Siberi šamaan Alla Gromova ehk Altai Ilves: kõik meie ümber on elav

Alla Gromova on pärit Venemaal Lõuna-Siberis asuvast Altai Vabariigist. Ta on šamaan, etnoterapeut ja parapsühholoog, kes kogus kokku iidsed šamanistlikud teadmised ning pani need nii-öelda tänapäevakeelde: ta on välja töötanud üle 500 metoodika, kuidas šamanistlikke tehnikaid kasutades arendada inimese võimeid. Väidetavalt on Altai Ilves üks maailma seitsmest šamaanist, kes teab teed nelja allmaailma, suudab sealt kadunud hingeosi tagasi tuua ja inimest aidata mistahes eluvaldkonnas. Kuula Siberi šamaani Alla Gromova ehk Altai Ilvese lugusid täna kell 20 (ja kordusena pühapäeval kell 14) Raadio 2 saatest “Hallo, Kosmos!”.

Mis on sinu jaoks šamanismi olemus ja millised on peamised põhimõtted?

Šamanismi põhiprintsiip on see, et kõik meie ümber on elav. Siberi šamanismis on käibel selline arusaam, et meie oleme kõige iidsem vaimude dünastia. Ja need vaimud, kehastudes meie planeedil selleks, et areneda, nad on võimelised kehastuma ka teatud kehades. Nagu ka teadlased on avastanud, on olemas madala vibratsiooniga vaimud ja kõrgemalt arenenud vaimud. Selleks, et evolutsioneerida, vaim kehastub ühte või teise füüsilisse vormi. Ta võib kehastuda näiteks väga pikaajalisse vormi, näiteks mäena. Siberi šamanismis nimetatakse seda kohavaimuks. Nii et kui ma saabun mingisse kohta, siis ma kõigepealt tervitan seda kohavaimu.

Vaim võib kehastuda ka lühemasse vormi, näiteks inimesena. Inimkehas muidugi on kõige kergem evolutioneeruda. Kui vaim saavutab oma evolutsioonis juba kõrgema astme, siis ta ei vaja füüsilist keha enam nii tihti. Selliseid vaime me nimetame kõrgemateks vaimudeks või tuleviku maailma vaimudeks. Need olendid on võimelised juba looma seda tulevikku, mis maa peale saab tulema.

Kui me mõtleme endast, siis võiksime mõelda, et mina olen tegelikult see vaim minu kehas, kes tahab selles elus areneda. Tegelik elu toimub väljaspool seda keha, kehastumine füüsilisse kehastusse on nagu koolitunnis osalemine. Tänu sellisele maailmavaatele on šamanismile omane võime suhelda teiste vaimudega. Ja selle kehastumise kest ei sega mul suhtlemist teise vaimuga. Kui ma näen seda kesta, olgu ta siis mägi või inimene, ma ikkagi näen seal elavat vaimu. Kui me räägime oma esivanematest, siis jah, nende kehastumise kehad küll said otsa ehk nad surid, kuid ma saan nende vaimudega endiselt suhelda. Kui hakata maailma nii vaatama, siis sa ei saa enam teha niisama haiget sellele maailmale.

Kuidas on lood toiduks või joogiks tarvitatavate ainete hingega? Kas on midagi, mille tarbimist tuleks vältida?

Mis puudutab kahjulikke toiduaineid, siis siis tasub toetuda teadusele. Šamanismi ajal ei olnud rafineeritud suhkrut ega konservante. Kui oli vaja konserveerida liha, siis seda kuivatati. Kõik oli absoluutselt naturaalne. Kui võtta aluseks, et tänapäeva toiduainetetööstus on eelkõige keemiline, siis tuleb siin eelkõige toetuda teadusele. Organism ei omasta keemilisi toiduaineid. Tuleks naasta ikkagi naturaalse toitumise juurde. Eestis on see õnneks väga levinud.

Väga oluline on šamaanlik vaatepunkt ka alkoholi ja tubaka tarvitamise osas. Igal taimel on oma vaim, kuid mitte iga taim ei ole inimese sõber. On taimed, kelle vaim võib võtta meid orjusse. Need on hallutsinogeensed taimed, samuti ka tee ja kohvi, tubakas ja alkohol. Inimene tahab neid väga tarbida. Kui inimene tarbib neid aineid, siis ta tunneb teatud avanemist ja väljapääsemist. Liigtarbimisel tekivad ka hallutsinatsioonid. Hallutsinatsioonid on see, kui taime vaim püüab sind kütkestada. Algul annab ta väga hõrgu pildi, pakub lõdvestust, rahuldust ja tunnet, et kõik on nii äge. See kõik on selleks, et sa harjuks sellega, kaotaks kaitse ja annaks alla. Ja siis juhtubki see, et tahetakse veel seda. Ei saada enam elada ilma tubakata või kasvõi kohvita. Praegu on ka väga levinud kasutada igasuguseid hallutsinogeenseid taimi. On müüt, et kõik šamaanid kasutavad hallutsinogeenseid taimi aga see pole nii. Siberi traditsioonis ei ole sellist asja. Milleks ma peaks kasutama hallutsinogeene, kui mul on shamaanitrumm? See heli aitab mind piisavalt, et minna peenilma.

Kuula Siberi šamaani Alla Gromova ehk Altai Ilvese lugusid täna kell 20 (ja kordusena pühapäeval kell 14) Raadio 2 saatest “Hallo, Kosmos!

Seotud