Nagu juba viitasin, on üheks põhjuseks meie niiske-külm kliima. Üks asi, mida liigesed kindlasti ei talu, on seesama rõskus, millega eriti viimastel aastatel meid pidevalt õnnistatud on. Teine liigesehädade põhjus on nende vähene töö ja sundasendid. Kolmas põhjus, ehk tundub natuke uskumatu, aga on siiski seotud meie toitumisega.
Ennetamine
1. Soojus
Nagu ikka, on igasuguste tervisehädade puhul ennetamine lihtsam ja kohati olulisemgi. Kas teadsite, et näiteks mitmed randme- ja kämblaliigeste probleemid võivad tulla just sellest, et armastame paljakäsi käia, veelgi enam, näiteks ilma kinnasteta külmal ajal autot juhtida? Igasugune külmas olemine ja külma hoidmine käes võib mõjuda käepiirkonna liigestele laastavalt. Ja kui see ei anna kohe endast märku, oodake, kui vanust rohkem tekib…
Kas teadsite, et pahkluu ja isegi teiste alakehaga seotud liigeste probleemid võivad tuleneda tänasest moest, kus varba otsas on madal tennis ja kukepüks algab poolest säärest?
Kas olete täheldanud, et põlve ümber pole väga palju “puhvrit” – ei suuri lihaseid, ei rasva, mis teda soojas hoiaks? Põlv on külmale ja niiskusele väga hästi eksponeeritud, eriti kui ka talvel käia õhukeste pükste või sukkpükstega ning lühikese seelikuga.
Nii võiks jätkata lõputult, aga vaatame, mida siis saab teha. Oluline on liigeste hoidmine soojas, eriti rõske ilmaga. Soe villane sokk, kindad, kampsun või vest ei ole meie kliimas liiast vaat et suurel osal aastast. Nii, et kellel liigesteprobleemid on juba välja kujunenud, või soovivad neid ennetada – ei mingit külma veega põranda või akende pesemist, ei mingit paljakäsi talvel õues käimist, palun!
2. Liikumine
Kõik liigesed soovivad liikuda. Sealt ka nende nimi. Siin peab aga tähele panema, et liikumisel ja liikumisel on vahe. Liigesed ei armasta põrutusi, suuri (ootamatuid) koormuseid, ületreenimist, järske liigutusi. Liigesed aga armastavad tasakaalustatud sobivat koormust, pigem vähem ja lühema aja jooksul kui palju ja kiiresti. Üks liigeste lemmiktegevus on muuseas tavaline käimine. Koormus on piisav, tegevust saavad suur osa liigestest, sobib igas eas inimestele.
Teine oluline liigestele sobiv tegevus on roteerumine ehk ringjad-pööravad liigutused. Ka krooniliste haiguste puhul või vähese võhma puhul on võimalik teha leebeid ja pehmeid ringe kõikide liigestega. Alustades kämblaliigestest, liikudes randmeliigesteni, küünarliigeseni, õlaliigeseni, samasuguseid ringe võib teha varvastega, pahkluuga, põlvedega, puusadega – nii nagu oma tervislik seisukord ja paindumine võimaldab. Isegi kaelale meeldib, kui pehmeid, hästi aeglaseid pearinge teha. Rõhutan veelkord – liikumine peab olema hästi aeglane, hästi ühtlane ja peatuda tuleb kohe, kui tekib valu või muu ebameeldiv aisting. Mida rohkem liigeseid liigutada, seda parem on sealne verevarustus, seda rohkem on liigesvõiet, seda aeglasem on liigeste nn kulumine.
Kui arvutiinimestele tundub, et näpud-käed on pidevas töös, siis see on liikumatuse järel teine traagika meie liigestele – sundasend. Me oleme kokku pandud nii, et saaksime kasutada enda keha erinevateks tegevusteks. Kui on vaja ilmtingimata enamus aega ühes asendis arvutitööd teha, siis aegajalt ringid ja pehmed venitused on lausa kohustuslik. Kui ei taha just millalgi arsti poole pöörduda kangemate valuvaigistite saamiseks.
3. Toitumine
Kui sa kühveldad endale sisse, mida iganes näed, oled ka keskmine või usinam alkoholitarbija ja oled ka ülekaaluline, siis võib enamvähem kindel olla, et ühel päeval annavad liigesed endast tunda. Liigesed vajavad tasakaalustatud, kerget (aga mitte toorest!) toitu, häid õlisid. Kindlasti ei toeta liigeseid alkohol, liiga rasked ja suured söömaajad, liiga terav toit. Tiibeti meditsiini järgi on paljud liigeseprobleemid just seedimatusega seotud ja öeldakse, et kui juba liigesehädad kallal, annab see märku kogu organismi probleemist. Kerged, soojad, lihtsad toidud toetavad liigeste tervist – isegi kui tundub, et magu ja varvas on üksteisest päris kaugel, uskuge mind, nad on kenasti ühendatud. (Teate ju, et podagra on puhas seedimatuse probleem?)
Mida liigesehäda puhul ette võtta?
Kõik see, mida nimetatud ennetamise all, on hea ka juba väljakujunenud liigeseprobleemide leevendamiseks: liigeste soojas ja liikuvuses hoidmine ning sobiv toit on kõige alus.
Liigesteprobleeme saab sageli leevendada ka soojade väliste teraapiatega. Näiteks moksaga, soojade nõeltega, tel-mega (mis on Tiibeti teraapiates spetsiaalne metalliga soojendamine, kodustest vahenditest sobib näiteks lusika küünalal kuumutamine ja haige koha kohal hoidmine. NB! Mitte ennast ära kõrvetada!), sooja õlimassaažiga (ku nye on suurepärane), pehmete venitustega massaaži kestel.
Hästi mõjuvad naturaalvillased randmekaitsed, sokid jm. Põlvi, küünarnukke jm on hea soojendada ka väikeste kivikestega – korjata mere või jõe äärest tillukesi lamedaid kive, need panna kotikesse (sobib näiteks vana padjapüür), kivid ahjus või pliidil soojaks ajada, kotikesse panna ja häda tegevale kohale panna. Muidugi ikka nii, et kivikompress liiga kuum poleks.
NB! Kui liigeses on tugev põletik, liiges on tursunud, punane, kuum, siis soojendada ei tohi!
Kodumaistest taimedest on minu absoluutne lemmik liigeste jaoks varemerohi ja sellest tehtavad salvid. (Sest otseloomulikult olen ma elav näide kõikvõimalike hädade osas ja põlved on olnud üks mu nõrk koht. Üks, mis mind on alati aidanud, on just seesama varemerohi. Ja kuumad nõelad/tel-me.)
Varemerohu puhul võib muidugi kasutada ka purustatuna värske juure mähiseid, aga see ei pruugi alati saadaval olla. Varemerohi sobib ja mõjub nii liigese kui luuprobleemide puhul, on suurepärane murdudest taastaja.
Suurepäraseid tulemusi, isegi luukahjustuste korral on andnud sinisavi kompressid. Nagu iga loodusravivahendi puhul peab aga olema siinkohal järjepidev, vaid ühe-kahekordne teraapia ei pruugi mingeid tulemusi anda. Savil on see hea omadus, et ta justkui “tõmbab välja” selle, mida pole vaja, ja selles sisalduvate ainete mõjul paraneb vereringe, ning ühes sellega ka liigese liikuvus. Kui soovite lähemat infot sinisavi kohta või seda tellida, võtke minuga ühendust. Sest inimesena, kellele põlvevalu pole võõras, olen ma muidugi end varustanud kõige vajalikuga.
Muidugi sobivad ka kõik muud sellised vahendid, mis verevarustust lokaalselt parandavad. Üks imeline vahend on ka kärbseseene tinktuur, mis võib küll kõlada radikaalsena, aga pealemäärituna toimib väga hästi.
Liigestele mõjuvad hästi ka soojad vannid ürtidega. Näiteks raudrohuvann toimib väga hästi. Peale igasugu soojasid protseduure on vaja kindlustada, et kohe jälle külma ei saaks.
Üks minu õpetaja, Tiibeti meditsiini arst, on ütelnud, et kui vähegi võimalik, tasub teha endast kõik sõltuva enne kui minna mõnda liigest opereerima. Opereeritud või mõne kunstmaterjaliga asendatud liiges annab reeglina palju kõrvalmõjusid kogu organismile. Kui selline sekkumine on siiski aga juba tehtud, ei tee soojas hoidmine, mõistlik liikumine ja tervislik toidulaud siiski paha. Kunagi pole liiga hilja oma tervise eest hakata hoolt kandma – isegi kui see juba päris tükk aega on õnnetus seisus olnud, saab sageli päris lihtsate vahenditega elukvaliteeti parandada.
Autor: Kaia-Kaire Hunt
Allikas: Terviselogi.ee