Raju ebavõrdsus: kaheksal miljardäril on sama palju vara kui poolel inimkonnal

Poliitilise- ja majanduseliidi mänguplatsina tuntud Davosi maailma majandusfoorumis avaldatud Oxfami mulluse raporti kohaselt oli pool maailma varadest 62 rikkaima inimese käes, aga tänavuseks on varad jaotunud ümber juba nii, et vaid kaheksa valget meest omavad poolt kogu maailma varandusest. Need ultrarikkurid on: Bill Gates, Amancio Ortega, Warren Buffett, Carlos Slim Helu, Jeff Bezos, Mark Zukerberg, Larry Ellison, Michael Bloomberg.

Lõhe maailma rikkaimate ja ülejäänute vahel kasvab pidevalt ja märgatavalt ning aina kiiremini. 2015. aasta Davose majandusfoorumi eel ennustas ahvusvaheline vaesusega võitlev mittetulundusühing Oxfam seda, et jõukaima 1% inimeste vara ületab varsti poole elanikkonna oma, ning see ennustus täitus juba samal aastal – ennustatust lausa aasta varem. Mullu, aastal 2016 avaldatud raporti kohaselt oli maailma 62 rikkaima inimese vara võrdne tervelt poole maailma omaga, aga tänavune raport on lausa jahmatav.

Kaheksal miljardäril on sama palju vara kui poolel inimkonnal

Tänavu 17.-20. jaanuaril Šveitsis Davosis toimunud maailma majandusfoorumi ajaks arvutas rahvusvaheline vaesusega võitlev organisatsioon Oxfam välja, et aastaga on rikkad saanud palju rikkamaks ja vaesed jäänud palju vaesemaks – tänaseks on kaheksal miljardäril sama palju vara kui poolel inimkonnal.

Kaheksast ultrarikkast kuus tuleb Ameerika Ühendriikidest: Microsofti asutaja Bill Gates, investor ja ettevõtja Warren Buffett, Amazoni looja Jeff Bezos, Facebooki kaasasutaja Mark Zuckerberg, Oracle kaasasutaja Larry Ellison ning majandustarkvarafirma ja uudisteagentuuri Bloombergi omanik Michael Bloomberg. Lisaks mahuvad kaheksa hulka rõivamüügifirma Inditex hispaanlasest suuromanik Amancio Ortega ja Mehhiko jaekaubandusketi Carso omanik Carlos Slim Helu.

Mulluse Credit Suisse’i globaalse rikkuse edetabeli kohaselt on esikaheksal kokku üle 425 miljardi dollari. Sama palju on vara kokku 3,6 miljardil maailma inimesel – inimkonna vaesemal poolel, märkis Oxfam. Oxfami teatel kasvab rikaste rikkus aina peadpööritavama kiirusega, nii et 25 lähema aasta jooksul võib maailm saada endale esimese triljonäri.

Briti humanitaarorganisatsioon hoiatab, et niivõrd räige ebavõrdsus võib ühiskonna tükkideks rebida.

Oxfami raporti kohaselt elab seitse kümnest inimesest maailmas riigis, kus majanduslik ebavõrdsus on viimase 30 aasta jooksul kasvanud. Ebavõrdsus oli ka üheks peateemaks tänavusel Davosi maailma majandusfoorumil, kus oli ligi 3000 osalejat, nende seas 46 riigipead ja valitsusjuhti, kelle hulgas oli kõige silmapaistvam ilmselt Hiina president Xi Jinping.

Ärileht.delfi.ee

Uuri lähemalt ka Oxfam.org “An Economy for 99%” (“Majandus 99 protsendile elanikonnast”)