Mongoolia hüljatuimas, kaugeimas nurgas, Sajaanide mäestiku lõunaserva ja Baikali väikese vennasjärve Hövsgöli kalda vahel elab taigasse ja mägedesse peitunult kaduv rahvas, hääbuv hõim. Need on sajaanisamojeedide sekka kuuluvad šamanistid, põhjapõdraratsanikud, salapärased dukhad ehk tsaatanid. Väljasureva hõimurahva arvuks hinnatakse tänapäeval vaid 200-400 inimest. Hõimuga koos on planeedilt kadumas ka nende erilised kodustatud põhjapõdrad (tänaseks vaid u. 600), kelleta dukharahvas ei saa.
Dukhad on loodusrahvas, kes on säilitanud unikaalse, ainulaadse ürgse elulaadi tänu oma elupiirkonna pikaaegsele isoleeritusele ning tugevatele traditsioonidele. Kõneldakse, et nad mõistavad karude, huntide ja kotkaste keeli. Kahtlemata suhtlevad nad aga põhjapõtradega ning looduslastena on dukhad tänapäeva inimese jaoks eelkõige uskumatu ja hunnitu kohtumine otsekui oma esivanemate ning iidse mäluketiga.
“Jõuluvana asemel tuleb meie juurde sel aastal põhjapõdral sõites šamaan. Elektriküünalde asemel kraabime hõbevalget ja põletame krässi. Teleri asemel vaatame maailma ainulaadseimat hõimurahvast ja kaeme läbi mediteerimise iseendi sisse. Kõlaritest kostuvate jõululaulude asemel uluvad taigas hundid,” kirjeldab kirjanik, budist ja rännumees Roy Strider teistmoodi jõuluaega.
Ainulaadsus ja erakordsus ei tule kätte kandikul. See jõulureis läbi lumiste avaruste, talvise taiga ja Mongoolia paukuva pakase on raske ettevõtmine, kus tuleb leppida pikkade autosõidupäevade, lume, looduse stiihiate, madalate temperatuuride ja lõkkesuitsuga. Ometi külastatakse Mongoolia suurimat budistlikku kloostrit Gandantegchinlen’i ja kohtutakse ka budistlike laamadega, tiibeti jakkidega, kaamelite, kauguste ja lõputu avarusega ning õpitakse mediteerima. Lisaks UAZ-bussides reisimisele tuleb mägesid ja taigat mõõta ka hobustel, dukhade juures aga põhjapõtradel ratsutades.
Sadulasse!
Uuri lisa 18. – 30. detsembril toimuva Mongoolia jõulureisi põneva programmi kohta Roy Strideri õpetlike ja kasulike reiside kodulehelt Kulgemine.