Seksuaalsus pole ainult seks

Mis on seksuaalsus ja kuidas selle avastamine ja arendamine aitab meil ka igapäevaelus paremini toime tulla? Vastused nendele küsimustele annab intervjuu psühhoterapeudi ja seksuaalsuse õpetaja Buster Rådvikuga.

Oled töötanud kehapõhise psühhoterapeudina ja olnud ka seksuaalkurjategijate ning seksisõltlaste terapeut. Nüüdseks jagad oma kogemust tantrasündmustel. Mis on sinu jaoks see, miks peaksime pöörama tähelepanu seksuaalsusele? Mis kasu saaks inimene, kes töötab kontoris, kasvatab lapsi, vabal ajal veedab aega perega, kui ta asuks oma seksuaalsust teadlikult avastama?

Seksuaalsus on jõud. Me õpime seda teadlikult kasutama või kasutab see meid. Nii lihtsalt on.

Kui hakkad teadlikult seksuaalsust avastama on sellel suur mõju nii sulle endale kui sind ümbritsevatele inimestele. Seksuaalsusega teadlikku tööd tehes kaasneb kaks nähtust – esiteks hakkad kogema sügavamaid naudingud, seega Sinu võime kogeda naudinguid ja erutust avardub ning teiseks kohtud varjudega, milleks on tavaliselt häbi- ja süütunded, mis on pärit kultuurilistest, sotsiaalsetest ja perekondlikest süsteemidest.

Nii seksuaalne avardumine kui ka töö varjudega mõjutab olulisel määral kõiki meie elu aspekte. Tunneme end rohkem elusana, suudame kergemini suhelda ja oleme kirglikumad. Lihtsam on rääkida rasketel teemadel ja püsida sealjuures oma tões. Seksuaalsusega teadlikult tööd tehes on palju häid kõrvalmõjusid.

Näiteks, kui ma ise hakkasin oma seksuaalsust teadlikult avastama, muutusin ma väga loominguliseks ja suutsin olla oluliselt edukam. Taipasin, et mul on nii seksuaalsuses kui tööd tehes sama muster, mis hoidis tagasi. Õppisin teadlikult eluterveid riske võtma ja järk- järgult lahtus seekäigus hirm, millega end maha surusin.

Seksuaalsus pole ainult seks ja vahekorras olemine, see on elus olemise tunne või tunne, et elu sütitab ja inspireerib. Kui me ei tunne seksuaalsusega sidet, on tihti tunne nagu midagi oleks puudu või elul puudub maitse. Paljud inimesed eelistavad pigem olla elavad surnud ja püsida tuimuses. Sellest aitab välja kohtumine varjudega, ent nad pigem hoiduvad kui vaatavad otsa häbidele, tabudele ja ebamugavate tunnetele, mis ümbritsevad nende seksuaalsust.

Meie kultuuris on seksuaalsus paljuski häbistatud. Otse sellest ei räägita ja tuntakse palju piinlikust. Taoline olukord ei aita kaasa loomulikule ja pingevabale suhtestumisele üksteisega. Seksuaalsus vajab järgmisele tasandile tõusmist, vastasel juhul lihtsalt käitume alateadlike mustrite järgi, mille saime päranduseks kultuurist ja perekonnalt. Alles uuest vaatenurgast lähtudes saame päriselt seksuaalsust nautima hakata ja armastust jagada. See aitab meid inimesena kasvada ja muuta elu tähendusrikkaks.

Buster Radvik, foto: Igor Stalkin

Kuidas hoida teadlikkust ja üldisemalt olla teadlik oma seksuaalsusest?

Enamus praktikaid, mida mina kasutan on väga lihtsad, kuid toimivad tõhusalt. Hingamine aitab ennast täita hapniku ja energiaga. Hääl on hea energia liigutamiseks ja aitab panna selle ka voolama. Puudutus loob parema kontakti iseendaga ja nende inimestega, kellega soovin suhestuda. Need on väga lihtsad ja korduvalt kasutatavad praktikad, mis mõjuvad kohe.

Miks peaksime tähelepanu pöörama mugavustundele ja turvalisele lähedusele igapäevaelus?

Sügavalt kõhtu hingamine rahustab närvisüsteemi, nii lülitume tegutsemishäälestusest olemisse. See aitab rohkem olla kohal, muudab meid avatumaks iseenda ja teiste suhtes, mis on väga positiivne suhtlussituatsioonides.Teadlikkus annab võime jälgida, millistes situatsioonides läheme pingesse, tihti on need kohad märkamatud, sest me oleme nii harjunud sellega. Ent kui kasvab kehateadlikus, siis me alles näeme, kuidas me pingutame, kaitseme ja ründame, tardume jne. Ja kui oleme teadvel sellest, on võimalik teha ka muutusi ja parandada suhtluskvaliteeti.

Kui hingame samas rütmis, siis sünkroniseerime kaaslasega närvisüsteemid ja see aitab vähendada vastuolusid ning tunda koos turvaliselt somaatilisel ehk keha tasandil, mis on väga hea alus näiteks vaidlustest välja tulekuks. Taolisi võtteid ei pea tegema ainult oma kallimaga, neid saab teha ükskõik kellega, olenemata sellest, milline on su suhe nende inimestega.

Buster Radviku kursus, foto: Igor Stalkin

Inimesed kardavad huvi näidata seksuaalsuse ja tantra vastu. Ava, mis toimub Sinu kursustel.

Hirm näidata välja avalikku huvi tantra ja seksuaalse suhtes on normaalne. Nii et, palun, tule koos oma hirmuga, oma häbiga, tule koos sellega, mida tunned seksuaalse suhtes ja sellest saab sinu kasvamise kütus. Sul on võimalus uurida, kas soovid häbisse jätkuvalt uskuda või soovid sellest läbi minna. Tasuks võib olla vabadus, rohkem valikuid ja jõud teha oma elus suuri-suuri muutusi.

Peamiselt leiab meie töötubades aset taipamine, et oleme kõik samas paadis. Kõik tunnevad samamoodi. Suur kergendus on teada saada, et me pole üksi, teised pusivad samade teemadega. Suurem osa grupitööst hõlmab praktikate kogemist, kogemuse jagamist ja teiste kogemuste kuulamist, et saaksid tunda tervendust julgete inimeste seltskonnas, kes on tulnud kokku sooviga kasvada.

Mis tulijaid kõige enam on üllatanud?

Inimesed, kes tulevad meie töötubadesse on tihti sügavalt liigutatud. Paljudel on esimest korda võimalus olla hoitud, nähtud ja kuuldud puhtas kohalolus. See on see tunne, mida igatseme ja alateadlikult otsime seksuaalsuhetest, ent paraku harva leiame seda sealt.

See töö, mis teeme on nii ilus, sest lühikese hingamise abil on võimalik täiesti võõra inimesega kogeda eraldatuse asemel ühendust. See puudutab sügavalt, et kõigest mõne hingetõmbega on võimalik valvsusest, kaitse- ja himuseisundist ümber häälestuda avatusse, armastusse ja ühtsustundesse. See on midagi, mida nad saavad kaasa võtta kõige olulisematesse suhetesse oma elus. See muudab viisi, kuidas nad edaspidi armastavad ja suhtlevad.

7.-8. aprillil annab Buster Rådvik Tallinnas kahepäevase tantrakursuse “Tunne end mugavalt”

Vaata lisainfot SIIT.

Huvilistel on võimalik tulla ka õhtustesse õpitubadesse: 5. aprillil Tartus ja 6. aprillil Tallinnas

Vaata lisainfot SIIT.

Seotud