Sport aitab vältida migreeni

Uue uurimuse kohaselt võib korrapärane füüsiline tegevus olla migreeni vältimiseks sama tõhus kui lõõgastusteraapia või retseptiravimid.

Migreen on midagi enamat kui lihsalt peavalu. Arvatakse, et migreen on geneetiline neurooloogilne haigus ning seda iseloomustavad valuhood, mida tihtipeale nimetatakse migreenihoogudeks. Kuigi peavalu on migreeni üks sümptomitest, võib olenevalt inimesest migreenihoog esineda ka ilma peavaluta.

Äsjases uurimistöös jaotasid teadlased 91 migreeni all kannatavat täiskasvanut kolme gruppi. Esimesel grupil paluti tegeleda spordiga 40 minutit kolmel korral nädalas. Teisele grupile määrati lõõgastusteraapia ning kolmandale grupile retseptiravimina topiramaati aina suurenevates doosides, maksimaalselt 200 milligrammi päevas.

Kolme kuu vältel hinnati erinevaid näitajaid, sealhulgas elukvaliteeti, migreeni raskusastet, hapniku omandamist ja füüsilist aktiivsust. Peamise näitajana kasutati uurimuse alguse ja viimase kuu keskmist migreenihoogude esinemissagedust.

Teadlased avastasid, et kõik kolm ravimeetodit vähendasid migreenihoogude esinemissagedust, kuid olulisi erinevusi kolme testgrupi tulemustes ei olnud.

Uurimistöö tegijad jõudsid arusaamale, et igapäevane füüsiline tegevus võib olla kasutoov alternatiiv migreeni all kannatavatele inimestele. Sellegipoolest on tulemuste edasiseks hindamiseks vaja täiendavat uurimistööd.

Rohekm teavet teiste migreenivastase toimega integratiivsete teraapiate kohta, võib leida Natural Standardi võrdleva efektiivsuse andmebaasist naturalstandard.com.

Allikas: Natural Standard: The Authority on Integrative Medicine, E. Varkey, A. Cider, J. Carlsson ja M. Linde (2011). Exercise as migraine prophylaxis: A randomized study using relaxation and topiramate as controls – Cephalalgia.

Seotud