Gonorröa ehk tripper
Mis see on?
Tekitajaks on bakter, mis kahjustab meestel kusiti limaskesta ja naistel emakakaela ja naistel emakakaela limaskesta. Võib kahjustada ka neelu ja pärasoole.
Kuidas ja millal avaldub?
Enamasti ilmuvad haigustunnused 3-5 päeva pärast nakatumist, aga vahel võivad tunnused ilmneda ka hiljem.
Naistel: rohekas-kollakas eritis tupes ja valulikkus kusemisel. Võib tekkida ka veresegune eritis.
Meestel: rohekas-kollakas eritis peenises.
Kuidas levib?
Levib kaitsmata tupe-, päraku- suuseksi ajal partneriga, kellel on gonorröa.
Gonorröad võib edasi anda ka siis kui välised ilminguid pole.
Kuidas ravida?
Gonorröa allub ravile hästi, millele lisandub ka kohustuslik klamüdioosi ravi, kuna gonorröa esineb sageli koos klamüdioosiga. Samasuguse ravi peavad läbi tegema ka seksuaalpartnerid, olenemata nende uuringute tulemustest.
Mida veel teada?
Võimalikud tüsistused väljaravimata haiguste puhul:
meestel: munandimanuste või eesnäärme põletik,
naistel: munajuhade põletik, mis võib omakorda põhjustada lastetuse.
Kui sul on gonorröa, siis ütle seda oma partnerile, sest te mõlemad vajate samasugust ravi.
Hepatiit B
Mis see on?
Tekitajaks on väga nakkav viirus, mis põhjustab maksapõletikku ja võib põhjustada kroonilisi maksa kahjustusi.
Kuidas ja millal avaldub?
Esimesed haigustunnused ilmnevad 2-6 nädalat peale nakatumist. Tunnused: väsimus, peavalud, palavik, isu langus, iiveldus, oksendamine, kogu keha sügelus, silmavalged muutuvad kollaseks, tume kusi, hele väljaheide, kõhuvalu.
Kuidas levib?
Levib kaitsmata tupe-, päraku- ja suuseksi ajal, ning nõelte ja süstalde ühisel kasutamisel.
Kuidas ravida?
Spetsiifilist hepatiiti-B ravimit ei ole. Inimene paraneb ise teatud aja jooksul ja pärast seda ei ole enam nakkusohtlik. Veel mittehaigestunud püsipartner vajab vaktsineerimist.
Mida veel teada?
Hepatiit-B vastu on olemas vaktsiin!
Võimalikud hepatiit-B tüsistused: üksikutel juhtudel inimene ei parane ja jääb eluks ajaks nakkuskandjaks. Hepatiidihaige ema vastsündinu vajab vaktsineerimist
Rohkem hepatiitidest loe siit.
Herpes ehk lihtohatis suguelunditel
Mis see on?
Tekitajaks on viirus, millel on kaks alaliiki: üks tekitab ohatise huultele, teine peamiselt suguelunditele. „tänu” suuseksile on võimlik, et huuleherpes kandub ka suguelunditele. Ainult veerandil nakatunutest tekib herpeetiline lööve, ülejäänutel haigusnähud puuduvad.
Kuidas ja millal avaldub?
Esimesed haigustunnused ilmnevad 3-7 päeva jooksul pärast nakatumist. Tunnused: esmalt ilmub sügelev laiguke. Sellejärgselt tekivad väikesed villikesed, mis kiiresti lõhkevad, tekivad haavandikesed, mis hiljem kattuvad koorikutega ja siis paranevad. Sageli võib lööbimisega kaasneda tugev valulikkus, temperatuuri tõus ja kohalike lümfisõlmedesuurenemine. Teatud aja pärast võib lööbimine korduda.
Kuidas levib?
Levib kaitsmata tupe-, päraku- ja suuseksi ajal. Herpes levib ka siis, kui herpesehaigel puudub lööve.
Kuidas ravida?
Herpest ei saa välja ravida. Olemasolevad ravimid leevendavad haigustunnuseid, lühendavad lööbimise kestvust ja võivad pikendada lööbimiste vahelist perioodi.
Mida veel teada?
Herpese haige rase naine võib sünnituse ajal nakatada oma vastsündinut. Seetõttu peab sünnitaja, kes on suguelundite herpesehaige, oma sünnitust vastu-võtvale arstile seda ütlema. Kui sul on herpes, pead sa seda oma partnerile ütlema. Viirust võib edasi anda ka siis, kui ville näha ei ole.
Klamüdioos
Mis see on?
Tekitajaks on bakter, mis põhjustab kuse- ja suguelundite põletikke.
Kuidas ja millal avaldub?
Esimesed haigustunnused ilmnevad 3-20 päeva jooksul pärast nakatumist.
Tunnused: eritis kusitist, valulikkus urineerimisel. Pooltel nakatunutest on haigustunnused vaevumärgatavad ja nad ei pöördu arsti poole. Klamüdioos võib edasi anda ka siis, kui nähtusi pole.
Kuidas levib?
Levib kaitsmata tupe-, päraku- ja suuseksi ajal.
Kuidas ravida?
Klamüdioos allub hästi ravile. Samaaegselt tuleb ravida ka seksuaalpartnereid, olemata partnerite uuringute tulemustest. Kui sul on klamüdioos, siis ütle seda oma partnerile, sest ka partner peab saama samasugust ravi.
Mida veel teada?
Võimalikud tüsistused väljaarvamata haiguse puhul:
Meestel: munandimanuste ja ka ees-näärme põletik.
Naistel: võib olla lastetuse või emakavälise raseduse põhjuseks ning rase klamüdioosihaige naine võib sünnituse käigus nakatada oma vastsündinut.
Kondüloomid ehk suguelundite näsad
Mis see on?
Tekitajaks on viirus, mis tekitab õrnroosat või nahavärvi näsasid või tüükataolisi moodustisi. Need võivad olla erineva suurusega ja kujuga, üsna tihti lillkapsa sarnased.
Kuidas ja millal avaldub?
Tekkinud näsad võivad nii meestel kui naistel põhjustada sügelust, valulikku eritist, vähest veritsust, lõhekesi ja muid põletikulisi nähtusi, eriti kui lisandub mingi muu nakkus. Näsad võivad paikneda päraku piirkonnas, pärasooles või kusitis.
Kuidas levib?
Levib kaitsmata tupe-, päraku- ja suuseksi ajal.
Kuidas ravida?
Kondüloomid alluvad suhteliselt hästi ravile, kui peitsida neid spetsiaalse ravimiga. Vahel on vaja kasutada ka muid ravivõtteid. Külmutamine kõrvetamine, laserravi. Partnerid vajavad ravi ka juhul, kui neil esinevad kondüloomid.
Mida veel teada?
Haigus võib korduda.
Kubemetäid
Mis see on?
Kubemetäid on hallikaskollaka värvusega, umbes 2-3 mm suurused parasiidid, kes paljunevad munades.
Kuidas ja millal avaldub?
Imedes verd põhjustavad täid naha ärritust ja sügelust. Tavaliselt pesitsevad kubemekarvades, kuid võivad levida ka kehakarvadele, kaenlaaluste karvadele, kulmudele ja ripsmetele.
Kuidas levib?
Levivad kaitsmata tupe-, päraku- ja suuseksi ajal aga muude tihedate kehaliste kontaktide ajal ja ühise voodipesu kaudu.
Kuidas ravida?
Ravitakse vastavate šampoonidega või linimentidega, mis on saadaval apteegis ilma retseptita. Kõik perekonnaliikmed ja partnerid peavad sama ravi üheaegselt läbi tegema. Kõik esemed, mis on olnud kontaktis nakatunud inimesega tuleb pesta ja triikida.
Mida veel teada?
Uuri oma partnerit enne vahekorda. Ära jaga teistega oma aluspesu ja kasuta alati puhast voodipesu.
Sügelised
Mis see on?
Tekitav lest on väike, palja silmaga peaaegu nähtamatu parasiit.
Kuidas ja millal avaldub?
Umbes 2-3 nädalat pärast nakatumist tekib tugev sügelemine, mis tugevdab tavaliselt õhtuti, enne magama jäämist. Enamasti pesitsevad lestad kohtades, kus nahk on õrnem: suguelundite ümbruses, munandikottidel, kaenlaalustes, sõrmede vahel, käsivartel, rindadel, kõhul ja reitel.
Kuidas levib?
Levivad kaitsmata tupe-, päraku- ja suuseksi ajal ja tihedate kehaliste kontaktide ajal, ühes voodis magades.
Kuidas ravida?
Ravitakse salvidega ja linimintidega, mis on saadaval apteekides ilma retseptita.
Ravimvormid ja viisi peab siiski määrama arst. Kõik perekonnaliikmed ja partnerid peavad sama ravi üheaegselt läbi tegema. Kõik esemed, mis on olnud kontaktis nakatunud inimestega tuleb pesta ja triikida.
Mida veel teada?
Uuri oma partnerit enne vahekorda. Ära jaga teistega oma aluspesu ja kasuta alati puhast voodipesu.
Süüfilis
Mis see on?
Tekitajaks on bakter. Lokaalsena (ainult ühe organiga piirduv) algav haigus võib teatud aja pärast muutuda süsteemseks (paljusid organeid haaravaks) haiguseks.
Kuidas ja millal avaldub?
Kuni 4 nädalat pärast nakatumist tekib üks või mitu tihket, valutut, roosakaspunast haavandit. Mõne aja pärast suurenevad selle piirkonna lümfisõlmed, mis on samuti valutud. Haavandid võivad ka ise paraneda, kuid haigus areneb edasi.
Võivad esineda ka üldnähud: halvenenud enesetunne, väsimus jne. need nähud võivad ise kaduda ja jälle uuesti tekkida. Haigus võib vahel kulgeda ka ilma lööveteta, nn „varjatud„ kujul.
Kuidas levib?
Levib kaitsmata tupe-, päraku- ja suuseksi ajal. Väga harva võib nakatuda ka mittesugulisel, näiteks kui emal on suus süfiliitiline haavand, võib ta nakatada last.
Kuidas ravida?
Varases staadiumis allub süüfilis hästi ravile. Ravi on reeglina ambulatoorne. Ainult tüsistuste esinemisel on haiget vahel vaja ravida haiglas. Ravi järgselt on vaja kontrollida ühe aasta jooksul antikehade hulga vähenemist -kadumist veres. Nii eelmised kui ka praegused partnerid vajavad uurimist ja ravi. Süüfilis on tõsine haigus!
Mida veel teada?
Võimalikud tüsistused väljaravimata haiguse puhul:
Võivad tekkida ravile allumatud muutused ajus, närvisüsteemis ja südame veresoonkonnas. Ravimata süüfilishaige rase naine võib nakatada loodet. Nakatumine võib toimuda ka sünnituse käigus. Kuna süüfilis võib vahel kulgeda üldse ilma haigustunnuseta või vaevumärgatavate haigustunnustega, on soovitav perioodiliselt (näiteks kaks korda aastas) kontorollida end neil, kellel puudub kindel sekspartner.
Trihhomonoos
Mis see on?
Tekitajaks parasiit.
Kuidas ja millal avaldub?
Naistel: lehkav vahutav tupevoolus, mis võib mõnikord olla veresegune. Võib esineda ka suguelundite turse ja valulikkus. Umbes 1/3 nakatunutest haigus-tunnused puuduvad.
Meestel: haigustunnused tavaliselt puuduvad, aga nad võivad nakatada teisi. Vahel võib meestel esineda eritist ja valu kusitis või valulikkust urineerimisel.
Kuidas levib?
Trihhomonoos levib põhiliselt sugulisel teel. On võimalik ka nakkus mittesuguliste väga intiimsete kontaktide puhul.
Kuidas ravida?
Trihhomonoos allub hästi ravile. Ravima peab alati kõiki seksuaalpartnereid, olenemata nende uuringute tulemustest.
Mida veel teada?
Kui sul on trihhomonoos, siis ütle seda oma partnerile, sest te mõlemad vajate samasugust ravi. trihhomonoosi võib edasi anda ka siis, kui nähud puuduvad.
Allikas: Tervise Arengu Instituut, www.hiv.ee