Sunny Griffin: 76-aastane supermodell kaunist välimusest ja elus toidust

Sunny Griffin oli 60ndatel üks esimesi supermodelle, ta on olnud maailma kõige kõrgemini tasustatud modell, mänginud Hollywoodi filmis koos Dustin Hoffmanniga ja vallutanud mägesid. Aga eriti põnev – üle 40 aasta on ta söönud peamiselt toortoitu! Banaanisaar.ee tõlkis intervjuu naisega aastast 2011, Sunny tähistas siis oma 70-aastast sünnipäeva.

Räägi natuke endast.

Tere, mina olen Sunny Griffin, olen uhke, et olen 70 aastane. Olen hämmastunud, et meie praeguses tsivilisatsioonis peetakse mind igivanaks. Ma ei arva, et olen igivana, sest tunnen ennast väga-väga suurepäraselt! Olen alati olnud 174 cm pikk, kuid paar aastat tagasi olin autoõnnetuses, mu selg murdus mitmest kohast ja selle tulemusel olen nüüd 4 cm lühem.
Viimati, kui ennast kaalusin olin 56 kg. Töö tõttu on kaal minu jaoks alati oluline teema olnud. Kaalu teema on minu jaoks olnud üleval ka seetõttu, et minu peres on kõik ülekaalulised. Ma olen kindel, et mu ema seda ei näe, nii et võin öelda, ta oli 152 cm pikk ja kaalus 84 kilo! Ka mu vennad on väga suure ülekaaluga.

Mida sa noorena sõid?

Kui ma modellindusega alustasin, siis mul polnud väga palju raha ja oli aeg, kui sõin ainult New York´i metroojaamast ostetud sõõrikuid. See oli umbes 1962. aastal ja mul oli iga päeva jaoks 10 senti. Jäin haigeks, terve suu valutas, oli põletikus ja paistes. Õnneks juhtus nii, et ma sain ruttu palju tööd ja söömiseks polnud enam aegagi. Nii et pidin leidma sellised toidud, mida saan oma modellikotis kaasas kanda. Need toidud olid porgandi- ja selleripulgad, õunad, kreeka pähklid ja mandlid. Tavaliselt sõin taksos kokkusaamiste vahepeal. Ja ma tundsin ennast suurepäraselt! See kõik oli enne, kui ma üldse teadsin, mis asi on toortoit. Ka reisidele võtsin oma toidud kaasa.

Räägi kuidas toitumine ja modellitöö kokku lähevad? Haiget modelli ei taheta, sa pead olema ja välja nägema terve. Mõtle modellidele, keda sa tead. Maailma enim tasustatud modell on praegu Gisele Bündchen (33), ta näeb super välja. Christie Brinkley (59), Cheryl Tiegs (65) – ammused supermodellid, kes näevad väga terved ja ilusad välja – sest nad söövad tervislikult. Kunagine supermodell Carol Alt (52) on kirjutanud kaks raamatut toortoidust! Tal olid tõelised tervislikud raskused ja ta räägib raamatus lihtsalt oma loo, kuidas ta läks 100% toortoidule ja on nii tänaseni.

Mis nõu sa noortele modellidele annaksid?

Kui noor tüdruk tahab modelliks saada, siis ta peab olema pikk, terve ja vormis. Oluline on ka leida hea agentuur. Minu juurde on tulnud tüdrukuid, kes on suurepärases vormis ja pikkuses, aga neil on näos punnid – see ei tööta. Sa pead oma toitumise ja elu korda saama. See kõik on seotud.

Mis on sinu parim nõu nahahoolduseks?

Me elame mehega Colorado mägedes, 2700 m merepinnast. Kui me sinna kolisime, siis ma ei suutnud terve öö rahulikult magada. Mu nahk oli nii kuiv ja sügelev, et see hoidis mind öösiti üleval. Panin peale mis iganes kreem kätte juhtus, aga midagi ei aidanud. Ja siis mõtlesin, et kui toortoit on toitaineliselt nii hea, siis see peab ju nahale ka aitama. Alati peaks vaatama, et kui sa ei saa seda süüa, siis miks sa seda endale näkku määrid? Tol ajal olid kõik nahahooldustooted kangeid kemikaale täis. Viimasel 15 aastal on populaarseks saanud botaaniline nahahooldus, aga neid lilli ju keedetakse! On firmasid, mis ütlevad, et korjavad oma taimi ainult õigel kuuvalgusel, nende lähedal ei kasutata mobiiltelefone… ja siis nad panevad need taimed potti, keedavad läbi ja tapavad kõik ensüümid! Needsamad ensüümid, mis on nahale nii ravivad.

Tutvusta oma nahahooldussarja.

Nii et ma otsustasin oma nahahooldustoodete sarja luua – Astara Skincare. Me ei kuumuta midagi üle 40 kraadi, nii et ensüümid on elus, et aidata nahal taastuda. Inimesed, keda ma pole 10-15 aastat näinud küsivad mu käest, kas ma olen teinud facelift´i (näo ringlõikus) või lasernoorendamist, keemilist koorimist – ei, ma pole midagi neist teinud. Aga nooruses oli mul vaja modellitööga seoses korrastada oma silmalauge, selle tegin siis ära, muidu oleksin töö kaotanud. 61. aastaselt kukkusin rängalt, ninaluu oli nii kahjustatud, et pidin ootama 3 kuud, et seda saaks parandada, luu pidi kõvenema. See oli taastav operatsioon. Mul on oma rinnad, ei ripu väga.
Samuti pole kunagi botoxit näkku süstinud. Minu jaoks ei sobi kokku mürgi näkku süstimine ja siis tervisliku ja mürgivaba elu propageerimine.

Ma kasutan nahahooldustooteid, mis on tehtud elus taimedest ja aitavad mu nahal ennast ise taastada. Inimesed, kes mu tooteid kasutavad, kirjutavad ja helistavad öeldes, et ei suuda uskuda, kui palju see nende nahka paremaks muutis! Astara tooteid müüakse peamiselt kõrgklassi spades üle USA, aga me oleme esindatud ka Kanadas, Mehhikos ja Inglismaal.

Nahk on modellinduses väga tähtis. Modelle pildistatakse, sest nad on äärmiselt fotogeenilised ja kuigi enamusi saab pärast fotošoppida, siis kõike ka ära ei kaotata. Kui ma vaatan näiteks supermodell Imani, tema nahk on nii särav nagu ta oleks lambipirni alla neelanud. Just selles tervis seisnebki.

Miks sa toortoitu sööd?

Ma pole end kunagi paremini tundnud! Kõik oli suurepärane, mul oli palju energiat, nahk hakkas särama, silmad muutusid selgemaks. Hakkasin tegema ka 7-päevaseid paaste, tegin nii neli aastat, nüüd tulen igal aastal selleks ajaks Taisse. Paastumine võimendab toortoidu toimet. Kui ma esimest korda paastusin, siin õnnestus mul pärast seda olla 3 nädalat toortoidul, teisel korral 3 kuud. Ja edasi aina pikemalt. Üks asi, mida ma kindlalt tean – sa ei tunne ennast kunagi paremini!

Sul oli raske autoõnnetus, kuidas sul pärast seda taastumine läks?

Kaks aastat tagasi oli mul väga tõsine autoõnnetus. Mu kael oli katki ja selg kolmest kohast murtud. Olin pealaest kuni puusadeni fikseeritud, see oli väga ebamugav, ma ei saanud üldse liigutada. Taheti näha, kas luud kasvavad ehk ise kokku, aga oli mingi probleem, nii et pärast kolme kuud fikseerituna oli siiski vaja operatsiooni. Mulle pandi kaela ja selga titaanist mutreid ja toestusi. Arstid hoiatasid, et kuna olin 68aastane, siis mul kulub taastumiseks minimaalselt 6 kuud, aga tõenäoliselt kauem. Läksin jälle 100% toortoidule, koos mehega. Olin paranenud 2 kuu ja 3 nädalaga! Arstid ei suutnud mu paranemist uskuda, aga seda toortoit kehaga teeb. Soovitan toortoitu alati, kui keegi on haige, see on nagu tervise ja elu söötmine.

Kas sa teed 70aastasena ka trenni, kui aktiivne sa oled?

Ma olen täiesti hull fitnessi järgi. Mulle meeldib öelda, et kui sa tahad 70aastaselt kena välja näha, siis alusta varakult, see on nagu pensioni jaoks raha säästmine. Trennitegemine on tähtis, sest vereringe on oluline. Minu jaoks on parim jooga. Käin ka balletitundides, teised on seal 12aastased, aga selline ma olen.

Trenn on midagi sellist, mida olen alati läbi elu teinud ja armastanud. Lapsena soovisin alati balletitundi minna, aga et me elasime maal, siis ma ei saanud. New York´is käisin aeroobikas ja võimlemas. Kui ma olin 23aastane ja pildistasime Puerto Rico rannas ujumisriiete reklaami, tuli fotograafide juurde mees nimega Nicholas Kounovsky (populaarne keha “arhitekt” ja personaaltreener) ja ütles, et tahab mind oma raamatu kaanele. Ta kirjutas fitnessi raamatut. Ma polnud üldse vormis, ei saanud kummardades varbaidki puudutada ega jaksanud kätekõverdusi teha. Sellest kohtumisest peale hakkasin tema jõusaalis käima, see andis mulle nii palju juurde.
Kui sain 40, siis tegelesin aeroobikalise tantsuga ja pärast oma tundi sattusin jazztantsu tundi, käsin seal kolm nädalat ja õpetaja soovitas mul minna balletti, et õpiksin korralikult keerama. Sellest ajast peale käin balletis ja teen ka joogat. Eelistan grupitrenne, aga mulle meeldib ka matkata, sest elan mägedes. Olen roninud Argentiinas Aconcaguale, Aafrikas Kilimanjarole, Prantsuse Alpides Mont Blancile. Praegu käin balletis ja teen mitu korda nädalas teleka ees 2 kiloste raskustega 10 minutit trenni.

Mis sa päikesekreemidest arvad?

Ma arvan, et päike on meile hea. Kehal on seda vaja, et toota D-vitamiini, mis on oluline luude terviseks, vähi vältimiseks ja üldse heaks terviseks. Ma pole kunagi kasutanud midagi, kus on sees SPF, sest tänaseks me teame, et SPF tähendab, et toote sees on vähkitekitavad kemikaalid avobenzin ja parsol 1789. Mida rohkem päikesekaitset sa kasutad, seda suurema tõenäosusega saad sa nahavähi. Need kemikaalid imevad päikesevalgust ning vabastavad selle nahka kantserogeenina. Samuti kaitseb SPF ainult UVB, mitte rakke kahjustava UVA kiirguse eest.
Kasutan palju antioksüdante, nii seespoolt kui väljaspoolt, ja see on looduse päikesekreem. On juhtunud, et harvadel juhtudel olen kasutanud toodet, mis sisaldab titanium dioksiidi, see peegeldab kiired tagasi. Aga üldiselt mitte, ei kasuta päikesekaitset. Katsun saada iga päev 15 minutit päikest tervele kehale.

Kuidas sa defineeriksid tervist?

Tervis pole haiguse puudumine. Tervis on midagi, mis tuleb sisemusest ja mida me saame väga hästi kontrollida. Kui me tahame olla tõeliselt terved, on aeg üles ärgata. Gabriel Cousens kirjutas väga hea raamatu Concious Eating. On aeg, et me oleks teadlikud ja paneks tähele, mida sööme, mida me teeme Maaga, mida me paneme oma kehasse, mida me paneme oma nahale. Kui hakkame ümbritsevat tähele panema, saame luua suurepärased terved kehad.

Kas inimesel on vaja loomset valku?

Meile on tervislikum, kui me ei söö loomset valku. Meil ei ole seda vaja. Nii palju head valku saab puuviljadest, juurviljadest, pähklitest, mis ei tee meile viga. Veganiks olemine on tihtipeale rohkem kui lihtsalt personaalne valik. Tahaksin soovitada raamatut The China Study, seal on kõik teaduslikult ja põhjalikult selgitatud.

Oled sa 100% toortoitlane? Mida sa sööd?

Kuigi ma arvan, et see on suurepärane, kui inimene saab olla 100% toortoidul kogu aeg, siis mina ei ole 100% toortoidul kogu aeg. Aga ma olen olnud 100% toortoidul väga pikki perioode elust ning ma olen suuremas osas vegan. Vahel harva olen söönud kala. 70-80% minu toidust on elus täistaimne toit. Elame praegu pool aastat Tais ja siin on nii palju suurepäraseid puuvilju, mida saab otse puudelt korjata. Tavaliselt söön iga päev hommikusöögiks papaiasid ja mangosid. Paar korda nädalas teeb meie koduabiline siin kohalikke vegan toite, siis sööme ka pruuni või punast riisi. Enamus meie toidust on orgaaniline. Kui ma sain teada, et vein on ju toortoit, siis oli toortoidule minek väga lihtne! Ja ma kahjuks armastan sashimit (toores kala), nii et seda söön harva. Teen ise pähklijuuste, määrdeid, jäätist. Mulle maitseb jõhvikatest, porgandist, linaseemnetest, õuntest ja mandlitest puuviljanahk, teen ise oma maisikrõpse värskest maisist, mandlitest ja linaseemnetest. Oma piimad teen ise, mulle maitseb kreeka pähkli piim natukese toorkakao ja palmisuhkruga.

Palju arvatakse, et toortoit tähendab elamist melonist ja salatist – aga see pole üldse nii! Mulle väga meeldib oma toitu üsna eksootiliselt valmistada, samas väga lihtsalt. Kutsu keegi külla spagette ja lihapalle sööma. Spagetid saad teha suvikõrvitsast ja lihapallid igasugu juurviljade viljaliha kokkusegatult ja siis kuivatisse. Lihapallid on krõpsud ja maitsekad, pane sinna küüslauku, sibulaid, peeti, porgandit… Ja tomatikaste on loomulikult värsketest ja päikese käes kuivanud tomatitest. Ning toortoitu saab soojendada, ma teen ka talvel suppe. Soojenda oma supp 40-45 kraadini, sellest kuumem juba põletab suud, ent ensüümid on kõik alles. Ensüümid on keha elusäde. Ilma ensüümideta ei saaks me mõelda, sõrme liigutada, lill ei saaks kasvada ensüümideta. Toortoit on suurepärane ensüümide allikas.

Mida sa soovitaksid algajale toortoitlasele?

Söö palju orgaanilisi puu- ja juurvilju. Maa pinnas on nii ammendatud, et viimase saja aastaga on 2m 50cm pealmisest pinnasest saanud 15cm. Seega pinnases pole toitaineid, mis peaks olema toidus. Isegi orgaanilised saadused pole nii toitainerikkad kui 100 aastat tagasi. Muidugi osta ja otsi orgaanilisi toite ja söö neid elusana nii palju kui võimalik. Ma arvan, et 80% toortoitu on ideaalne, kui sa saad olla ainult 50% toortoidul, siis see on suurepärane koht alustamiseks. Enamik inimesi avastavad, et selline toitumine sobib neile väga hästi, nad tunnevad ennast suurepäraselt ning tahavad jätkata.

Tõlkis: Liisa-Indra Pajuste

Allikas: Banaanisaar.ee

Seotud