Anne Tipner-Torn teab seljast kõike, sest on uurinud selja hingeelu paar aastakümmet. Ta on end ratastoolist välja võimelnud, sest läbikukkumisi pole olemas, on ainult kogemused. Ta aitab selja- ja muustki valust vabaks saada ja seda mõista, sest seljavalu on teejuht iseendani. Ja loomulikult õpetab ta seljajoogat.
Kui tal endal tervise juures midagi paigast läheb, tuleb ta mõtetega alati sellesama puu juurde ning hakkab enda sees kaevama. Kaevama tähendab otsima valu juurpõhjust. Hiina traditsioonilise meditsiini järgi – seda on Anne käinud õppimas Hiinas – on seljavalud seotud neerude energiaga, mis puupildil on peidus juurtes, maa all, alateadvuses. „Neerude emotsioon aga on hirm. Energeetiliselt on valude ja haiguste all just hirm. Hirm, et ma ei ole piisavalt hea, võimekas, väärtuslik, väärtustatud. Hirm saada ära tõugatud, olla üksi jäetud.
Statistiliselt on seljavalusid kõige rohkem 30–60-aastastel, ehkki võiks arvata, et pigem vanematel. Ning alla 30 aasta vanustel rohkem kui üle 60-aastastel. Mõelgem sellele. See on iga, kus me tahame olla ülitublid, teha rohkem, kui tegelikult jaksame, piitsutame end nõrkemise… ja valudeni.“
Sibula koorimine
Igasuguse valu n-ö pealmises kihis on muretsemine ja ängistus – lahtiseletatult see, et inimene on pikemat aega tundnud väljapääsmatust olukorras, kus ta on. Olgu see töö, mis ahistab või suhe, mis ei kosuta või on vägivaldne ükskõik mil moel. Sellest sügavamal on ühiskondlik või kogukondlik surve: ma lahutaksin küll, aga ema ja sõbrannad kinnitavad, et pole su mehel häda midagi ja kuhu sa lähed, kuuse alla või? Veel sügavamale kaevates vaatabki vastu hirm.
„Hirm tuleb baasemotsioonina välja kõikidel, kes oma seljavaluga mu juurde individuaalsele nõustamisele on jõudnud,“ tõdeb nii kogemus- kui ka kriisinõustamist õppinud Anne. „Kõigepealt me lihtsalt räägime, sest kui inimene rääkima või nutma hakkab, saab ärapeidetud äng nagu mäda paisest välja voolata ja vabaneda, sealt edasi saab juba ängi põhjuseid otsima asuda.“ Ega esimesel kohtumisel harjutusteni tavaliselt jõutagi, sest sibula koorimine, see valu põhjuste tuumani jõudmine võtab aega. Edasi saab seljaterapeudilt aga juba nii individuaalsed soovitused kui harjutused valudest vabanemiseks.
Anne teab oma kogemusest – ta kutsub end naljatades seljavalu pikaaegseks „praktikandiks“ –, et valu tähendab pinget, kroonilise valu puhul on see pinge alla surutud, teadvustamata.
Seljavalu tulebki kui abimees näitama, et inimene teeks muutuse. Näeks, et on võtnud kanda liiga palju, on ennast alla surunud… saaks aru, et iseenda vastu tuleb jääda ausaks ning hakata elama seda elu, mida ta on tulnud siia elama.
Aga traumad? Ta ise jäi ratastooli 21-aastaselt, kui suusatades kukkus ja ristluu murdis. Tõusis kahe kuu pärast jalule tänu tahtejõule ja võimlemisele ning hakkas nii usinalt trenni vihtuma, et kolme aasta pärast oli tal taskus aeroobikatreeneri tunnistus. Tollal arvas ta siiralt, et tugev trenn päästab seljavaludest… kuni ta 28-aastasena seljaketta väljasopistumise ja närvide pitsituse tõttu taas liikumatuks jäi. Arstid ennustasid operatsioonist keeldumisel ratastooli. Südi naine loobus ja laskis end haiglast välja kirjutada, ehkki liikus vaid tugedest kinni hoides ja neljakäpukil. Hakkas taas võimlema, lisaks mediteerima ja erinevaid vaimseid praktikaid proovima.
„Nüüd ma tean, et kogu mu seljateema peamiseks põhjuseks oli nii vaimne kui füüsiline ülepinge. Kurnasin ennast mitmel rindel, ei andnud vaimset puhkeaega, piitsutasin oma keha trennidega.
Tagantjärele mõistsin, et oma ebapiisavuse ja väärtusetusetunde tõttu tahtsin endale ja teistele tõestada, kui tubli ja täiuslik ma olen. Keha reedab kõik psüühilised pinged.“
Valukolmnurk
Viimati tundis ta seljavalu kaheksa aastat tagasi, kui peenarde vahel, kolmekuune imik süles, taas kangelane tahtis olla. Täna on 24-, 14-, 12- ja 8-aastase poja ema kindel, et seljavalud teda enam kimbutama ei tule, sest selle seose on ta endas ära katkestanud. Muude valude suhtes ta nii kindel pole.
„Valuepisood võib tabada ka hambaid pestes. Esimene mõte, mis peast siis tavaliselt läbi käib, on: ju ma tegin mingi vale liigutuse või näe, kuidas vana trauma välja lööb. Tavameditsiingi rõhutab mehaanilise vigastuse olulisust. Jah, see jääb kehamällu, ent kehamälu koosneb rakkudest ja rakud uuenevad. Asi on närvisüsteemis.
Stressi korral tekib ajus ajutine hapnikupuudus, esimesena surutakse kinni pikkades perifeersetes lihastes olevad veresooned, mis jõuavad ajust seljalihastesse ja vallandubki valu – selline on keha reaktsioon.
Muidugi on asjad keerulisemad ja valu tekkimisele aitavad kaasa nii sundasend, kui ka vitamiinide ja mineraalainete vaegus, aga vaat kui inimene vabaneks sellest kunagise trauma painest, vanast mustrist ja suudaks asendada hirmu postiiivse mõtteviisiga…“ õhkab Anne ja joonistab paberile kolmnurga.
Kolmnurga ühe alumise nurga märksõnaks on füüsiline. See tähendab meelt rõõmsaks tegevat liikumist, ei alakoormust ega ka ületreenimist või füüsilist ületöötamist. Terapeut tõdeb, et on kohanud neid, kes käivad trennis kolm korda päevas, sest spordiklubi paketi eest on ju makstud. Budismi – Anne on õppinud ka budistlikku meditatsiooni – üheks kõlblusjuhiseks on hoidumine ahnusest ja saamahimust.
Teine alumine nurk tähendab organismi mineraalainete ja vitamiinide taset. Anne palub seljavaludega nõustamisse tulijail alati teha lihtsa vereanalüüsi, kus näha D- ja B12-vitamiini, ferritiini, hemoglobiini, kolesterooli, veresuhkru, põletikunäitajate tase. Ei saa ju panna võimlema inimest, kel sapi- või neerukivid või mis iganes põhjusel madal D-vitamiini või muude näitajate tase. Kõigepealt tuleb need asjad korda saada ja alles siis trenni tegema hakata.
Kolmnurga tipus kroonib kõige tähtsam – psüühika. Kui inimese stressitase on ülikõrge, ei omistu vitamiinid-mineraalained isegi siis, kui neid on organismis piisavalt. Seda nõristumist juhib aju. On psüühiline pinge aga normis, vereanalüüs korras ja inimene ennast ka liigutab, suudab ta ülepingetki taluda ilma kõrvalnähtudeta pikka aega. Valu esineb üksnes siis, kui lood kõigis kolmes nurgas korraga korras pole.
Mis aga erinevaid seljapiirkondi puudutab, siis kaks kolmandikku seljavaludest on alaseljas. Seal asuvad neerud, mis on seotud veega – enamus meist on kroonilises veepuuduses. Alaseljas asub ka üks sisenõrenäärmetest – neerupealised, mis on väga tundlikud ülepingele. Ja seal, neerudes, pesitseb hirmuenergia.
Füüsiline on alaseljavalude põhjus vaid harvadel juhtudel, siis kui näiteks lülide vahel leitakse kasvaja.
Seljavaludest kolmandik on ülaseljas ning nende põhjuseks ülepinge, tunde kestev muutumatu asend olgu hambaarstidel või arvuti taga istujail, tõstetud õlad, naistel suured rinnad ja kitsad rinnahoidjapaelad, mis verevarustust häirivad.
Seljajaam
Naljaga pooleks on kõige suurem seljavalude süüdlane aga gravitatsioon – see, et me käime kahel jalal.
„Kui röntgen näitab, et su 4. ja 5. nimmelüli on kokku vajunud või kiropraktik lubab need lahti manipuleerida, siis kallikesed, see lülide kokkuvajumine on 30. eluaastaks toimunud meie kõigiga. Ja see ei tekita valu,“
rahustab Peterburis, Moskvas ja Riias füsioloogiat, pilatest, shaping‘ut, joogat ja joogateraapiat tudeerinud treener, kes iseenda seljahädade mõistmiseks ja neist vabanemiseks on õppinud juurde sõna otseses mõttes kõike, mis seljaga ja seljas toimuvast paremini aru aitab saada. Lisaks ülalnimetatutele veel Aleksanderi tehnikat, kinesioloogiat, metameditsiini, transpersonaalset psühholoogiat, shindoi’d, shiatsu‘t. Ka kunstiteraapiat ning muusika loomist Tiibeti tervenduskausside ja džembe-trummidega.
Kõik selle, mida ta on kogenud ja õppinud, on Anne kokku köitnud oma unikaalsesse seljajaama-meetodisse. Ta ise seda nii ei kutsu, seda teen siin mina, küll on aga Selja-Jaamad tal olemas päriselt. Virtuaalselt internetis ning reaalselt kodustuudios Rakveres ja Tallinnas Kristiines. Naise unistus on avada seljajaamad – seljatervise keskused – mujalgi Eestis, kuskohast seljahädalised abi saaksid ning kus üheskoos seljatrenni teha, koolitustel teadmisi koguda, saada vajadusel individuaalseid harjutusi, valu psühholoogiliste ja füsioloogiliste põhjuste ning miks mitte ka numeroloogilist analüüsi. Kus võtaksid vastu füsioterapeut, massöör, kiropraktik ja teised spetsialistid. Ega’s muud, kui armastust, sest armunud inimesel ei valuta Anne sõnul mitte kuskilt mitte midagi.
Varesele valu, harakale haigus
• Seljavalu korral võta valuvaigistit, tee pingete minnalaskmiseks sügavat ja rahulikku sisse- ja väljahingamist ning joogast tuntud lapseasendi venitust või kassiküüru, anna endale paar päeva puhkust ning hakka siis iseenda vastu üdini aus olles otsima valu sügavamat põhjust: mis sind ängistab, mis tekitab sinus väljapääsmatuse tunnet. Kui vaja, räägi, kasvõi iseendaga, nuta, kisenda.
• Liikumiseks vali just selline viis, mis su meelele rõõmu teeb. Näiteks lustiliselt tõhus rühmatreening Annega, millest mul järgmisel päeval korsetilihased mõnusalt nurru lõid.
• Jälgi oma vaimset ja psüühilist koormust.
• Istu toolil või seisa jalatallad kindlalt vastu maad. Sisse hingates kujutle, kuidas läbi jalataldade voolab sinusse maa energia. See liigub su põlvedesse, puusadesse, rinda, kurku, pähe ja tõuseb siis läbi pealae üles taevasse. Seal tekib sellest kuldne vihm, mis su peale sajab ja mööda sind tagasi maasse valgub nagu elustav jõud. Võtmise ja andmise vahel valitseb tasakaal.
Autor: Marika Makarova
Allikas: makarikamaa.wordpress.com