Rahustav humal turgutab tervist ja annab elujõudu

Õlletaimena on humalat kasvatatud juba 8. sajandist ning juba keskajal avastati humala rahustavad omadused. Rahvameditsiinis on humalale omistatud hulk erilisi võimeid, näiteks annab see mõõduka annustamise korral elujõudu.

Euroopas on humalat kasvatatud üle 1000 aasta, et saada emasõisikuid ehk humalakäbisid õlle valmistamiseks. Tema rahustavat toimet rakendati kloostrites, rahutuks muutunud munkadele pakuti kevaditi humalateed.

Humalapreparaatidel on rahustav, uinutav, kuseeritust ergutav, valuvaigistav ja antibakteriaal­ne toime. Neid võetakse närvisüsteemi haiguste ajal kui rahusteid, uinuteid ja krambivastaseid vahendeid. Pidavat aitama unetuse, närvilisuse, rahutuse, pingete, peavalu, hüsteeria, stressi ja isupuuduse ning närvi- ja südamehaiguste puhul. Ka toob leevendust kõrge vererõhu korral. Neist on abi tursete, neeru-, maksa-, põrna-, kuse- ja sapipõie­põletiku, tromboflebiidi, kopsu- ja nahatuberkuloosi, ainevahetushäirete, allergia, malaaria, süüfilise, klimakteeriumihäirete, gastriidi, gastroenteriidi ja soolenugiliste korral. Lisaks leevendavat see närvisüsteemist tulenevaid seedehäireid ja jämesoolepõletikku. Aitab ka kõhupuhituse korral.

Seda taime võivat kasutada ka menopausivaevuste, menstruatsioonivalude, nõrkushoogude ravimiseks. Humalast on abi ka lastele, kes öösiti voodit märgavad.

Humal on vastumürgiks alkoholikääritamisproduktidele (soovitav osa pohmelli leevendavates segudes).

Välispidiselt on aga humalakäbide keedist kasutatud reumavalude vähendamiseks ja pea pesemiseks juuste väljalangemise korral. Humalaekstrakt kuulub tänapäeval mitmete juuksesampoonide koostisse. Välispidiselt tarvitatakse humalat vistrike ja kõõma vastu ning juuste tugevdamiseks, kui muret teeb varajane kiilaspäisus.

Eesti rahvameditsiinis otsiti humalast abi kehvveresuse, reuma, unepuuduse, verise kõhutõve, haavade, nahahaiguste ja mädanike vastu.

NB! Kuna humal on mürgine taim, tuleb temaga olla ettevaatlik. Üle ühe klaasi humalatõmmist ei tohiks tarvitada.

Humalatee #1

Humalatee valmistamiseks võetakse kaks teelusikatäit peenestatud humalakäbisid, lisatakse klaas keevat vett ja jäetakse 12-15 minutiks seisma. See rahustab, aitab ka sapi- ja neeruhädade korral, ergutab nõrka seedimist.

Humalatee #2

Võtta 1-2 tl peenestatud humalakäbisid, valada peale keeva vett, lasta tõmmata (kaane all) 10 min, kurnata ning soovitav juua pärast lõuna- ja õhtusööki.

Hea une tee

Koduseks teeks võtta 1 kuhjaga teelusikatäis, lisada 1 kl kuuma vett, lasta 20 – 30 minutit tõmmata, kurnata. juua 1/2 klaasi korraga.

Unetuse puhul võib segada tee palderjaniga,
Maovaevuste korral aga apteegitilli, kummeli ja köömnetega.

Hüpertooni leevendamiseks

1 spl humalaürtidele valatakse 1 kl keeva vett, lastakse tund aega tõmbuda, kurnatakse ning juuakse 3-4 korda päevas 1/3 klaasi.

Mao ja soolte töö korrastamiseks ning närvisüsteemi rahustamiseks

Võtta 2 osa köömest ( Carum car), 1 osa humalat, 3 osa palderjani, 2- 3 g droogi ½ liitri keeva vee kohta, lasta 8- 10 tundi tõmmata ning juua külmalt tühja kõhuga, kui on oodata närvipinget. Afektiseisundis juua teed nii kuumalt kui võimalik.

Unepatjade valmistamine

Humalakäbidest tehakse nn unepatju, kuid neil on päris tugev lõhn. Piisab ka sellest, kui panna ööseks pea lähedusse väike riidekotike humalakäbidega.

Humalasalv

Humalakäbidest saab ka salvi. Selleks tuleb segada 1 osa käbisid 4 osa searasva või mageda võiga. Salv vaigistab valu, kui hõõruda sellega reumast või podagrast vaevatud liikmeid. Ravib ka ekseeme ja muid nahapõletikke.

Humalavann

Humalavannid on mõjusad kõrge vererõhu ja ateroskleroosi leevendamiseks.

Humalamähis

Mähiseid tehakse naha- ja piimanäärmevähi raviks.

Kosmeetikas kasutatakse humalat näonaha värske ning särava jume taastamiseks.

NB! Olgugi, et õlut juua on vähem kahjulik kui näiteks kanget kohvi, on humalat soovitav tarbida ikkagi teena, kuna selle taime toime ei pääse õlles nii hästi esile (eriti õlle liigtarbimisel). Humalat soovitatakse siiski tarbida mõõdukalt ja mitte pika aja vältel, ületarbimisel humal vähendab seksuaalset aktiivsus ning võib tekitada iiveldust, peapööritust ja hüpnootilisi ettekujutisi, humalal on väga tugev rahustav toime.

Humala kogumine

Ravimina kasutatakse emasõisikuid ehk humalakäbisid, juuri ja lehti. Käbisid kogutakse augusti keskel või lõpul, enne lõplikku valmimist, kui need on veel rohekaskollased (kollakaspruun värvus annab tunnistust ülevalmimisest). Käbid lõigatakse ära koos lühikese raoga, vältimaks nende pudenemist. Kogumisel peab olema ettevaatlik ja kandma kindaid, sest humal on mürgine, tundlikumatel inimestel võib tekkida isegi nahalööve. Kuivatatakse varjulises kohas õhukese kihina ja tihti segades. Humalakäbid tuleb samal aastal ära tarvitada, kuna aja jooksul nende kvaliteet tunduvalt väheneb. Lehti kogutakse õitsemise ajal. Juured kaevatakse maa seest välja sügisel ja kuivatatakse harilikul viisil.

Kogunud ja toimetanud Ingrid Prass

Seotud