Sel nädalavahetusel on suur talgupäev Teeme Ära!

Traditsiooniliselt toimub maikuu esimesel laupäeval ehk 5. mail suur üle-Eestiline talgupäev. Ühendatud jõududega korrastatakse kevadele vastu astuvat kodumaad entusiasmi ja koostegemise rõõmuga. Kas Sina oled juba oma talgud leidnud?

Toredaid talguid toimub kõikjal üle kogu Eestimaa

Siit talgulehelt saad mõnusalt otsida nii koha, teema kui märksõna järgi endale sobivad talgud, et rahldustpakkuvas ja loovas ühistegemises osaleda.

Kodanikualgatuse Teeme Ära 2008. aasta prügikoristusaktsiooni ja 2009. aasta mõttetalgute järel jõuti 2010. aastal üle-Eestilise talgupäeva formaadini. Talgupäeva eesmärk on panustada Eesti elukeskkonna ja kodanikuühiskonna arengusse, edendades kodanikes aktiivset hoiakut, tugevdades kohalikke kogukondi ja toetades nende liidrite kujunemist.

Talgupäeva peamiseks tunnuseks on see, et iga kogukond, ühendus või aktiivne kodanik saab ise otsustada, mis vajab ärategemist ning milleks teisi inimesi kaasa kutsuda. Sellises formaadis toimub talgupäev juba kolmandat korda. 2010. aasta kevadisel talgupäeval korraldati üle Eesti 1130 talgut ning 2011. aastal 969 talgut. Mõlemal aastal osales talgupäeval ligi 2% Eesti elanikest.

“Tule talgutele, leiad…”

armastust, elurõõmu, elukaaslasi, sõpru, naabreid, noori, usku iseendasse, teotahet, oskusi ja palju-palju muud olulist. Tänavune talgupäeva teavituskampaania puudutab nimelt sügavamaid väärtusi ja toob esile asjaolu, et talgud on loomulik osa meie elulaadist, rõhk on neil elulistel väärtustel, mida talgulised on talgutelt leidnud.

Vanad ja uued talgulood

Mullu alustati koostöös Eesti Rahva Muuseumi ja Eesti Pärimusmuusika Keskusega talgulugude kogumist ning juba on laekunud üle 100 omanäolise talguloo, millele oodatakse lisa tänavustelt talgutelt. Talgulugu võib olla aastate tagune või värskem – kokku tahetakse koguda Eestit katva talgulugude valiku, mis seob nii erinevaid aastakümneid, piirkondi kui põlvkondi.

Kuula “Talgulugude kogumik 2012” lugusid, mida jutustab Piret Simson ja mängi neid ka oma talgulistele!


Kuhu edasi?

Teeme Ära talgupäev ei ole enam kaugeltki ühekordne kampaania. Talgupäevadest on välja kasvanud mitmeid muid ühiseid ettevõtmisi. Maikuu esimesel laupäeval üle Eesti peetav talgupäev võiks jäädagi kindlaks traditsiooniks, kus aasta-aastalt üha uuesti kokku tullakse ja sammhaaval uusi inimesi talgupisikuga nakatatakse. Mõte ei ole ju milleski muus kui inimeste ja kogukondade enda aktiivses eluhoiakus, koos tegutsemise jõus, millega luua endale ühiselt mõnusam elukeskkond. Just selline, nagu meie oma kogukond seda soovib.

Koristame koduplaneedi ära!


Eesti on veerema pannud väikese aga väga olulise lumepalli, mis loodetavasti kasvab üleplaneediliseks laviiniks – maailmakoristusaktsiooniga Lets Do It World 2012 on tänaseks liitunud juba 97 riiki!

Prügikoristusaktsioonide tõeline eesmärk ei ole pelgalt prügi liigutamine ja kokku koondamine – see on viis, kuidas tõstatada prügistamine kui sügavamate probleemide peegeldus ühiskonnas ja maailmas tervikuna, näidates samal ajal inimestele, et lahendused on siinsamas ja kättesaadavad, vaja on vaid initsiatiivi ja nihet mõtlemises. Liikumise eestvedajad erinevates riikides teevad omalt poolt ka kõik võimaliku, et astuda dialoogi valitsusega ja teha konkreetseid ettepanekuid jäätmemajanduse reformimiseks ja paremaks korraldamiseks keskkonnahoiu ning jätkusuutlikkuse printsiipe silmas pidades. Eesmärk on nihkuda prügimajanduselt ressursimajanduse poole.

Uuri lähemalt Lets Do It Worldi kodulehelt ja jaga seda ka oma välismaa sõpradega!

 

Kuula R2 rohelises rütmis saateid “Hallo, Kosmos!”, kus külas:

30.10.2011 – kodanikuühiskonna aktivist ja Teeme Ära eestvedaja Rainer Nõlvak

29.04.2012 – National Geographicu peatoimetaja ja Teeme Ära kommunikatsioonijuht Erkki Peetsalu

15.05.2011 – bioloog ja keskonna teemadega tegeleja Toomas Trapido

Seotud