Probleemid privaatsusega: päästa oma lähedased Facebooki küüsist

Ma kirjutasin selle artikli oma sõprade ja pereliikmete jaoks, et neile selgitada, miks uusim Facebooki privaatsuseeskiri on kasutajale tõeliselt kahjulik. Ehk on sellest artiklist ka sinule abi. Kasutatud allikad – ja sammud Facebookist korrektselt lahkumiseks – on esitatud artikli lõpus.

“Ja muide, ma tahtsin sinult küsida, miks sa Facebookist lahkusid,” on see süüdlaslik ja vastumeelne küsimus, mida ma nüüdsel ajal sageli kuulen. Me kõik otsekui teame tegelikult, et Facebook on kahjulik, aga ei taha seda päriselt endale tunnistada.

Ma olen olnud suur Facebooki pooldaja – olin oma suhtlusringkonnas üks esimesi, kes kuulutas kõigile juba 2006. aastal, kui suurepärane vahend on Facebook kõigi oma sõprade tegemistega kursis püsimiseks. Ma veensin Facebookiga liituma oma ema, vendi ja veel umbes 20 inimest. Õpetasin isegi Facebooki vahendusel turundust ühes Suurbritannia suurimas tehnoloogiaalases haridusprojektis nimega Digital Business Academy. Olen ühtlasi asjatundja nii arvutite kui ka turunduse alal, seega oskan ma Facebookiga kaasnevaid tagajärgi aimata, aga seni polnud need mulle muret valmistanud. Olen tegelikult seni suhtunud üpriski halvustavalt neisse inimestesse, kes väldivad Facebookiga liitumist andmekaitse küsimuse ettekäändel.

Lihtsalt kontrollin…

Otsustasin pühade ajal kulutada paar minutit Facebooki uue privaatsuseeskirja muutuse lugemisele ning tegin seda ettevaatliku ja kergelt skeptilise suhtumisega. Kuna kõigele lisaks puudutas see muutus ka meie finants- ja elukohaandmeid, andis see pisut põhjust muretsemiseks. Tuli aga välja, et see, mida kahtlustasin, oli tõeks saanud juba kaks aastat tagasi! Neist paarist minutist lugemisest sai paar päeva. Jätsin põgusa uurimise järel kõrvale mitmed punktid, mida võib põhjendada kui tehniliselt vastuvõetavaid – või siis tehniliselt laisku – uuendusi, näiteks kõikvõimalike liigsete Androidi rakenduste lubamist. Kuid sellest hoolimata jätkus lugemismaterjali hulganisti ja ma käsitlesin kõiki esitatud fakte lähtudes sellest, mis on mulle teadaolevalt tavapraktikaks igasuguses andmepõhises turunduses.

30. jaanuaril käiku minev privaatsustingimuste muudatus aga tekitab minus hirmu.

Facebookil on alati olnud teiste tehnoloogiafirmadega võrreldes pisut halvem maine, kui asi puudutab privaatsete isikuandmete haldamist, aga nüüd on nende tegevus tõusnud täiesti omaette tasemele. Facebookist lahkumine pole meie jaoks vajalik mitte ainult enda, vaid ka oma sõprade ja pereliikmete kaitsmiseks. Praegu võibki käes olla see punkt, kust enam tagasi pöörduda ei saa – kuid meil pole veel liiga hilja ohjad taas enda kätte haarata.

Lühike loetelu Facebooki tegemistest

Probleem pole vaid selles infos, mille kohta Facebook on ametlikult öelnud, et seda sinult kogub ja enda tarbeks kasutab, vaid kõiges selles, mida Facebook öelnud pole, aga ikkagi teeb – nimelt on Facebook loonud endale privaatsus” kasutamise Facebooki juhatuse koosolekutel, siis keelati see sõna ka kõigist Facebooki postitustest. Kas said äsja veateate “sobimatu sisuga” postituse kohta? Hästi, olgu siis peale. Aga kelle jaoks sobimatu?

Me ei tohiks ometi üllatuda, et Facebook pole neutraalne suhtlusplatvorm – peame endale teadvustama selle veebilehe taga olevate inimeste tegelikke eesmärke. Zuckerberg on oma kavatsuste suhtes alati avameelne olnud. Sama käib ka Facebooki juhatuse ühe tähtsaima liikme, poliitiliselt konservatiivse hoiakuga Peter Thieli kohta. Nooremana kirjutas ta raamatu, mis ründas Stanfordis esinevat kultuurilist mitmekesisust, ning nüüd edendab ta teooriat nimega sotsiaalmeedia “meeldimised” arvatust rohkem?

tedtranscripts.blogspot.com

Selliste sõpradega pole vaenlasi vajagi – Tom Hodgkinson räägib Facebooki taga olevate inimeste poliitilistest otsustest

theguardian.com

Kohtuniku sõnul ootab Facebooki ees kohtuhagi kasutajate sõnumite lugemise tõttu

recode.net

Lugu sellest, kuidas Target avastas teismelise tüdruku raseduse enne tüdruku isa

forbes.com

Sõda üldotstarbeliste arvutite vastu ongi erinevus utoopia- ja düstoopiaühiskonna vahel

boingboing.net

Ära muretse Facebookile oma privaatsuse müümise pärast. Ma tegin seda juba sinu eest!

jasonlefkowitz.net

Facebooki varjatud “meeldimised” pole kasulikud vaid mobiilifirmadele, vaid ka Facebookile endale

techcrunch.com

MasterCard saab ligipääsu Facebooki andmetele

theage.com.au

Vaid kolm tehingut võivad avaldada sinu isiku

pcworld.idg.com.au

Vaata, kes luusib sinu Facebooki lehel: sinu kindlustusfirma!

insure.com

USA riikliku sisejulgeoleku programm PRISM kasutab Apple’i, Google’i ja teiste lehtede kasutajate andmeid

theguardian.com

Kõik, mida me teame selle kohta, mida andmevahendajad sinu kohta teavad

propublica.org

Seotud