Seks

Esimene seksuaalne vahekord või seks uue partneriga võib olla väga meeldiv kogemus, kuid ainult sel juhul, kui oled selleks valmis. Seks on kõigi jaoks suur asi, isegi nende jaoks, kes tunduvad sellesse suhtuvat enesekindlalt ja lõdvalt. Astu vahekorda alles siis, kui tunned, et oled selleks valmis ning usaldad ja austad oma partnerit. Teadliku otsuse langetamiseks on oluline omada kogu vajalikku informatsiooni.

Mõtle läbi, kas tead piisavalt raseduse ja sugulisel teel levivate haiguste ning nende ennetamise kohta, kas Sul on võimalik oma partneriga rääkida rasedusest, kontratseptsioonist ja suguhaigustest rääkida, kas usaldad oma partnerit ja oled endas kindel. Kui eeltoodud küsimused saavad eitava vastuse, siis ei ole Sa tõenäoliselt seksiks valmis.

Otsuses oodata seksiga senikaua, kuni tunned, et oled selleks valmis, ei ole midagi halba. Ootamine on Sinu eelisõigus ja selle pärast pole vaja ennast süüdi tunda. Võib-olla ei ole sa vahekorraks emotsionaalselt valmis või ei sobi seks sinu usuliste või kultuuriliste tõekspidamistega. Võib-olla pead sa rääkima oma partneriga või saama rohkem teavet raseduse, suguhaiguste ja kontratseptsiooni kohta. Kõigi kahtluste ja küsimustega tuleks tegeleda enne otsuse langetamist.

Tihti vaevavad noort igasugused erinevad küsimused. Kas mul on olnud liiga palju partnereid? Kas ma peaksin magama sama paljude inimestega kui mu sõbrad? Kas minu vanuses on normaalne olla veel süütu? Paljud inimesed esitavad endale neid küsimusi ja võrdlevad oma suguelu kaaslaste omaga või televisioonis ja filmides nähtuga.

Võid tunda survet süütuse kaotamiseks. Kui astud vahekorda ajendatuna pelgast soovist kaotada süütus või seetõttu, et kõik su sõbrad on juba seda teinud, võid seda hiljem kahetseda. Süütuse kaotamiseks ei ole “õiget” vanust. Sul on õigus oodata seksuaalelu alustamisega seni, kuni tunned, et oled selleks valmis.

Samamoodi ei ole reegleid selle kohta, kui tihti seksida või mitu partnerit peaks sul elu jooksul olema. Mõnel inimesel on suurem libiido kui teisel ehk nad võivad soovida seksida tihemini ja enamate partneritega. Oluline on see, et järgid oma enesetunnet ja soove ning kasutad vahekorra ajal alati vajalikke kaitsevahendeid.

Allikas: Noorteportaal NIP, www.nip.ee

Seotud