Suhted toimivad, kui neis on olemas teadlikkus ja ausus

Inimkond liigub suunas, kus suhted ja nende loomine on muutumas ja uude etappi jõudmas, sest vanad mustrid ei toimi enam suhetes. Inimesed ei ole armastusega rahul ega oska seda oma suhetes vastassooga ka toimima panna. See pole ei hea ega halb. Kui mingis mehhanismis midagi puruneb, siis on võimalik ka midagi parandada. Kui suhe mehe ja naise vahel enam ei arene, siis tekitab see lahkumineku olukorra. Praegu on suhete parandamiseks, uuele tasandile viimiseks ning neisse millegi uue toomiseks rohkem mõistmist ja tarkust, sest uues ajastus adume paremini, kes on kes, milliseid rolle me mängime ja millised mustrid meid ümbritsevad, kirjutab Alexis Varnum oma raamatus "Uus reaalsus".

Kõigepealt küsin nõnda: kas sinu käesolev suhe rahuldab sind täielikult või tahaksid midagi muuta? Mis on teadlikud suhted? Paljud inimesed loovad suhteid oma materiaalsete, seksuaalsete ning harva ka vaimsete vajaduste rahuldamiseks. Tihtilugu otsivad nii mehed kui naised suhetest mingit kasu, kuid vajadused võivad suhte aluseks olla vaid mõnda aega, sest lõpuks tekib rahulolematus ja tühjus.

Kui meest ja naist ühendab eesmärk areneda ja koos edasi liikuda, muutuvad suhted millekski enamaks. Suhe täiustub ja tänu sellele saavutatakse koos tunduvalt rohkem, kui kumbki oleks üksi saavutanud. Tulemuseks on moraalne rahuldus, mis võib kesta kuni elu lõpuni. Kas sa tahaksid endale sellist suhet?

Suhtes peaksid puuduma ootused, milline su partner peaks olema. Ootustes partneri suhtes peitub tegelikult sinu enda vastutus oma elu eest. Pühenda aega pigem ennast arendades kui suhet enda kasuks toimima panna püüdes. Paarisuhtes on olulised nii sinu kui tema isiksus. Kui emb-kumb teist üritab suhet juhtida või suhte vastavusse seadmiseks isiklike ootustega nõudmisi esitada, võib konflikt tekkida. Naistel on sageli kombeks oma huvid suhtealtarile ohvriks tuua lootuses, et partner seeläbi muutub. Tegelikult aga hakkavad nad hoopis kas masendust tundma või partnerit vastavalt oma vajadustele muutma. Seega sulgeb ta ennast omaenda loodud puuri, millest tahaks tegelikult kiiresti välja saada.

Paar, kes oskab luua suhte, milles kumbki partner end vabalt ja mugavalt tunneb, oskab suhte arengut kõige rohkem väärtustada. Teadlikult elavad paarid küll mäletavad oma minevikukogemusi, kuid ei luba vanadel haavadel suhet mõjutada. Minevikus kaevamine tekitab lahkhelisid sageli vaid juurde ja ilma et me seda märkaks, põhjustame oma suhtumisega ebameeldivaid tundeid endale ise. Neid tundeid ei tekita mitte partner, vaid meie enda piirangud, veendumused ja ootused. Me vastutame ise oma minevikukogemuste eest. Kui sa ikka ja jälle sama reha otsa astudes otsustad, et kõik mehed on lurjused ja naised liiderdajad, siis tasub mõelda, miks sama situatsioon su elus üha uuesti kordub.

Võib-olla sa nõuad teiselt liiga palju, sest nõuad palju ka endalt. Sa püüad endale kasuliku suhtemudeli loomiseks oma partnerit muuta. Tegele iseendaga ja anna sama võimalus ka partnerile. Meestel on loomupäraselt raskem endaga tegeleda, kuid kui te koos oma suhteprobleeme mõista tahate, siis astute suure sammu edasi ja minevik ei saa teid enam mõjutada.

Teadlikus suhtes on usaldusel ja aktsepteerimisel oma koht. Väga harva kohtab seda, et inimesed on teineteise suhtes ausad. Inimesed ei oska ka iseenda vastu ausad olla. Varjatud asjade pinnalekerkimine tekitab pettumust. Oska oma suhetes aus olla. Siiski on küsimusi, mida partnerile ei tasu esitada. Kui inimene tahab, räägib ta ise, kuid ära teda survesta.

Tihti sobitame ennast vastavalt oma partneri soovidele. Me saame kellekski teiseks, kuid hävitame tegelikult sellega oma suhet. Armastust on võimalik säilitada siis, kui oled aus. Rääkimine partneriga sellest, mis sulle endas ei meeldi ja lubada ka tal sellest rääkida, loob selgust ja mõistmist ning tugevdab armastust.

Armastus õpetab meid aktsepteerima ja andestama. Mõnikord suhtume armastusse kui eesmärki. Me tahame maksimaalset armastust tunda, aga kui tunded jahenevad või sootuks kaovad, siis meile ei meeldi, mis suhtega juhtuma hakkab. Armastus on teekond, millel on erinevad arenguetapid. Küsi endalt, keda ja mida sa praegu endale tahaksid. Selle küsimuse vastus on alati erinev, sest liigud kogu aeg edasi ja arened. Oled sa valmis selliseid muudatusi tegema? Võib-olla vastus just sellele küsimusele aitab sul mõista, kas partner on sinu jaoks see õige. Kui mehe ja naise vahel on tõelised tunded, siis pole raske ka suhtes muutusi teha. Oska oma partneri kõrval olla, kuid ära teda koorma ega talt midagi nõua. Naudi koos partneriga oma elu parimaid hetki; tegele asjadega, mis teid mõlemaid huvitavad; oska kuulata nii ennast kui teda; aktsepteeri teda sellisena, nagu ta on ja keeruliste olukordade lahendamist alusta iseendast.

Katkend on pärit kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Alexis Varnumi raamatust “Uus reaalsus”.

Seotud