Kust tuli seminari korraldamise idee?
Kuna olen pühendunud rohkem meestele – teen meeste joogat, kursuseid, üritusi, koolitusi, siis on meil olemas selline ring nagu meeste väering, kus jagame oma kogemusi, mida elu on meile pakkunud. Sel hetkel teised mehed ei sekku, nad kuulavad ja kuulamise arendamine toimub hästi võimsalt. Oleme seal jõudnud sellise teadmiseni, et kui me räägime oma sügavatest kogemustest, siis aitab see meil, ringis olevatel meestel, terveneda ja seeläbi ka iseendal tervemaks saada. Tekkis mõte viia see võimalus suuremate massideni, suurema meestehulga juurde, et aidata ka teistel meestel aru saada sellest, mida me täna teeme, kuhu me liigume ja miks me oleme sellise tee valinud. Soovime aidata iseendast paremini aru saada ja iseendast vastuseid leida.
Kas tänapäeva Eesti mees teadvustab endale, et ta üldse mingisugust tervenemist vajab?
Huvitav ongi see, et suur osa ei teadvusta seda endale. Loomulikult ei käi see kõikide meeste kohta. Siis juhtuvadki elus sellised situatsioonid ja kogemused, mis neid raputavad – tihti läbi sellise kogemuse, kus näiteks pikk suhe puruneb või tervis hakkab mingit moodi nõrgemaks muutuma. Pinge ja koormus lähevad nii suureks, et raske on eluga hakkama saada. Seda nimetatakse valuläveks – sel hetkel hakkab mees tavaliselt mõistma, et midagi on vaja elus muuta ja et ei saa kedagi teist selles süüdistada. Läbi selle hakkab mees otsima võimalusi, lahendusi – kas siis läbi kirjanduse, läbi sõpradega rääkimise või läbi uute lähenemiste. “Mis minu sees tegelikult toimub? Välispidiselt tundub, et kõik on elus korras, sisemiselt aga hirmud ja rahulolematus. Aga miks siis naine mind maha jätab? Mis juhtunud on? Mis on mu tervisel viga? Iseenesest kõik on korras, aga võib-olla pole mul südamega kõik hästi või tekivad mingid muud sümptomid. Kelle juurde ma peaksin siis minema? Olen käinud arstide juures, aga sealt ma lahendusi ei saanud…” Võib isegi öelda, et arstide juures käimine on mingit moodi tule kustutamine, aga see ei lahenda põhjust.
Kas Teie juurde jõuab mees juba nii-öelda katkisena?
Ma ei ütleks, et katkisena, pigem segaduses, et kuidas elus edasi minna. Me teeme suurseminari “Vaba Mehe tee” erinevate meestega – igaüks räägib omal tasandil ja omast kogemusest ning ma arvan, et nii ongi huvitav – erinevad kogemused, mõtteviisid ja lähenemised. Iga mees võtab toimuvast just selle osa, mis tema jaoks kõige tähtsam on. Ehk on ta ka ise kogenud sellist asja, nagu meie meeste ringis. Mõnikord tuleb mees, kes ei räägi mitte midagi. Aga lõpuks ütleb ta ühe lause ja juba see võib teise inimese teadvust väga palju muuta.
Ehk siis sinna seminarile tulemiseks ei pea olema katki?
Ei pea olema katki. Ole lihtsalt valmis kohale tulema ja kuulama teiste meeste kogemusi ja seda, mida neil öelda on. Tihti, kui me läheme sügavalt sisse, siis need sõnumid, mis sealt tulevad, on arendavad ja tervendavad meie teekonnal.
Milline on põhiline küsimus, mure, millega Eesti mees Teie juurde tuleb? Või on nad kõik erinevad?
“Mul on hirmud ja segadus ning ma ei oska elus edasi liikuda? Mis mul viga on? Mis minuga toimub? Mis on sinu kogemus? Kuidas sa aidata saad? Mis ma valesti teen?”
Ka meheks kasvamine on mõnes mõttes huvitav protsess, kui sa taipad, et see kasvamine käib ka teiste meestega koos olles. Kui sa saad olla avatud, hoitud ja just see, kes sa tegelikult oled. Sa ei pea ennast kellelegi tõestama – sa lihtsalt oled see, kes sa oled. Läbi selle teadmise tekib ka selles mehes kergus olla hetkes kohal ja tunnetada, mida ta tegelikult tahab öelda.
Kui vanad on need mehed, kes Teie juures käivad?
Noorim on 17 ja vanimad on 50-60-aastased, käivad isegi vanemad. Mu isa on 72 – ja ta käib joogas ning mediteerimas. Lisaks on oluline ka teadmine, et vanus on ainult number. Kuigi meie ühiskonnas on teadmine, et 50-60-aastased on vanad mehed. Siis ma ütlen, et kui sa teaksid, et sa 100-aastaseks elaksid – kuidas Sa siis käituksid?
Milline oli Teie tee iseendani?
2008. aastal, kui olin enamus ajast seotud äritegemisegaja tegelesin kinnisvaraäriga, kutsus mu äripartner mind ühele üritusele, kus Indiast tulnud guru õpetas mediteerimist. Minu vastus äripartnerile oli see, et mul pole aega, pole mitte mingit huvi ega tahtmist. Olin selliste vaimsete teemade osas väga skeptiline. Kuidagi suutis ta mind ära rääkida ja ma siis mõtlesin, et hea küll – ma siis võtan selle kogemuse vastu. Mu maailmapilt oli väga selge, et kuhu ma pean liikuma ja mida tegema. Kuigi võin öelda, et ma olin suhteliselt õnnetu, hoolimata sellest, et välispildis oli kõik suhteliselt hästi. Otsustasin seal ära käia ja hakata kogema mingi aja jooksul – see oli 21 päeva või kuu aega – kuidas see toimib ja minu elu hakkas sellest ajast muutuma. Väga võimsalt muutuma. Kui olin kuu aega neid praktikaid teinud, siis pilt sellest elust, mis oli varasemalt, hakkas muutuma pehmemaks ja värvilisemaks, ning nii ta on läinud. See muutub kogu aeg ja see ongi teekond.
Kui võtta 2008 versus 2017 – mis on suurimad muutused, mida inimesed kõrval võiksid näha?
Täna tajun maailma hoopis teistmoodi kui varasemalt. Julgen olla see, kes ma olen. Hirmud on hakanud ära kaduma. Ma ei karda enam väga, mida teised minust arvavad ja mõtlevad. Ma saan aru, et maailmas on 7 miljardit inimest – ma ei saa kõigile meeldida. Just see endaga kontakti saamine on suurim muutus. Tegelikult võiks isegi öelda, et kui sa saad iseendaga sõbraks, siis pole sa enam kunagi üksinda.
Kas see on paljude Eesti meeste mure – see surve meeldida kõigile?
Täpselt nii ongi! Seda sellepärast, et meil on sees muster, mille järgi tõeline mees on see, kes saab kõigega hakkama. Kes teeb palju, saab kõigega hakkama! Need kohustused lähevad lõpuks nii suureks, et sa lihtsalt ei pea vastu, aga ei julge seda tunnistada. Ja nii me lõhumegi ennast. Me otsime siis abi alkoholist, mõnuainetest jne. Põgeneme kogu aeg, nii kaua, kuni lõpuks tervis ütlebki üles. Keha ei pea lihtsalt sellele kõigele vastu.
Miks üks mees peaks tulema Tõelise mehe tee seminarile?
Ma arvan, et see huvi peaks enda seest tulema, kui küsimusi on tekkinud rohkem kui vastuseid. Kuulata teisi mehi rääkimas ja jagamas sügavamaid kogemusi, aitab meil tihti jõuda taipamisteni, kuidas enda elus muudatusi teha. Tegelikult me ei saagi kedagi õpetada, saame julgustada ja toetada selle teekonnal. Kõige muu eest tuleb meil elus ise vastutus võtta.
Vaata videot siit:
Loe lisaks: Alkeemia soovitab: Vaba Mehe tee – meestele, kes otsivad vastuseid