Kuumarabandus
Kuumarabandus võib juhtuda kuumas kohas või palavikuga ja ka teatud narkootiliste ainete tarbimisel. Igal juhul on oluline toimetada abivajaja kõigepealt jahedasse ja niisutada nahka leige veega.
Teadvusel inimesele anda väikeste lonksudega juua ohtralt vett. Parim on rohkelt keedetud ja siis umbes kehatemperatuurini jahtunud vesi, millesse on segatud safranit (u 4 lehekest liitri vee kohta). Vesi ei tohi olla mingil juhul külmem, sest siis tõmbuvad keha koed kokku ning liigne kuumus ei saa kehast väljuda. Safranivett võib juua ka kuumarabanduse ennetamiseks, kuid siis poole lahjemal kujul.
Kui inimene on teadvust kaotamas, vajuta rabanduses olevale inimesele tugevalt ninasõõrmete vahel olevale kõhrele, kuni teadvus taastub ja pilk selgineb. Kuumarabanduse saanud abivajajat võib aidata ka nii, et asetad talle sügavkülmast kilekotti pakendatud jääkuubikud või külmutatud köögiviljapakid froteerätikusse keeratult mõlemale poole kaenla alla ning lõualuu ja rangluu vahelisele kaela külgmisele piirkonnale.
Kui kodus leidub ahhaatkivist plaati või ka väiksemaid tükke, aseta need kannatanu parema roidekaare alla maksapiirkonda ning suletud silmadele. Ka need võiks olla eelnevalt jahutatud. Ahhaat on oma olemuselt jahutava toimega kivi, mistõttu on tema toime kuuma tõttu tasakaalust väljas kehale ja siseorganitele leevendav ka siis, kui kivi on naha vastu panduna soojemaks muutunud. Kui ahhaati pole, võib nimetatud kohtadesse panna ka riidesse mässitud jääd või muud jahedat.
Homöopaatia soovitab kuumarabanduse puhul järgnevat. Võta sobivat ainet iga 5 minuti järel, vajadusel kuni 10 korda. Kui kuumarabandus on toonud kaasa krambid, kasuta Cuprum’it. Kui nahk on punetav, kuum ja kuiv, pulss on tugev ja kiire, pupillid on laienenud ja pilk jõllitav, on sobivaim Belladonna. Tuikav peavalu koos kuuma näo ja higise nahaga vajab Glonoinum’it. Ägeda peavalu vastu, mis läheb hullemaks igast vähimastki liigutusest ja millega kaasneb iiveldus, sobib Bryonia.
Kodusesse apteeki varu: safranit, Belladonna ja Bryonia, jääkott või jääkuubikud alati sügavkülmas valmis, ahhaati.
Päikesepõletus
Päikesepõletuse või selle kahtluse korral tuleb abivajaja viia päikese käest ära või katta kerge riidega. Esmaseks abivahendiks on jaheda veega loputamine või jaheda vee vann, samuti tuleb kasuks suutäite kaupa jaheda vee lonksamine.
Päikesepõletuse korral tuleks võtta homöopaatilisi terakesi Sol iga 4 tunni järel kuni 6 annust. Päikesest põlenud nahale leevenduse toomiseks võib kasutada ka ravivanne, kus jahedale vanniveele on lisatud kas maisitärklist (u 500 g vanni kohta) või 2 ja rohkem tassitäit õunaäädikat. Vanniveele võib lisada ka mõned tilgad lavendliõli või kummeliõli.
Kui kodus juhtub olema rasvast piima, siis tasub kasta näiteks marlilapike piimasse ja asetada u 20 minutiks põlenud nahale. Hiljem tuleb piim siiski maha pesta, sest võib hakata ebameeldivalt lõhnama.
Nahka võib niisutada ka külma kõrvenõgese-, teekummeli- või saialilleteega, aaloegeeli või -mahlaga. Hästi mõjub nahale ka tupsutamine saialilleekstraktiga.
Kodusesse apteeki varu: aaloegeel, õunaäädikas, homöopaatilisi terakesi Sol.
Allikas: Kuldne saialill – tõhus ravimtaim, mis toob leevendust nii külmetushaiguste kui vähi puhul
Taimetarkus: kanarbik ravib köha ja palavikku ning toob leevendust radikuliidile
Fenkol ehk apteegitill ravib edukalt hingamisteede haigusi ja kiirendab ainevahetust
Piparmündi viis vähem tuntud kasulikku omadust
Tervisenipp: paljajalu käimine ja jalgade karastamine aitab vältida haigestumist