Seljatades igapäevaseid mürke – looduslik nahahooldus, nipid ja retspetid

Kes meist ei kasutaks igapäevaselt naha- ja kehahooldustooteid. Kuni 60% sellest, mis me oma nahale määrime imendub meie kehasse ning kui tooted on tehtud kahjulikest kunstlikest ainetest, tekitab see keha immuunsüsteemile ja toksiliste jääkide eemaldamise protsessidele suurt ülekoormust ning samas lõhub naha loomulikku tasakaalu. Osad sünteetilised lisaained püsivad kehas mitmeid kuid või isegi aastaid enne kui keha neist täielikult vabaneb.

Üldteada on ka see, et kosmeetika kahjulikud koostisosad pole enam ainult inimese enda isiklik probleem – iga toode, mida nahal kasutame, satub lõpuks ka pinnasesse ja veekogudesse, kus see võib mõjutada mikroorganisme ja vee-elustikku, seeläbi looduse toimimist ja ökosüsteemide tervist.

Looduslikud koostisosad on palju turvalisem alternatiiv, kuid tasub siiski meeles pidada, et ka taimed võivad mõnedel inimestel soovimatuid reaktsioone esile kutsuda ja allergiat tekitada. Lisaks on paljud koostisosad, mis on tähistatud kui looduslikud või looduslikult saadud, läbinud tegelikult keemilise töötlemise, mis võib muuta nende olemust ja vähendada nende kasulikkust nahale. Kõige aktiivsemad, puhtad ja kasulikud koostisosad on minimaalselt töödeldud (nt külmpressitud ekstra neitsi taimeõlid ja auru baasil destilleeritud eeterlikud õlid) ning pärinevad orgaanilistest või biodünaamilistest taimedest.

Enda jaoks parimate naha- ja kehahooldustoodete valimine hõlmab lisaks siltide lugemisele ja koostisosade tundmaõppimisele ka seda kuidas toode on valmistatud. Kosmeetikaettevõtted, kes hoolivad tõeliselt oma klientide tervisest ja heaolust ning keskkonnast, jagavad alati üksikasju oma koostisosade valiku ja tootmisprotsessi kohta. Sageli on väiketootjad just need, kel on motivatsiooni ja võimalust toota looduslikest komponentidest tehtud tooteid.

Mida võiks naha- ja kehahooldustoodete puhul jälgida?

Kosmeetikatoodete valimist pole vaja liiga keeruliseks muuta. Hea on meeles pidada mõnda olulist reeglit:

  1. Naha toit – mõelge naha- ja kehahooldustoodetele samas võtmes, nagu mõtlete oma toidule. Tervislik toit on valmistatud värsketest, minimaalselt töödeldud looduslikest koostisosadest. Kui leiate, et te ei saa oma nahaniisutaja koostisosadest aru, ilma et peaksite keemiateaduse doktorikraadiga sõbrale helistama, on tõenäoline, et teie kehal võib olla samuti probleeme sellest arusaamisega mida sellega teha.
  2. Hoiduge väga pika säilivusajaga toodetest: taimeõlid on kõige paremad värskena. Kuigi vitamiinide ja looduslike säilitusainete lisamine suurendab nende eluiga, on parem osta tooteid, mille kindlasti paari kuu jooksul ära kasutate.
  3. Lihtne on alati parim – liigselt pikk koostisosade nimekiri tähendab tavaliselt, et toode sisaldab igat komponenti minimaalses koguses: neil vōivad olla head omadused, kuid kui kogused on liiga väikesed, ei toimi nad nii hästi. Parim on jääda toodete juurde, mis defineerivad oma kasutust ning mōju läbi paari komponendi.

Jagame siin mõned nahatoodete retseptid, mida saab ise lihtsate vahenditega kodus valmistada.

Põletikusele nahale – kaerahelbe pasta

Kaerahelveste põletikuvastased omadused on looduslikult rahustavad ja nahka kaitsvad ning leevendavad selliseid nahaprobleeme nagu naha kuivus, ärritus, lööbed, erüteem, sügelus ja ekseem. Kaerahelbed on nahka kaitsvate, niisutavate ja põletikuvastaste omadustega.

Sega omavahel: 2 tl kaerahelbeid, 1 tl söögisoodat ja paraja pasta saamiseks veidi vett. Määri pasta üle kogu näo ja hõõru õrnalt sisse. Loputa seejärel hoolikalt.

Aknele – küüslaugu, kurkumi ja mee pasta

Küüslauk on antibakteriaalne, seenevastane ja viirusevastane, nii et see sobib suurepäraselt vistrike vastu võitlemiseks. Kurkumil on sarnased omadused ja on ka põletikuvastane. Mesi, on samuti antibakteriaalne, ravib plekiliseks muutunud nahka ja aitab vältida lööbeid ning ärritusi.

Puhasta kõigepealt oma nägu.

Purusta 6 küüslauguküünt, lisa 2-3 lusikatäit mett ja väike kogus kurkumipulbrit. Sega kõik omavahel ja määri naha probleemsetele kohtadele. Hoia veidi aega ja loputa. Kurkumi võib vahetada ka 3-4 lusikatäie kaneeli vastu ja soovi korral loobuda küüslaugust.

Aknega naha näopuhastusvahend igapäevaseks kasutamiseks

1 sl kookosõli

3 sl mett

1 sl õunaäädikat

20 tilka eeterlikku õli (nt teepuu)

2 probiootikumi kapslit

Sega kõik kokku.

Niisuta nahka sooja veega ja masseeri segu näole ja kaelale. Loputa korralikult ja kuivata. Tee seda igal hommikul ja õhtul ning vajadusel ka pärast treeninguid. Arge puhastage sagedamini, kuna see võib nahka ärritada ja põhjustada hoopis rasu ületootmise.

Niisutav, rahustav ja sära andev mustikamask näole

Mustikates sisalduvad antioksüdandid kaitsevad vabade radikaalide eest ja parandavad nahakahjustusi, sidrunites sisalduv C-vitamiin aga valgendab ja värskendab nahka.

1 spl purustatud küpseid mustikaid

1 spl sidrunimahla

1 spl kurgimahla

2 spl söögisoodat

2 spl vett

Segada kõik kokku ja kanda näole. Laske seista 15 kuni 20 minutit. Loputage sooja veega.

Nahaprobleemide leevendamiseks mõeldud kaselehe tee nahale

Kaselehe tee sobib selliste nahaprobleemide leevendamiseks nagu ekseem ja herpes. Tee valmistamiseks võib kasutada värskeid või kuivi kaselehti.

Võta 4-5 kaselehte ja tass keedetud vett. Lase tõmmata viis kuni kümme minutit. Ekseemi korral joo üks tass teed kolm kuni neli korda päevas ja pane tee kompressina kahjustatud piirkonda. Kompressi valmistamiseks kastke pehme lapp sooja või jahutatud (mitte keeva) tee sisse ja asetage nahale.

Punetust vähendav kreem

Koostis:

Aloe Vera – hea naha niisutaja ja imendub kiiresti, soodustab uute naharakkude teket, antibakteriaalne ja vähendab põletikku ning punetust. (Põhjustatud A-, E- ja C-vitamiinidest, samuti mineraalidest ja aminohapetest). Seda on pikka aega kasutatud päikesepõletuste ja psoriaasi raviks.

Kookosõli – Veel üks niisutav ühend, millel on antioksüdantsed omadused. See looduslik õli on täis küllastunud rasvu, mis võimaldab hõlpsalt nahal omandada rohkem mineraale, vitamiine ja valke.

Lavendliõli – annab kreemile värske ja meeldiva lõhna, lõdvestab ja avab kopse ning kuivatab ära kogu üleliigse rasu ja bakterid ning pinguldab isegi nahka.

Valmistamine: Võta keskmise suurusega aaloe leht, lõika leht pikuti lahti ja kraabi lusikaga sültjas sisu välja. Hõõru kausis peenemaks ja sega see supilusikatäie kookosõliga ja tilga lavendliga. Masseeri see mõni enne magamaminekut nahale. Kreem noorendab ja muudab naha siledamaks. Öö jooksul väheneb põletik ja punetus ning pikemal kasutamisel paraneb ka armistunud nahk.

Artiklis on kasutatud infot: http://www.mettaskincare.com

Tõlkinud ja kokku kirjutanud: Merle Liisa Ilves, loodusravi ja Tiibeti meditsiini terapeut

Seotud