Enamasti koonduvad galaktikad parvedesse. Leo P on üks vähestest üksildastest kääbusgalaktikatest. Need on nii ähmased, et neid on raske leida.
USA Cornelli ülikooli astronoom Riccardo Giovanelli avastas uue galaktika, kui uuris Puerto Rico Arecibo raadioteleskoobi abil üht vesinikupilve. Galaktika tähtede nägemine optilise teleskoobiga kinnitas leidu.
Meie kodugalaktikaga võrreldes on Leo P tibatilluke. Kui Linnutees on sadu miljardeid tähti, siis Leo P tähtede koguhulka saab parimal juhul loendada tuhandetes.
Siiski tekib kääbusgalaktikas pidevalt uusi tähti. Astronoomid panid tähele nii eredaid sinakat valgust kiirgavaid verinoori tähti kui ioniseeritud gaasi pilvi, kus uued tähed tõenäoliselt alguse saavad.
Tibatillukese galaktika puhul on pidev täheteke haruldane. Pisigalaktikad on pärast suuremate tähesüsteemidega kokku põrkamist täheinkubaatoriteks sobivatest aladest ilma jäänud. Lõvi tähtkujus asuv Leo P näitabki astronoomidele, millised võiksid kõik kääbusgalaktikad olla oma loomulikul kujul.
Sarnaseid pisikesi tähesüsteemi loodetakse veel leida. Giovanelli koostas oma kaastöölistega kataloogi 59 gaasipilvest, kus võib samuti peidus olla uus galaktika.
Uurimus ilmus ajakirjas The Astronomical Journal.
Autor: Piret Pappel
Allikas: www.novaator.ee