Cornelli ülikooli teadlase ja uudsete transistorite ühe looja Juan Hinestroza sõnul pakuvad naturaalsest puuvillakiust transistorid uusi väljavaateid elektroonika ja tekstiili integreerimiseks õmblusi kasutamata. See võimaldaks omakorda luua riietena kantavaid elektroonikaseadmeid.
Teadlaste uuendus on suur samm edasi, sest see on aluseks veelgi keerulisemate seadmete, näiteks puuvillapõhiste vooluringide loomiseks. See võimaldaks kangal tajuda kehatemperatuuri ning keha vastavalt vajadusele automaatselt soojendada või jahutada. Samuti oleks võimalik luua riideid, mis jälgiksid kõrge riskiastmega patsientide pulssi või vererõhku ning suurtel koormustel treenivate sportlaste füüsilist pingutust.
Hinestroza lisas, et ühel päeval võib osutuda võimalikuks isegi puuvillakiududest arvuti loomine, mis sarnaneks põhimõttelt kipule. Kipu ehk inkade sõlmnöör oli andmekandja, millel olid sõlmede abil märgitud numbrilised väärtused või muu teave.
Teadlasterühm kirjeldas puuvillakiudude elektroonilist käitumist kohandavat uut meetodit ajakirjas Organic Electronics. Selle meetodi puhul kaetakse puuvilla kare pind sellega ühtiva kullast nanoosakeste kihiga, mis kaetakse omakorda elektrit juhtivate või pooljuhtivate polümeeride kihiga. Hinestroza sõnul olid kihid sedavõrd õhukesed, et säilis puuvillakiudude paindlikkus.
Puuvill valiti alusmaterjaliks tänu selle mehaanilistele omadustele ja loomupärasele pehmusele. Lisaks on puuvill odav ning selle kerge ja vastupidava materjali kasutamine on kanga- ja rõivatööstustes üldlevinud.
Teadlased demonstreerisid kahte tüüpi transistoreid – orgaanilist elektrokeemilist transistorit ja orgaanilist väljatransistorit. Mõlemat tüüpi transistoreid kasutatakse laialdaselt näiteks telefonide, telerite ja mängukonsoolide funktsioone juhtivate integreeritud vooluringide komponentidena.
Loo autor on Jaak-Kristjan Sutt, www.novaator.ee