Sisu loob vormi: hea elu saab alguse heast läbisaamisest iseendaga

Terje Mander jagab oma raamatus “Restart. Uus algus 7 päevaga” nõuandeid, kuidas luua endale täiuslikku päeva ja sellest tulenevalt ka täiuslikku elu.

Laitmatus
Tee täna kõik maksimaalselt hästi! Mis iganes täna teed, tee seda võimalikult hästi. Vaata ja keskendu, kus saaksid midagi paremini ära teha. Hoolsamini kuulata, mida lähedastel ja kolleegidel sulle jagada on. Ehk saad rohkem hoolida ning hoolitseda nii enese kui teiste eest. Olla põhjalikum jooksvates tegevustes. Panna tähele rohkem kui muidu.
Miks on see nii oluline? Sest see treenib meid vaatama ning olema veelgi rohkem hetkes. Kui avastasin enda jaoks laitmatu tegutsemisviisi, avanes minu ees justkui täiesti uus reaalsus. Kõik tegevused muutusid rikkamaks, põnevamaks ning uudsemaks. Laitmatul ehk parimal endast oleneval viisil toimides on võimatu igavusse ja rutiini langeda. Laitmatul viisil tegutsemine toob ellu sügavuse, põhjalikkuse, meisterlikkuse, mis kokku moodustab täieliku rahulolu ning päeva lõpuks rõõmutunde.

Hommikuvirgutus
Sea end valmis külluslikuks päevaks. Ärka varem. Sea oma äratuskell pool tundi varasemaks. Kui ärkad hommikul kiirustades, võivad juba mingid tegevused lükkuda päeva peale, mis hommikul plaanis. Näiteks läbimõtlemata päevakava, söömata hommikusöök, virgutamata keha, kraanikaussi vedelema jäänud nõud ning sättimata nägu. Alateadlikult anname päevale nii sõnumi, et me ei kontrolli oma kulgu selles.
Ärgates viimasel minutil, tekitad võlad päeva aja ees. Hea on alustada päeva ilma kiirustamise ning ajapuudusest tekitatud stressita. Ärgates varem, väldid stressi ning annad endale edumaad päeva ees.
Mõtlemine
Kas kõike on vaja? Sellest ei ole kaua möödas, kui veetsin oma päevi täielikus ärevuses ja rahulolematuses, ükskõik mida saavutasin, olgu see ülikooli diplom, tore kaaslane, ilus kodu, reisid ümber maailma või imelised koolitused. Ma ei olnud rahul. Kogu aeg oli nagu miski puudu, sest unistused olid ju suuremad kui elu ise! Näiteks saada edukaks psühholoogiks, omada finantsvabadust kohe peale ülikooli lõppu, leida see unistuste töö, mis mulle meeldib ja mis piisavat sissetulekut pakuks. Partner, kes vastaks täpselt minu ootustele. Ja paljutki veel. Kogu aeg oli mingi jama ja kõigega. Nagu miski polnud see, mida tahtsin. Milles oli konks?
Võttis aega aastaid, palju hingevalu ja elamata väärtuslikke tunde, kui mõistsin, et elu ei paku meile seda, mida arvame end vajavat ja tahtvat, vaid seda, mida me tegelikult vajame ja antud hetkel valmis oleme vastu võtma ehk väärima.
Hoplaa. Oli see vast avastus. Elu muutus paugupealt korrastatuks ja rahulikuks. Sel ööl, mil seda taipasin, magasin pea kaks ööpäeva välja kogu seda kurnatust, mis peale pikki rahulolematuse aastaid tekkinud oli.
Sammud püsiva heaolu poole
Püsival heaolupäiksel aitab paista meie õuel teadmine ja selle kogemine, et mina ise olen oma olemise aia hooldaja. Meie heaolu sõltub vaid meist endist, mina ise teen enesele hea tuju, tervisliku elu, armastava keskkonna. Vastutus ainuüksi oma elu eest. Keegi teine ei too minu ellu kannatusi peale minu enese.
Allikas: Terje Mander “Restart. Uus algus 7 päevaga”, kirjastus Pilgrim

Seotud