Pila-Nobelid: teadlased uurivad kuidas mõjub inimestele kassipidamine ja röstsaial Jeesuse kujutise nägemine

Harvardi ülikoolis anti juba 24. korda üle Ig Nobeli auhinnad. Novaator tegi ülevaate tänavustest teadusmaailma humoorikatest pärlitest.

Pila-Nobeli nime all tuntud preemiaid annab välja ajakiri Annals of Improbable Research. Žürii hinnangul peab Ig Nobeli vääriline uurimus ajama inimese kõigepealt naerma ja seejärel panema mõtlema.

Neuroteadustes võidutsesid sel aastal Kanada ja Hiina teadlased, kes uurisid, mis juhtub ajus siis, kui inimene näeb oma hommikusel röstsaiaviilul Jeesuse kujutist. Nimelt on inimesel sünnipärane omadus näha enda ümbruses tähenduslikke kujundeid – nägu Marsi maastikel või pilvedes jooksvat hobust. See, mida me näeme, sõltub omakorda meie kogemustest ja uskumustest. Budist näeb oma taldrikul pigem Buddhat, kristlane aga Jeesuse nägu.

Füüsikapreemia läks Jaapanisse. Kiyoshi Mabuchi uurimisrühm mõõtis hõõrdejõudu, mis tekib siis, kui inimene astub banaanikoorele. Banaanikoored muudab ohtlikult libedaks eriline kiht polüsahhariidimolekule. Neid leidub ka meie liigestes ja banaanikoorte uurimine aitab loodetavasti luua liigeseproteese.

Psühholoogiaauhinna sai Austraalia, Suurbritannia ja USA teadlased, kes näitasid, et inimesed, kes armastavad öösel üleval olla, on manipuleerivamad ja psühhopaatsemad kui need, kes hommikul vara ärkavad.

Parim bioloogiateemaline uurimus kinnitas, et keha kergendavad koerad sätivad end kükitama Maa magnetvälja järgi. Teadlased, kes panid selga jääkarukostüümi ja jälgisid põhjapõtrade käitumist, said polaarteaduse auhinna.

Meditsiinipreemia pälvis USA ja India teadlaste ettepanek peatada ninaverejooks kuivatatud sealiharibadega. Toitumisteaduse alal auhinnati uuringut, mis soovitas lisada vastsündinute roojast pärinevaid piimhappebaktereid salaamivorstile.

Rahvatervise alast preemiat jagasid Tšehhi, Jaapani, USA ja India teadlased, kes üritavad aru saada, kas kassiomanikel võiks olla nõrgem vaimne tervis, kui neil inimestel, kel pole lemmiklooma. Nimelt on leitud, et kassidelt pärinev parasiit võib tekitada enesetapumõtteid. Lisaks võib samal pahalasel olla seos skisofreenia tekkimisega. Kassihammustused aga võivad soodustada depressiooni tekkimist.

Ig Nobeli kunstipreemia said Itaalia teadlased, kes avastasid, et ilusat maali vaatavad inimesed tunnevad palju vähem valu kui need, kes silmitsevad inetut kunstiteost.

Itaallased oli edukad ka majandusalases uurimistöös – see preemia läks Itaalia riiklikule statistikainstituudile. Sealsed analüütikud soovitasid valitsusel lisada riigi majandusnäitajatesse varimajanduse – salakaubanduse, narkoäri ja prostitutsiooni.

Allikas: www.novaator.ee

Seotud