Soovitused vanavanematele, kelle laps või lapselaps on kärgperes

Vanavanemad valivad tavaliselt alati poole. Reeglina toetatakse oma last. Samas on ka vanavanemaid, kes lahkumineku järel jäävad oma minia või väimehe poolele, seda tavaliselt juhul, kui kontakt oma lapsega pole ülemäära hea või kui oma lapse valik tundub uskumatult halb. Sulle ei pruugi see meeldida ning võibolla tegi Su laps nii otsustades ka vea, aga isegi kui Sinu laps on see osapool, kes valis suhte lõpetamise, katsu mõista tema valikut, kirjutab Katrin Saali Saul oma raamatus „Kärgpere käsiraamat“.

Paljud vanema generatsiooni esindajad on pidanud peret suuremaks väärtuseks kui tänapäeval tooni andev isiklik õnneotsimine. Neile jääb sageli lahkuminek ja kärgpere mõistetamatuks. „Meie oleme viiskümmend aastat vastu pidanud, on olnud paremaid ja halvemaid aegu!“ manitsevad ühed.

„Ma pole kordagi oma pika abielu jooksul lahutusele mõelnud. Mõrvale, tõsi küll, korduvalt,“ naljatlevad teised. Tänase päeva väärtused ei ahelda partnereid enam laste nimel ebarahuldavasse suhtesse. Kuigi tõsi, mõnikord minnakse lahku liiga kergekäeliselt.

Tavaliselt on teised inimesed lahku läinud paari puhul ühe osapoole looga paremini kursis. Ometigi võib iga terapeut kinnitada, et sageli on partnerite kirjeldused sellest, mis juhtus, täiesti erinevad. Seepärast on hirmkeeruline väita, mis on objektiivne tõde paari lahkuminemise loos, mis on põhjus ja mis on tagajärg. Tervikpilt erineb suuresti sellest, mis ühelt mättalt paistab. Nagu juba korduvalt öeldud, kedagi mõista on keerulisem kui teda hukka mõista. Tee oma parim, et mitte risti lüüa seda osapoolt, kelle poolt Sa ei ole.

Ainus objektiivne tõde on see, et vanavanemate elus ei peaks toimuma oma lapselapse suhtes mingit lahutust.

Lapsele on väga raske, kui ta vanemad ei jõua kokkuleppele ning hakkavad teda tirima kumbki oma poole. Olgu siis vanavanemad midagi stabiilset oma lapselapse elus. Hoia ise oma lapselapsega kontakti, kutsu teda enda juurde, tehke koos midagi toredat.

Sa saad anda oma panuse, et Su enda laps liiguks rahu poole, ära külva vaenu osapoolte vahele juurde. Ära kalluta lapselast selle osapoole vastu, kelle vastu Sa ise oled. Kui lapselapse bioloogilised vanemad on tasakaalutud ja kergelt süttivad, katsuge teise vanavanemate paariga pakkuda lapselapsele turvasadamat. Ära iial halvusta lapselapse juuresolekul teist vanavanemate paari.

Ära keera omalt poolt oma lapselapse teisele vanemale selga, olgu ta siis Su oma laps või tolle endine elukaaslane. Sa võid olukorda ja tema käitumist mitte heaks kiita, ent kui Sa lapselapse teist vanemat halvustad, lööd Sa oma lapselapse psüühikasse haava. Tulemus – lapselaps eemaldub Sinust väikese sammukese võrra oma hinges. Halvustad palju – väikesest sammukesest saab penikoormasamm.

Kui Su lapsel tekib uus elukaaslane, katsu mõista oma lapse valikut. Ükskõik kui vanad me ka pole, oma vanemate toetust ja heakskiitu ootame me niikaua, kuni nad elavad. Ava oma süda oma lapse uuele elukaaslasele. Juhul, kui uus elukaaslane toob kärgperre lisandust oma lapse näol, leia oma südames sopp temagi jaoks. Sinu jaoks on oma lapselaps alati lähedasem. Sa ei pea suutma armastada kärglapselast, aga püüa niivõrd palju ikkagi, et tunda huvi ka tema vastu. Šokolaad jõuluks või sünnipäevaks on omal kohal ka kärglapselapse jaoks.

Ole tugi, abista nii kuis oskad. Küsi oma lapselt see võluküsimus: „Mida Sa vajad? Kuidas ma saan Sulle abiks olla?“

Juhul, kui saatus on olnud Sinuga karm ja Su oma laps on surnud, oled Sa vanavanem edasi. Kui Su lapselapse teine vanem liigub edasi kärgperre, liigud Sina temaga kaasa. Sinu ülesanne on hoida oma lapselapse jaoks elus oma lapse mälestust nii hästi, kui Sa seda oskad. Sa esindad nüüd lapselapsele tema suguvõsa juuri. Aita oma lapselapsel neid juuri hoida.

Autor: Katrin Saali Saul, perekonna psühhoterapeut, holistiline terapeut

Katkend pärineb kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Kärgpere tekkimise põhjused ehk „kuni elu meid lahutab“

Kärgpere üks suurimatest tüliõunadest – suhted ekspartneri ja uue partneri vahel

Eluterve kärgpere: lahkuläinud vanemate koostöö on päästerõngas, mis päästab lapse valujõkke uppumast

Seotud