Kaneeli nime all müüakse tegelikult mitme veidi erineva taime koort. Kõige algupärasemaks loetakse praegu suhteliselt vähe kasutatavat vormi Cinnamonum verum (sõna otseses mõttes “tõeline kaneel”), mida nimetatakse ka Tseiloni (Sri Lanka iidne nimi) kaneeliks selle piirkonna järgi, kus seda esimest korda kultiveeriti. See on üsna harva esinev ja kallis kaneel.
Teised liigid on Cinnamonum cassia (Hiina kaneel), Cinnamonum burmannii (Indoneesia kaneel) ja Cinnamonum loureiroi (Vietnami kaneel). Peamine erinevus algupärase kaneeli ja teiste sortide vahel on see, et viimastes on suuremas kontsentratsioonis kumariini – looduslikku fütokemikaali, millel on verd vedeldav toime. Selle tõttu on Euroopa tervishoiuministeeriumid andnud välja hoiatuse suure koguse kaneeli tarbimise osas. Mõõdukas verd vedeldav toime on tervislik, kuid koos sama ülesannet täitvate ravimitega võib see osutuda eluohtlikuks. Sel põhjusel peaks loodusravi ja tavameditsiini kombineerimist alati konsulteerima spetsialistiga.
Ilma mahesertifikaadita kaneeli on tihti töödeldud vastuolulise tehnoloogiaga, mida nimetatakse elektrooniliseks või külmpastöriseerimiseks, mille käigus kiiritatakse toiduainet suure koguse gammakiirgusega. Ravieesmärgil kaneeli kasutamise puhul on oluline vahe ka selles, kas seda tarbitakse kaneelipulbrina, vee- või alkoholipõhise ekstraktina või kaneeliõli kujul.
Kaneel aitab veresuhkru probleemide korral
Arvestatavalt suur kliiniliste ja prekliiniliste uuringute hulk toetab seda, et kaneel võib parandada nii esimese kui ka teise tüübi diabeetikute seisundit mitmel moel. Teise tüübi diabeedi all kannatajatel parandab see veresuhkru tasakaalu, vähendab glükeeritud hemoglobiini, parandab glükoosi optimeerimist kehas sarnasel moel farmaatsiatööstuse ravimitele, parandab insuliinitundlikkust ning vere lipiidide sisaldust. Esimese tüübi diabeetikutel kaitseb see kõrge vererõhu ja diabeedist tuleneva neerukahjustuse vastu, vähendab söömisjärgset veresuhkru tõusu ning aitab kaasa veresuhkru taseme langetamisele.
Põletikulised protsessid leevenduvad kaneeli kasutades
Rahvameditsiinis on juba ammu kasutatud kaneeliga segatud mett kurguvalu ja infektsioonide raviks. Vähesed on aga kursis sellega, et kaneeli põletikuvastane toime on ka teaduslikult hästi tõestatud ja see sobib paljude bakterite, viiruste ja seente vastu võitlemiseks. Tuntumad patogeenid, mis ei armasta kaneeli, on näiteks pärmseen (candida), E. coli, gripiviirus H1N1, peatäid, HIV, klebsiella (kopsupõletiku ja kuseteede põletiku põhjustaja) ja stafülokokk.
Nagu paljude teiste vürtside puhul, mida inimesed on kasutanud juba tuhandeid aastaid, hakkab teadus ka kaneeli puhul alles nüüd mõistma, kui oluline see on mitte ainult toidu maitsestamiseks, vaid ka haiguste vastu võitlemisel.
Allikas: Telegram.ee