis vaevab endiselt suurt osa Aafrikast. Selle üleskutse järel on šveitsi miljardär, filantroop ja keskkonnakaitsja Hansjörg Wyss lubanud annetada järgmise kümne aasta jooksul planeedi päästmiseks miljard dollarit. Ta kavatseb endanimelise Wyss Foundation fondi abil rahastada mitmeid teadusprojekte ja suurendada üldsuse teadlikkust keskkonnakaitse tähtsusest.

“Olen otsustanud omalt poolt annetada järgmise kümne aasta jooksul miljard dollarit selleks, et aidata kaasa looduse ja ookeanide säilitamisele kõikjal maailmas, eesmärgiga võtta 2030. aastaks kaitse alla 30% planeedi pinnast,” ütles mees ajalehele New York Times.

Wyssi panus saabub vägagi õigeaegselt, sest teadlaste hinnangul on looma- ja taimeliigid kadumas ligi tuhatkordse kiirusega võrreldes ajaga enne inimtegevuse algust. Wyssi sõnul on alates maailma esimese rahvuspargi Yellowstone’i rajamisest 1872. aastal ainult 15% maa loodusest ja 7% ookeanist kaitstud oma muutumata olekus.

Paistab, et isegi Hansjörgi ambitsioonikas eesmärk kümne aasta jooksul kaitse alla võtta kolmandik planeedi pinnast, on pikas plaanis ebapiisav, sest keskkonnakaitsjate väitel tuleb nüüd kaitse alla võtta vähemalt pool Maad selleks, et praegune bioloogiline mitmekesisus edasi püsida saaks. “Ainus moodus kaitsmaks kuni 90% elusloodusest on suurendada märkimisväärselt looduskaitsealade pinda ning praeguse nadi protsendi asemel kaitse alla võtta pool maa- ja merepinda. Nagu paljud on tõestanud, mina sealhulgas, võib selle ala kokku panna nii suurtest kui väikestest maalappidest kõikjal maailmas, säilitades nende suhteliselt muutumata oleku, ilma et sunniksime inimesi sealt kuhugi mujale kolima või hakkaksime kellegi omandiõigusi ümber tegema,” sõnas Edward O. Wilson, Harvardi ülikooli emeriitprofessor ja raamatu “Half-Earth: Our Planet’s Fight for Life” autor.

Business Insider kirjutab, et alustuseks kavatseb Wyss rahastada Šveitsi Berni ülikooli uuringuid, mille eesmärgiks on kindlaks teha kõige tõhusamad ja teostatavamad meetodid looduse säilitamiseks.

Seejärel toetab šveitsi miljardär kohalikul tasandil mitmeid koordineeritud püüdlusi kõikjal maailmas asuvate loodusparkide ja kaitsealade haldamise parandamiseks. Need, kes suhtuvad Hansjörgi Wyssi ettevõtmise edusse endiselt skeptiliselt, peaksid meeles pidama seda, et kui eluslooduse kadumine jätkub samas tempos, sureb järgmise viiekümne aastaga välja nii palju loomaliike, et Maal kulub nende kaotamisest taastumiseks vähemalt kolm miljonit aastat.

Tõlkis: Joonas Orav

Allikas: iheartintelligence.com

Loe lisaks: Kliimamuutused viivad meid 3 miljardit aastat tagasi

Globaalne kliimamuutus ja osoonikihi hõrenemine ei ole sama asi

Karmid faktid teadlastelt: looduse olukord planeedil Maa

Uuring: inimkond moodustab vaid 0,01% kõigist elusolenditest, aga on hävitanud 83% kõigist imetajatest

Palmiõlitööstus hävitab paradiisi

Leonardo DiCaprio: kõiki meie planeedi elusolendeid ähvardab tõsine katastroof

Seotud