Plastikpudelis müüdavaid jooke tasub vältida

Uuringu tulemused näitavad, et pudeliveega pääsevad inimkehasse 24 000 eri kemikaali ning mõned neist kemikaalidest põhjustavad tõsiseid hormoonihäireid.

Paljud firmad on lakanud tarbijate pahameele tõttu kasutamast plastmassi tootmisel kahjulikku kemikaali bisfenool A (BPA). Kuid üksnes seepärast, et plastmasspudeli sildil seisab kinnitus “BPA-vaba”, ei tähenda see kohe tingimata, nagu kasutatud poleks ühtegi potentsiaalselt ohtlikku kemikaali.

Tegelikult viitab üks Saksamaal läbi viidud hiljutine uurimus sellele, et keskmises veepudelis leidub enam kui 24 000 sarnast kemikaali – ning mõned neist kemikaalidest põhjustavad tõsiseid hormoonihäireid.

Frankfurdis asuva Goethe Ülikooli kinnitusel katsetasid teadlased 18 erinevat pudelivett, et leida neist endokriinsüsteemi kahjustavaid kemikaale ehk EDC-sid. Teadlased leidsid oodatust palju rohkem ja tuvastasid katsete käigus lausa 24 520 eri kemikaali.

Pärast kemikaalide isoleerimist ja nende mõju hindamist inimkehale suutsid teadlased tuvastada östrogeeni inhibiitori omadustega kemikaali nimega DEHF ehk di(2-etüülheksüül)fumaraat. Tegemist oli murettekitava leiuga.

18 erinevast pudeliveetootest esines 13 pudelil “olulisel määral” östrogeeni inhibiteerivat mõju ning 18 pudelist 16 takistasid keha androgeeniretseptorite tööd 90% ulatuses. Teisisõnu tegi pudelivesi inimkehale kõvasti kahju.

Lisaks DEHF-i olemasolule tegid teadlased kindlaks, et kehas tegutsevad ka mingid veel tuvastamata EDC-d, sest androgeenihormooni inhibiteeris miski muu.

“Me tegime autentseid standardeid kasutades kindlaks DEHF-i ning teiste dioktüülfumaraadi ja maleaadi isomeeride olemasolu ja bioloogilise aktiivsuse,” teavitasid teadlased online-väljaandes PLOS One. “Kuna DEHF on östrogeeni inhibiteeriva toimega, aga ei mõjuta androgeenihormooni, saame järeldada, et pudelivee kahjuliku mõju taga on ka veel tuvastamata EDC-d.”

Hormoonide häiritus võib põhjustada inimesele tõsiseid tagajärgi juba alates laste varajasest kasvueast ja lõpetades suurenenud ohuga teatud liiki vähkide tekkeks. Üks Mike Barretti varasem artikkel toob välja mõned BPA eriti vastikud tagajärjed. Seega ei tasuks selle hiljutise uuringu leidude tähtsust alahinnata. Me oleme ka varem käsitlenud seda teemat, kuidas pudeliveetööstus julgustab inimesi vett tarbima, aga ise pakub selleks mitte eriti puhast ja kallist toodet.

Loe lisa: Pudeliveetööstuse suur pettus

Teadlased jõudsid järgmisele järeldusele:

“Kõigele lisaks oli pudelivee kehavaenulik tegevus vägagi aktiivne. Ligikaudu 3,75 ml pudelivett takistas östrogeeni- ja androgeeniretseptorite tegevust kuni 60-90 protsendi ulatuses. Pudelivesi kuuest eri riigist sisaldas kemikaale, mida võib pidada östrogeenseks, antiöstrogeenseks, androgeenseks, progestageenseks ja glükokortikoidilaadseks. Tegu on selge näitega sellest, kuidas laialt kasutatav jook on saastunud eritoimeliste EDC-dega.”

Allikas: http://naturalsociety.com

Tõlkis: Joonas Orav

Seotud

5 praktilist nippi kuidas meeleolu tõsta

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.