Silmi uurides saab diagnoosida mitmeid haigusi

Vanasõna ütleb, et silmad on hinge peegel. Kuid silmad peegeldavad ka palju enamat meie tervise kohta, kui arvata võiks. Silmade vaatlemisel võib saada aimu mitte ainult kae ja glukoomi, vaid ka mitmete süsteemsete haiguste kohta nagu diabeet või südame-veresoonkonna haigused. Vahel on need märgid silmades nähtavad kaua enne seda, kui haiguse iseloomulikud sümptomid avalduvad, vahendab Telegram.ee.

Peaaegu kõik silma osad võivad anda olulisi vihjeid süsteemsete haiguste diagnoosimiseks. Need märgid võivad olla silma välispinnal (silmalaugudel, konjuktiivil ehk silmalau sidekestal ja silma sidekestal), silma keskel ja selle taga võrkkestal. Stress on samuti silmade kaudu nähtav – see põhjustab silmapõhjas olevatest rakkudest vedeliku eritumist ning loob olukorra, nagu oleks silmapõhjas pidevalt vesivill. Kui silmas tekivad läätse ja iirise vahel väikesed kokkukleepunud kohad, mida oftlamoloog näeb pruunide laigukestena, siis viitab see sellele, et kehas on põletik. Tillukesed veretäpid silmades viitavad enamasti liiga kõrgele vererõhule. Diabeetikute puhul on võimalik võrkkesta veresoontes märgata väikesi muutusi, mille olemasolu tähendab seda, et patsient peaks olema eriti hoolikas oma tervise eest hoolitsemisel.

Silmade kontroll 40-aastaselt

California ülikooli San Francisco allüksuses töötav oftalmoloogia kliiniline professor Andrew Iwach ütleb, et silmad on ainuke koht kehas, kus võib näha paljast närvi, arterit ja veeni, ilma lõikust tegemata. Ning silmades paistev haigusprotsess ilmneb tõenäoliselt ka ülejäänud kehas. Lisaks diabeedile ja südame-veresoonkonna haigusele on võimalik silmades näha Silmad näitavad nii sinu elustiili kui ka vanust

Kas püsid veel kaua kaunis? Testi, kui kiiresti sinu nahk vananeb

Seotud