Põline kuumaagia | Millal lõigata juukseid, teha suuremaid oste ning luua endale õnne ja edu?

Kuud on läbi aegade peetud oluliseks ja eriliseks taevakehaks. Meie esivanemad teadsid, et kuu mõjutab kõike aiandusest kuni inimsuhete ja terviseni. Loe, kuidas need iidsed tarkused kaasaegsele linnainimesele kasu tuua saavad, kirjutab Liisa Kaasik.

Muidugi saab oma elu elada kuud, tema olekuid ja mõjusid tundmata. Hea ja kasulik on tunda seda suurt osa eestlaste vaimsest pärandist ja olla teadlik, millised tegemised millise kuu seisuga paremini klapivad. See võib tuua edenemist suurtele ja mõjukatele ettevõtmistele nagu kolimine, abiellumine või lahutamine, pikaaegsete lepingute sõlmimised. Kuu järgi ajatamisest võib kasu tõusta igal ametialal töötades, aga ka oma igapäevaelu väikseid ja suuri otsuseid langetades.

Sõitsime perega puhkusereisile. Alates esimesest päevast vedas meil kõik viltu, üks jama järgnes teisele. Puhkusereisilt naasesime rohkem väsinult ja ärritunult kui sinna minnes. Hiljem vaatasin kalendrist, et olime reisi alustanud kaduneljapäeval. Sellest hetkest alates jälgin kuuseisusid oma reisiplaanide tegemisel. (Krista)

Kas kuul ikka on mõju?

…küsib tänapäevane eestlane ja naerab, et „töid-tegemisi tuleb ikka teha siis kui parajasti aega ja võimalust on!“. Veel sajand tagasi teadis igaüks, et kuu avaldab mõju künni ja külvi, vilja kasvu ja lõikuse, edenemise ja kogumise, haiguse ja tervise, tööde ja tegude kohta. Kuigi meieni jõudnud näpunäited ja käsud-keelud kuutarkuste kohta Eesti eri paigus kohati lausa vastukäivad olid, leidus vaevalt kedagi, kes kuu mõjus kahtles või aastasadu põlvest põlve edasi kantud teadmistele vastu hakkas. Ja need vähesed uskmatudki said õpetuse…

Üks naine pidanud hilisel öötunnil pimedas kaevult vett tooma ja pahameeles osatas kuu poole: Mis sa seal laiskled, võta ämbrid oma selga, katsu ka kanda, kas on kerge! Kuu olla tõmmanud naise enda sisse ülesse: „Nüid on sul siin hea kerge!“ Ja inimese nägu on sellest ajast kuu sees. (Hageri)

Kuud on meie esivanemad pühaks pidanud ja isegi kuu poole austavalt kummardanud. Teati, et kuu peale ei tohi kunagi sõrmega näidata.

Kui kuu liigutab ilmatumaid ookeane, siis kuidas saabki olla, et inimesed tema mõjust puutumata jäävad?

Seinakalender appi?

Tänapäeva seinakalendrid annavad meile kuu kohta teavet nii, et kuu loomise hetk märgitakse tumedaks värvitud ringina ning täiskuu seest tühja ringina. Välja tuuakse ka kuu veerandid. Iga neljapäev enne uue kuu loomist märgitakse kokkuleppeliselt kaduneljapäevaks, mis tihtilugu kaduaega (vahetult kuu loomisele eelnevale ja järgnevale ajale) ei satu. Seinakalender annab kuu kulgemisest lihtsustatult neljaks faasiks jagava ülevaate, eri faasidega seotud tähendusi peas aga ise sisutada oskama.

Maa- ja kuurahvas sai kuu mõjude kohta teavet pilku taevasse tõstes. Noore kuusirbi taevasse ilmumisest algas uus kuu, sellele eelnes kaduaeg, mil kuud taevas polnud. Miks aga seinakalender ja „päris“ kuu ühte jalga ei käi? Lõtk tuleb sisse sellest, et kalendrikuu pikkuseks on 30-31 päeva, ent sünoodiline kuu 29 päeva. Seetõttu on taevakuu kohaselt aastas 13 kuud.

Rahvasuu pajatab, et mõisnikud olla ühe kuu ära kaotanud selleks, et peaks sulastele vähem palka maksma.

Kuu loomine

Põlise tarkuse kohaselt jääb kuu loomise hetk kuu kõige pehmema ja mäda aja ehk kaduaja mõjusse. Seda on nimetatud ka kuu vahepäevaks, paigalseisuks – sel ajal külvatud vili ei kasva, sel ajal sündinud lapsed ei saavat järglasi. Seda peetakse kõige ebasoodsamaks ajaks ja siis ei soovitata midagi iseäralikku ette võtta, eriti veel kodust raha välja laenata. Vanarahva tarkuse kohaselt vajub kuu loomise hetkel vettepandud pihlaka oks vee alla. Teatakse ka seda, et kuu loomise ajal olev ilm kestab terve esimese veerandi.

Noorkuu edendab

Aega hakatakse arvestama kuusirbi taevasse ilmumisest. Noore kuu tunned ära selle järgi, et ta on nagu P tähe paunake või tagurpidi C täht, avaus vaatab vasakule. Taevasse ilmub imeõhuke noore kuu triibuke kuni 48 h peale kuu loomist. See hetk kui sinu pilk tabab öötaevas esimest korda noore kuu sirbi, on saatuslik, ennustades tuleva kuu kulgu – seda, mida kuu sind parajasti tegemas leiab, saad sel kuul rohkesti teha. Peaasi, et miskit käes on, sest siis toob kuu kinke, tühja kätega olija ei saa miskit. Kui noorkuud esmakordselt nähes hoiad käes kerget eset, ei too see kuu raskusi kaasa.

Samas oled noore kuuga kohtumise hetkel ka ise oma õnne sepp. Heaks õnneks tasub noort kuud kenasti tervitada ja selleks on Eesti eri paigus eri sõnad. Levinuim teretusloits kõlab nõnda: Tere, tere noorkuu, mina noor, sina vana, mina kullakergeks, sina rauaraskeks! See loits aitab lausujal nooreks jääda. Usun, et üks viisakas ja südamlik omaloominguline teretus ajab ka asja ära.

Rahalise külluse suurendamiseks tundsid esivanemad sellist nippi: kõlistada rahakotiga või metallesemetega ja öelda kuule: raha, raha, muud ma ei taha! Või kui kõlisevat käepärast ei olnud, ajab asja ära ka kolm korda tasku pihta löömine. Kui sul on aga kuule muid soove, on paslik needki talle esmakordsel kohtumisel edastada.

Noorel kuul tasub teha kõike seda, mis koos kuuga kiirelt kasvama peab. See aeg toetab edenemist, uusi algusi, kasvamist – see on õnne ja edu toov aeg.

„Ajastan kõik ettevõtte suured reklaamikampaaniate algused noorele kuule. Kursuste algused püüan sättida täiskuule. Uusi projekte ja koostöid alustan ikka noore kuu seisu mõju ajal.“ (Annika)

„Meie pere piigadel on pikad ja paksud juuksed ja sageli kiidetakse ja päritakse, mis selleks teeme. Eks ikka jälgime vanaemalt saadud tarkust, et juukselõikus alati noore kuu ajal aset leiaks.“ (Maimu)

„Mul on üks hästi teadlik klient, kes käib alati kindlatel kuuseisudel ja paneb kalendrisse vaadates aegu. Ma täpselt ei tea, mida ta jälgib, aga kui ta käib, siis ma lõikan samal päeval natuke endal ka juukseotsi – mine tea, äkki aitabki! (juuksur Liina)

Täiskuu võimendab

Kui kuu on taevas helendavaks rattaks kasvanud, on käes aeg, mis võimendab kõike, mis käsil ning annab tehtule kauakestva nö kõva väe. See aeg soodustab tööde tegemisi, taimekasvu, ravitsemisi ja muundumisi-loitsimist. Täiskuuvalgus annab jõudu ja julgust, kohati ka hulljulgust. Samas võib teha ka ärevaks, ajab une ära ja imelikud mõtted pähe. Täiskuud ei tasu lasta magaja peale paista, see võib kuutõbiseks muuta. Üks vana raviviis kärnade ja soolatüügaste raviks on kuuvalguses haige koha „pesemine“ või kuule haige koha näitamine öeldes: Võta endale!

Täiskuu hetk on kalendrisse märgitud ühele päevale, ent selle aja mõjud kestavad juba kaks päeva enne ja kaks päeva peale seda hetke.

„Täiskuu ajal on alati haigla sünnitajaid täis!“ (ämmaemand Siiri)

„Mind mõjutab kuu väga, kui on täiskuu siis võin öö läbi lihtsalt üleval olla, väsimust väga ei tunne ja magada ei saa, isegi kui tahaks.“ (Marju)

„Tunnen üht naist, kes haiget selga täiskuule näitas ja valu läks ära!“ (Pirje)

Politseinik Riho ohkab: ei tahaks kohe üldse täna patrulli minna – täiskuu!

„Täiskuu ajal paneme lastega alati oma kivid õue aknalauale kuupaistele laadima ning vahel teen ka täiskuu rituaale haigustest vabanemiseks“ Gete

„Olen märganud, et kõige rajumad peod toimuvad siis kui täiskuu on taevas!“ Liis

Vanakuu lõpetab

Vanakuu soodsad tegemised võib kokku võtta nõnda: hea aeg saunaskäimiseks, vihtade tegemiseks, pesu pesemiseks, küünte lõikamiseks, korstnate puhastuseks, okaspuude ja maa alla kasvavate taimede (kaalikad, porgandid, sibulad) istutamiseks ja lehtpuude raiumiseks. Vanal kuul lõigatakse majapalke, tarbepuid ja raiutakse võsa (siis see kaob). Samuti hea aeg liha suitsutamiseks. Tehakse ka ehitustöid, tõrvatakse paate, tõrjutakse kahjureid. Vanas kuus on parem suuri ostusid mitte teha – raha saab otsa ja ostetud esemed ei pruugi kestma jääda.

Minul on kuklas tätoveering ja seetõttu käin ikka kahaneva kuu ajal juuksuris, et juuksed aeglasemalt tagasi kasvaks. (Astrid)

„Mõned mul siin vaatavad depilatsioonide aegu pannes kuuseisusid ja ütlevad, et see neil toimib, aga mina pole selle kohta uurimust teinud. (Ilueenindaja Natalja)

Kahaneva kuu ajal puhastan ruume, eriti kaduneljapäeval, samuti ravitsen kahaneva kuu ajal, eriti vähihaigeid ravin siis. Olen ka märganud, et pesu saab puhtam, kui pesta vanal kuul ja kui elus asjad on soiku jäänud, siis uuel kuul tuleb muutus ja asjad hakkavad liikuma. (Tervendaja Maire)

Pehme ja kõva kuu

Vanarahva kuutarkuse mõistmine ja järgimine jääb poolikuks kui jätad tähelepanuta kõvade ja pehmete kuumõjude võluväe. Nimelt on nii noorkuul kui vanal kuul oma kõvad ja pehmed ajad. Kui heidad pilgu taevasse ja näed, et kuusirp on teravate nurkadega või sirglõikeliselt pooleks ehk kihvas, on tegu kõva ehk kale ehk kuiva ajaga ja eriti kõva mõjuga on täiskuu aeg. Kui aga kuul on kaareke nö magu või kõht ees, ükskõik kas kuu on kasvamas või kahanemas, on kuu mõjugi pehme ja lodev nagu paksukese kõht. Ja kaduaeg, mil kuu olematuks kahanenud ja uut veel loodud pole, on kõige pehmem ja mädam, kahandava ja mittepüsiva loomuga aeg.

Igal ajal muidugi on oma omad tegevused, mis just sellesse kuuseisu täiuslikult sobivad. Kõva aeg on suurepärane uuteks algusteks, püsimajäämiseks, pehme aeg on aga hea lagundaja, lõpetaja. Seega kõige parem aeg uut alustada on noorkuu kõva aeg. Kõval ajal lõigatud puu või pandud rookatus ei mädane, laotud puuriit säilib hästi, haavad ei lähe halvaks, võetud kapsad-kaalid säilivad kenasti. Mis kõval ajal tehtud, see püsib. Pehme aeg, eriti vanas kuus aga soosib pesupesemist, kraamimist, plekkide, parasiitide, vaimsete ja kehaliste kahjurite hävitamist, saunaskäimist ja vihtlemist, sõnnikuga väetamist, lambavilla pügamist.

Kuuga kooskõlas kulgemine

Minuga kõlab vanarahva kuutarkuste järgi elamine suurepäraselt kokku. See on nagu surfamine elu ühel laineharjal või ühe suure hoovusega kaasa voolamine. Kuuseisude tajumine aitab tunda end mugavalt ning mõtestada lahti end ümbritsevaid elunähtusi. Põnev on jälgida ka oma naiseliku tsükli kooskulgemist kuuga.

Kuud austavad lisaks meie maarahvale veel paljud loodusrahvad. Üks põnevamaid leide oli teada saada, et üleilmselt tuntud Diori moemaja võtab oma toodete tegemisel kuukalendri aluseks. Dioris teatakse, et eri kuuseisudel on kreemide, kosmeetika ja nahktoodete tegemisele kindel mõju.

Liisa tähelepanekud kuust:

Suuremad ostud (kinnisvara ost, üürimine, kodutehnika, auto jne ost või liisimine) teen noore kuu kõval ajal ja siiani on see end suurepäraselt õigustanud.

Suuri ja kestvaid projekte (töölepingute sõlmimine, ettevõtte asutamine, kolimine jne) alustan noore kuu kõval ajal.

Noore, kasvava kuuga lõigatud kehakarvad kasvavad justkui paari tunniga tagasi, seevastu kaduneljapäevale ajastatud protseduuride tulemused püsivad märgatavalt pikemalt!

Tugeva kaduneljapäeva aknapesu, kodukoristus ja pesu pesemine loob kauakestva puhtuse – korduvalt tõestatust leidnud!

Koolitusi ja pidusid on tore täiskuu ajale kavandada, inimesed on siis jutukamad ja lõbusamad, sündmus läheb hästi korda.

Kõval ajal kipub praadimine väga rasvapritsmete rohke olema.

Kaduajal on juuretisega leiva tegu korduvalt untsu läinud, seevastu täiskuu soosib leivaküpsetamist.

Pehmel ajal, eriti vanakuuga pestud pesult tulevad plekid palju paremini välja ning valge pesu pleegib õues plekituks.

Täiskuu ajal alustatud treening- ja toitumiskavadel on kiiremad ja püsivamad tulemused.

Autor: Liisa Kaasik

Seotud